Dziwny problem (master/slave)

witam

mam troche dziwny problem

Mam dwa dyski, jeden chce podłączyć na master drugi na slave.

No i pokolei.

Podłączyłem tylko jeden dysk, zworka na master kabel IDE podpięty dobrze. No i włączam komputer a dysk zamiast na master jest na slave, no to podłączam drugi dysk, zworka też na master, wszystko podpięte dobrze, no i znowu dysk jest na slave zamiast master. (zmieniałem nawet zworki z jednego dysku na drugi z myślałem że może jakimś cudem uszkodziłem zworke)

Co się takiego mogło stać?

Teraz musze pracować na jednym dysku bo dwóch na slave sie nie da podłączyć :slight_smile:

Wcześniej takiego problemu nie miałem dopiero dzis jak przynioslem dysk od kuzyna w celu przekopiowania plików.

pozdr.

Czy aby napewno dobrze podłaczyłes???

Master na końcu tasmy i zworka na master w biosie auto i na srodku dysk slave.

właśnie tak podłączałem.

Zawsze wykrywa jako slave, pokombinuje jeszcze.

Zwykle jest jeszcze opcja “Cable select” - ustawiasz tak oba dyski, w biosie na auto i któryś ci jako master powinno wykryć.

A taśmę sygnałową masz dobrze wpiętą i sprawna.

Taśma sygnałowa -

wtyczka(może być niebieska) najdalej oddalona od środkowej idzie do gniazda płyty głównej IDE.

Zresetuj bios zworką/baterią,dyski i napędy ustaw na auto i ustaw co trzeba i zapisz bios Save.

Do poczytania:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=42381

Szybciejszy dysk na master najlepiej podłączyć i żeby nie był podłączony na tym samym kablu IDE bo będzie go to drugie urządzenie(napęd lub dysk) spowalniał.