Dziwny problem z podłączeniem dysku zewnętrznego na 2 usb

Witam,

mam mały problem z podłączeniem dysku zewnętrznego HP 80GB na 2 usb. Mianowicie, kiedy podłączam dysk na 2 usb na przednim panelu obudowy dysk zaczyna pikać i wyskakuje taki błąd http://zapodaj.net/6e0fbf4741f3.jpg.html Kiedy ten sam dysk podłącze z tyłu obudowy, do portów usb na płycie głównej wszystko działa ok i dysk nie pika i się odpala. Wszystko na kompie z podpisu. Poza tym usb z przodu działa. O co tu chodzi?

P.S. Teraz wyjeżdżam, odezwę się za godzinę, póki co piszcie!

Hej,

Rozumiem, że chodzi o dysk zewnętrzny 2,5" zasilany z portu USB. Ogólnie opisane zachowanie ma miejsce, gdy dysk dostaje za mały amperaż potrzebny do poprawnej pracy. Dwie końcówki USB w przewodzie należy koniecznie stosować, gdy korzysta się z portów USB 1.1 - w przypadku USB w standardzie 2.0 dysk powinien pracować poprawnie z podłączoną jedną końcówką USB (zwykle tą z grubszym przewodem) transferującą dane i zasilającą dysk. Po opisie kompa mogę powiedzieć, że podłączając dysk z tyłu obudowy 1 końcówką USB powinieneś liczyć na poprawną jego pracę.

Jeśli natomiast chodzi o przedni panel i porty USB - prawdopodobnie coś w nich jest uszkodzone lub źle podpięte, czego rezultatem jest sytuacja, w której dają zbyt małe natężenie prądu, a te uniemożliwia poprawne działanie dysku. Albo działają w standardzie “prawie” 1.1 A jakie urządzenia podłączałeś do przednich portów USB i jakie transfery uzyskiwałeś??

Pozdrawiam,

Dimatheus

Witaj!

Z przodu, na przykład 2 pendrive’y jednocześnie. Myślisz, że co może być uszkodzone? Dopiero co kupiłem płytę główną :frowning: Może coś w biosie?

Hej,

Chciałem prosić Cię o podanie modelu płyty głównej, ale widzę, że jest w Twoim opisie… :slight_smile:

To teraz jedno uszczegółowienie - czy chodzi o taki standardowy panel, który montuje się na przykład w miejscu napędów optycznych, czy też o zwykłę wyprowadzenie portów USB do przodu obudowy??

Jest tak?? Oczywiście po podłączeniu końcówki, która zwykle opisana jest jako Data (druga to zwykle Power).

Skoro inne urządzenia działają, to porty USB są raczej sprawne - nie ma więc mowy o uszkodzeniu. Zastanawiam się tylko, ile portów masz wyprowadzonych - 2 czy 4?? Jeśli 4 to spróbuj podłączyć dysk naprzemiennie - czyli jedna końcówka po prawej, a jedna po lewej…

Przeglądałem też instrukcję do płyty i natknąłem się na ciekawy fragment:

OnChip USB Controller - Enables or disables the integrated USB 1.1 controller. (Default: Enabled),

USB EHCI Controller - Enables or disables the integrated USB 2.0 controller. (Default: Enabled).

Opcje te dostępne są w BIOS’ie w grupie Integrated Peripherals. Jeśli dobrze rozumuję, to część portów USB na płycie głównej występuje w wersji 2.0, a część (zapewne te przednie) w wolniejszej - w wersji 1.1. Sprawdź to poprzez przełączenie opcji OnChip USB Controller na Disable - jeśli po tym zabiegu porty na przedzie nie będą działać, to mamy pewność, że porty te dysponują transferem dla wersji 1.1. Dodatkowo możesz zrobić jakiś test sprawdzający szybkość zgrywania danych przez przednie porty…

Pozdrawiam,

Dimatheus

A czy tymi działaniami w BIOSIE czegoś nie uszkodzę?

Dodane 17.07.2009 (Pt) 10:55

Niestety po próbie wyłączenia OnChip USB Controller wszystkie USB przestały działać :frowning:

Domyślnie wygląda to tak

dsc00009yvf.jpg

Co ciekawe, po ponownym włączeniu tej funkcji na Enable i włożeniu pendrive’a do przedniego poru pojawiło się to:

beztytuuzzn.jpg

Warto też dodać, że przedni panel audio też nie działa :?

P.S. W tym drugim zdjęciu, w dymku było napisane "To urządzenie może działać szybciej, jeśli podłączysz je do portu Hi-Speed USB 2.0. Aby uzyskać listę dostępnych portów kliknij tutaj.

Hej,

Spokojnie, rozważne zmiany w BIOS’ie nie uszkodzą komputera… Zresztą najbardziej ryzykownymi są zmiany napięć, a tym przecież się nie bawimy… :slight_smile:

Czyli w ogóle oznacza to wyłączenie kontrolera USB. Komunikat informuje nas o tym, że porty działają z prędkością USB 1.1. By działały w wersji 2.0 opcję USB EHCI Controller zmień na Enabled. Wtedy komunikat nie powinien się już pojawiać… :slight_smile:

A na początku działał czy nie??

No to poproszę jeszcze o odpowiedzi na powyższe kwestie - oczywiście po zmianie opcji USB EHCI Controller w BIOS’ie.

Wszystko wygląda mi po prostu na błędnie podłączony panel. :expressionless:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Siemka.

Mam problem z USB, ponieważ jak podłączam go z komórką i komputerem to w komie wszystko gra a w kompie znaleziono nie znany sprzęt

pomoże ktoś? :?

Seman to raczej kwestia sterowników, jaką masz komę?

Co do mojego tematu, obawiam się, że ten problem wynika ze słabej jakości HUBA umieszczonego w przednim panelu mojej obudowy :frowning: Nie pomogły żadne sposoby, ale w sumie nie ma się czym martwić, skoro dysk da się podłączyć do jednego usb na czytniku kart pamięci i działa. HUB w obudowie działa, tylko nie obsługuje dysków zewnętrznych gdyż wymagają one zbyt wiele energii.

Pozdrawiam :slight_smile:

Hej,

Seman - tak jak pisze keymen - może to być brak sterowników, albo też uszkodzenie kabla, którym podłączasz telefon do komputera, lub samego gniazda w telefonie. Rozumiem, że porty USB, do których podłączasz telefon działają - czyli że inne urządzenia podłączone w danym porcie USB działają poprawnie, tak??

Może tak być - i nawet potwierdzałoby to zachowanie się dysku. W końcu HUB rozdziela sygnał i energię proporcjonalnie…

Wnioski też jak najbardziej poprawne… :slight_smile:

A co z pozostałymi kwestiami (wiem, przepraszam, że męczę, ale ciekawość mnie zżera…) :slight_smile:

:arrow: Czy po zmianie w BIOS’ie opcji USB EHCI Controller komunikat “To urządzenie może działać szybciej, jeśli podłączysz je do portu Hi-Speed USB 2.0” już się nie pokazuje??

:arrow: Co z panelem audio - nie działał od początku?? A może trzeba coś zmienić w ustawieniach dźwięku w Menadżerze Realtek HD Audio, by przedni panel działał??

Pozdrawiam,

Dimatheus

Witam kolegę!

Po pierwsze, nie męczysz mnie, cieszę się, że znalazł się chętny, który podyskutuje ze mną na tematy, które mnie samego interesują. :slight_smile: Zacznijmy więc!

  1. Jeśli chodzi o USB, początkowo poradziłeś mi wyłączyć OnChip USB Controller. To niestety prowadzi do wyłączenia wszystkich portów USB. Kiedy ponownie zajrzałem do BIOSU, zwróciłem uwagę na wspomnianą przez Ciebie funkcję USB EHCI Controller , która w przeciwieństwie do tego, co było w instrukcji przęłączona została na Disable. Z boku, w biosie napisali iż ta funkcja odpowiada za włączenie USB 2.0. Bingo! Włączyłem to i komunikat zniknął. Z ciekawostek dodam iż posiadam pendrive’a, który sygnalizuje do jakiego portu jest podłączony USB 1.1. czy 2.0. Przed włączeniem funkcji USB EHCI Controller , pendrive wskazywał na to, że wszędzie mam porty USB 1.1., natomiast po włączeniu mam 2.0.! Niestety to nie pomogło z HUBEM z przodu obudowy, ale to nie wpłynie na jakość HUBA :lol:

  2. Jeśli chodzi o panel audio nie działa i nie wiem dlaczego :frowning: Będę zadowolony z Twojej pomocy w tym temacie! Pisz, co zrobić z audio :slight_smile:

Pozdrawiam serdecznie!

Hej,

Po małej przerwie związanej z gorączką rejestracji na Hot Zlot 2009 i obserwowaniu relacji niektórych użytkowników… :slight_smile:

Właśnie przeglądałem instrukcję z Twojej płyty głównej i pierwsze, co mi się skojarzyło to pytanie, czy panel jest w ogóle podpięty pod właściwe gniazdo. Poniżej screen pokazujący miejsce, w którym powinien być podłączony…

60yj6tg5fnz5jh8x98d_thumb.png

No i kwestia druga - jaki jest to panel?? W instrukcji wyczytałem, że płyta obsłuży zarówno panele zgodne ze standardem HD Audio, jak i takie zgodne z AC’97 - nie powinno więc być problemów…

Pozdrawiam,

Dimatheus

Niestety podłączyłem poprawnie :frowning:

Hej,

No właśnie - niestety… :frowning: Sprawdziłem właśnie praktycznie całą instrukcję do płyty głównej i natknąłem się na jedno miejsce - jest więc nadzieja. Jeśli panel, który posiadasz, skonstruowany jest w standardzie AC’97, to do jego poprawnego działania potrzebna jest jego aktywowanie. Wejdź więc do ustawień dźwięku poprzez HD Audio Manager. Sprawdź, czy w prawym panelu zakładki Speaker Configuration widać złącza obecne w panelu audio - jeśli są obecne, to prawdopodobnie wystarczy zmienić już tylko jedną opcję. Kliknij ikonę narzędziową w zakładce Connector Settings - w oknie, które się pojawi zaznacz Disable front panel jack detection check box - następnie zatwierdź, by wprowadzić zmiany - może teraz będzie działać… :slight_smile: Poniżej screen, o co dokładnie chodzi…

porr3k6kcm1mrc6o9nb_thumb.png

Pozdrawiam,

Dimatheus

Wielkie dzięki! Teraz działa. Jestem Tobie naprawdę bardzo wdzięczny Dimatheusie! Serdecznie pozdrawiam! :slight_smile: Obyśmy jeszcze się spotkali na tym forum w rozwiązywaniu problemów. :slight_smile:

P.S. Nie dziw się, zmieniłem nick i avatar :wink:

Hej,

Nie ma sprawy - cieszę się, że już wszytko działa tak, jak powinno… :slight_smile:

Mam nadzieję… :slight_smile:

No właśnie troszkę się zdziwiłem… :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus