Dziwny problem z połączeniem anteny dookólnej

Witam :slight_smile: posiadam antene dookólną 20 DBi, router D-link 300, 1 m konektora i po podłaczenie w calośc nie bardzo mi to zwieksza zasieg ze standardowej anteny…co moze byc w tym nie tak? moze potrzebuje wzmacniacza? POMOZCIE BO JESTEM CIENKI W SIECIACH BEZPRZEWODOWYCH :frowning: i tak w ogole to na jaka odleglosc taka antena moze wysylac syglal? chce to odbierac na laptopie bez anteny zewnetrznej…

A gdzie kupiłeś tą antenę na Allegro?? jak tak to sobie sam odpowiedz dlaczego masz kiepski zasięg i poczytaj w sieci trochu, może mos wyjściowa na routerze tez nie jest specjalnie duża…??

Taką anteną zbierasz pełno śmieci z niezłego obszaru, a i siejesz sygnałem gdzie popadnie. Po prostu antena jest za silna, co powoduje, że jakość sygnału jest bardzo słaba. Jeżeli możesz regulować moc w routerze, to ją obniż.

20dBi dookólna? Nieprawdopodobne wręcz, bo każde zwiększenie wielkości anteny dwukrotnie daje zysk maksymalnie 3dB większy, więc taka antena musiała by mieć monstrualne rozmiary. Dookólna ma maksimum 7-9dBi zysku (rzadko kilkanaście, ale ponad metrowe), większy może mieć kierunkowa.

Zwiększanie zysku (czyli siły nadawanego i odbieranego sygnału) nie bierze się znikąd, antena to nie perpetuum mobile. Dookólna (izotropowa), wysyłająca sygnał na ksztalt kuli, miałaby 0dbi, ćwierćfalowa ma 2.1dBi, gdyby antena promieniowała na kształt idealnej półkuli miałaby 3dBi. O większym zysku mają coraz węższą charakterystykę, tzn. promieniują dookoła, ale już sygnał silnie słabnie w górę i w dół od anteny (czyli coś podobnego do dysku).

Może anteny (routera i komputera) znajdują się na różnych wysokościach? Albo jest pomiędzy nimi jakaś przeszkoda, przez którą sygnał musi się przebić? Bo zwykła antena ma szerszy kąt promieniowania i sygnał może dochodzić odbity od przeszkód (strop, drzewa za oknem itd. - u mnie w domu zauważyłem, że poziom sygnału z pokoju do pokoju maleje jak za oknem pada deszcz #-o ).

Wniosek- anteny o większym zysku są lepsze na większe odległości, a o mniejszym zysku na mniejsze odległości i w przypadku przeszkód (dlatego na policyjnych radiowozach w miastach mają krotkie antenki ćwierćfalowe zamiast długich kolinearnych).

Oczywiście, to słuszne jeśli ta antena ma jakiś większy zysk, bo w 20dBi trudno uwierzyć.

antena kupiłem na tej stronie http://www.darkpol.biz musze przyznac ze faktycznie pogoda niezle psuje sygnal…a na jakiej wysokosci powinienem ja zamontowac? jakis wzmacniacz pomoze w tym??

a co do mocy routera to prawdopodobnie ma 15DBm…nie wiem czy akarat o ten parametr chodzi ale tylko tyle mam danych…

aaa i bym zapomnial ta antena ma jakos 150 cm dlugosci wiec nie jest az taka mala…i mowicie ze na wiekszych odleglosciach mialbym lepsze parametry sygnalu??

a jaka wedlug was jest najlepsza antena dookolna o najwiekszych parametrach?? mozecie jakimis linka mi za rzucic:-)