Dziwny problem z uruchomieniem systemu Win7 Proffesional

Witam,

korzystałem z komputera podczas burzy tylko przez chwilę i wszystko było w porządku, potem w pośpiechu odłączyłem kabel od zasilania (komputer był w trakcie wyłączania ) gdy odpaliłem go rano wystąpił błąd podczas uruchamiania systemu win7 (okno z trwa uruchamianie systemu windows w ogóle się nie pojawiło) po czym przez ctrl/alt/del musiałem zrestartowac system, po czym wyskoczył mi taki komunikat: http://www15.speedyshare.com/GXTCU/down … 012091.jpg

Kilkakrotnie próbowałem uruchomić system aż w końcu się udało wszystko wyglądało w porządku poza kopiowaniem plików przez porty usb. Mam całkiem nową płytę główną ale plik ważący 40mb przesyłał się 5min. Przerzucanie z partycji na partycje było w porządku. Następnie wyłączyłem komputer i później już nie dało się odpalić ponownie windowsa. Mam wrażenie że mam problem ze stykami na płycie głównej ale nie jestem tego pewien, dlatego potrzebuje diagnozy co mam zrobić żeby go naprawić czy może wymienić którąś z części komputera.

Specyfikacja komputera :

Procek INTEL I3-540

Grafa Radeon HD6850

Płyta główna GIGABYTE H55M-D2H

Pamięć 4gb GOODRAM 1337

Z góry dzięki za Waszą pomoc :wink:

Co do sprzętu nie podpowiem (sugeruję kliknąć w ikonę wykrzyknika w prawym górnym rogu Twojej wiadomości i poprosić moderatora o przeniesienie tematu do działu Hardware), ale co postawienia systemu na nogi, zobacz moje rady w tym temacie: problem-uruchomieniem-systemu-t491976.html

Pozdrawiam!

Hej,

Jeśli używasz zintegrowanej karty dźwiękowej, to czy po uruchomieniu systemu miałeś dźwięk? A może uraczył Cię komunikat, że nie znaleziono urządzenia audio?

Ogólnie takich rzeczy się nie robi, bo przynoszą więcej problemów niż pożytku. A samo prawdopodobieństwo, że piorun zniszczy Ci sprzęt jest relatywnie niewielkie.

Pozdrawiam,

Dimatheus

tak, korzystam ze zintegrowanej karty dźwiękowej,po uruchomieniu komputera dźwięk był w porządku jedyny problem to ten z usb a reszta rzeczy jak gry i inne programy działały jak zwykle

Jak jest w trybie awaryjnym?

Bo w trybie awaryjnym ładowane są tylko rzeczy niezbędne do uruchomienia systemu. Czyli nie są ładowane na przykład wszystkie sterowniki, w przeciwieństwie do trybu normalnego. Jeżeli w trybie awaryjnym wszystko będzie w porządku, to oznaczać będzie prawdopodobnie problem z jakimś sterownikiem. Jeżeli w trybie awaryjnym też będą problemy, oznaczać to może problem z systemem albo ze sprzętem. Trzeba to sprawdzić. W jaki sposób włączyć tryb awaryjny? Podczas uruchamiania komputera, jeszcze przed ekranem ładowania Windows przyciskaj F5 albo F8. Powinieneś ujrzeć planszę: http://zodi.com.pl/images/tryb_awaryjny.jpg. Sterowanie? Strzałki góra, dół. Wybierasz “Tryb awaryjny” i wciskasz Enter. Nie musisz się obawiać, kiedy wciśniesz przycisk. Najwyżej system uruchomi się w trybie normalnym i nie pokaże planszy z wyborem trybu, w jakim uruchomić system. Gdybyś miał problem z uruchomieniem w trybie awaryjnym, zobacz: http://www.fixitpc.pl/topic/5694-start- … safe-mode/ Jak Ci się znudzi praca w trybie awaryjnym, to po prostu Start - Wyłącz - Uruchom ponownie.

A ja polecam poszukać w internecie dysku ratunkowego Windows 7 albo wsadź płytkę z Windowsem 7 do napędu i z którejś tych płytek odpal Windowsa i wybierz naprawa systemu, jeżeli narzędzie które jest na płytce znajdzie jakieś błędy to je naprawi, to może być najlepszy sposób na naprawę.

Taki dysk ratunkowy znaleźć można tutaj: http://www.fixitpc.pl/topic/54-winre-me … prawczych/, chyba, że ma się płytę Windows albo wygeneruje się takowy: http://techformator.pl/jak-stworzyc-dys … covery-cd/ (za nie-moge-zalogowac-sie-konto-administratora-t492242.html#p3100346)

Ogólnie o metodach naprawy piszę tutaj problem-uruchomieniem-systemu-t491976.html

Pozdrawiam!

Hej,

Rozumiem. Pytałem o dźwięk, gdyż razem z kontrolerami USB znajduje się w mostku południowym płyty głównej. Gdyby ten został uszkodzony - z powodu brutalnego odcięcia zasilania - oprócz problemów z USB pojawiłyby się problemy z dźwiękiem, operacjami dyskowymi czy też uruchomieniem komputera.

Niestety, nie zawsze działa to tak, jak by się można spodziewać. Ostatnio próbowałem naprawić nieco uszkodzony MBR przy pomocy płytki Windows 7 - trzy podejścia i wszystkie nieudane. Dopiero przywrócenie MBR’a przy pomocy programu do tworzenia kopii partycji, rozwiązało problem, z którym narzędzie systemowe problem miało niemały…

Pozdrawiam,

Dimatheus

włożyłem płytkę z windowsem ale instalator nie chce się uruchomić ogółem wszystkie dane na płycie zbyt wolno się ładują, nie mam pojęcia jak to naprawić ;/

Hej,

To w końcu jak jest, bo to akurat bardzo istotne: instalator zaczyna pracę czy nie? A jeśli nie, to gdzie dane ładują się zbyt wolno?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Próbowałeś przeinstalować sterowniki od płyty głównej? Być może, podczas odpięcia zasilania, system pogubił informacje nt. sterowników (w tym wypadku od kontrolera usb) lub dane z nimi związane zostały uszkodzone.

Hej,

Jeśli problem pojawia się tylko w systemie operacyjnym, to jak najbardziej aktualizacja sterowników do chipsetu płyty głównej jest wskazana. Jeżeli natomiast problemy pojawiają się też w czasie instalacji systemu czy też w środowiskach typu LiveCD, wtedy mamy zapewne do czynienia z problemem czysto sprzętowy - dokładnie tym, o którym pisałem w poprzednich postach.

Pozdrawiam,

Dimatheus

@Dimatheus, wiem i rozumiem :). Osobiście jednak nie biorę na razie pod uwagę uszkodzenia sprzętu (np. spięcie po elektronice mobo, ewentualność błędu z awaryjnym parkowaniem głowic hdd…), choćby na wzgląd co najmniej kilku powodów problemu odczytu nośnika (stan techniczny płyty kompaktowej <-> stan techniczny czytnika).

Tak więc sądzę, że reinstalacja sterowników byłaby na chwilę obecną najprostsza, oczywiście nie jest ona gwarantem poprawy/naprawy, ale spróbować nie zaszkodzi.

PS. Uszkodzenie mostka z kontrolerem usb został niejako “odhaczony”, nie występuje brak dźwięku.

Hej,

Zależy. Pokazany przez użytkownika screen z błędem może wskazywać na uszkodzenie kontrolera SATA na płycie głównej.

Jasne. Pytanie tylko o co chodziło mijalp94 w informacjach podanych w poprzednim poście.

I tak, i nie. Przy uszkodzeniu chipsetu niekoniecznie muszą wystąpić wszystkie objawy. Ale problem z uruchomieniem systemu, z portami USB oraz transferem danych dają do myślenia.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Instalator w ogóle się nie pojawia, tak samo przy bootowaniu systemu gdy po włożeniu płyty naciskam dowolny klawisz według instrukcji pojawia się blackscreen i juz nic sie nie dzieje.

Co do sterowników przeinstalowałem je z mojej płytki załączonej to mainboarda i jedyny problem jaki naprawiłęm to ten z usb, a komputer nadal ma problem z rozruchem

Czy jeżeli włożysz płytę z Ubuntu, to też jest tak samo? Patrz “Metoda druga – Linux” w temacie: odzyskanie-danych-dysku-sytuacji-gdy-system-nie-dziala-t492904.html Zamiast Ubuntu może być coś mniejszego, np. Damn Small Linux: http://www.damnsmalllinux.org/download.html, np. http://distro.ibiblio.org/pub/linux/dis … 4.4.10.iso

Przykładowo Windows 7 posiada wbudowany mechanizm nagrywania obrazów: http://www.youtube.com/watch?v=zAw1t6RK0A8 Jeżeli nie używamy Windows 7 albo chcemy skorzystać z innych programów, to do wyboru: http://www.dobreprogramy.pl/Nagrywanie- … ws,32.html Ja polecam Active ISO Burner: http://www.ntfs.com/iso-burning.htm ale to samo zrobisz wbudowanym narzędziem w Windows 7 albo chyba prawie każdym dowolnym innym programem.

Powodzenia i daj znać o efektach.

Pozdrawiam!

Hej,

A próbowałeś uruchomić instalatora poprzez inny napęd - być może ten po prostu jest już wysłużony i stąd pojawiają się problemy z poprawnym uruchomieniem startu instalatora z płyty.

:arrow: Masz możliwość uruchomienia instalacji z innego, na przykład zewnętrznego napędu optycznego USB? A może warto spróbować instalacji z pendrive’a. W necie można znaleźć masę poradników, jak to zrobić.

Piszesz o problemie z uruchomieniem zawartości płyty czy pojawiają się jeszcze inne problemy?

Pozdrawiam,

Dimatheus