Dziwny problem z znikającymi GB na partycji C


(Daro:)) #1

Na partycji mam utworzone 20GB na system, odinstalowałem z niej nie potrzebne programy i miałem gdzieś wolnego na niej około 3-5GB, a teraz mam dokładnie wolnego 1,15GB, tak jest czasami jak włączę system to mam te wolne 3-5GB i później one mi gdzie znikają.

Oczyściłem system programami bo z takich korzystam PC Tools Performance Toolkit/Odkurzaczem i wyłączyłem przywracanie systemu i nic mi to nie dało.

Wiec co może być przyczyna znikania tych GB?


(Matej1985) #2

plik wymiany?


(ra-v) #3

Przeanalizuj strukturę i rozmiary katalogów w C:\Users\ (C:\Uzytkownicy\ względnie C:\Documents and Settings).

Używasz Photoshopa? To potrafi pożreć dziesiątki GB danych.


(Daro:)) #4

Już doszedłem do tego dlaczego mi te GB uciekały na dysku C, ponieważ gdyż zmieniłem ustawienia opcje folderów pokaz ukryte pliki, foldery i dyski, i odznaczyłem ukryj chronione pliki systemu operacyjnego.

I na partycji C miałem tam plik hiberfil.sys o wadzę 3,19GB wiec wyczytałem co to za plik, i to jest odpowiedzialny za hibernacje i niestety nie ma takiej opcji bezpośredniej żeby ją wyłączyć, wiec wpisałem w cmd powercfg.exe /hibernate off i plik hiberfil.sys mi usunęło :smiley: teraz się wszystko zgadza :smiley: .

Aha a na drugiej partycji miałem ukryty plik pagefile.sys o wadzę ponad 5GB i też go usunąłem :smiley: w opcjach zaawansowane ustawienia systemu - efekty wizualne Ustawienia - zakładka zaawansowane - pamięć wirtualna Zmień. Zaznaczyłem dla każdej partycji - Bez pliku stronicowania.


(Piotrkijak) #5

Jeżeli masz mniej jak 4GB pamięci, to popwłniłeś totalną głupotę. Wyłączenie swapa przy pamięci mniejszej jak 4GB to proszenie się o kłopoty…


(Daro:)) #6

Mam 4GB pamięci, ale widocznie to on sam to ustawił, a teraz to wyłączyłem tak jak napisałem i jest ok.


(Piotrkijak) #7

Owszem, sam ustawił. Niestety sposób w jaki Windows ustawia sobie ten plik to jest jakieś nieporozumienie, dlatego w razie potrzeby najlepiej samodzielnie metodą prób i błędów dobrać rozmiar podając jako min. i max. ten sam rozmiar, ponieważ wtedy unika się takiego zjawiska jak fragmentacja owego pliku i co za tym idzie spowolnienia jego odczytu/zapisu. Jak masz 4GB i nie korzystasz z pamięciożernych wynalazków typu Photoshop, to ok, bo tutaj chodzi o to, że ten plik to jest uzupełnienie ramu i zapobiega jego doszczętnemu zapchaniu, ponieważ jak skończy się pamięci i plikowi pagefile przydział, Windows wyrzuci odpowiednio wcześnie ostrzeżenie, dzięki czemu jest czas na reakcję, a bez niego Windows się bez ostrzeżenie scrashuje i tyle.


(Daro:)) #8

No fakt jeżeli sam ustawia to bezsensu, tak mam 4GB i nie korzystam z takich programów Photoshop itp bo mi są zbędne, jak na 4GB ramu to i tak chodzi szybko tak samo jak było z tym plikiem hiberfil.sys wiec różnicy nie widzę w tym.