Dziwny zapach z komputera- problem z jego lokalizacją

Witam

Od wczoraj mam problem z komputerem. Przekopałem internet, google i trudno mi zdiagnozować problem…

Otóż w niedzielę zacząłem czuć dziwny zapach z komputera… taki swąd spalenizny, kabli i kurzu z obudowy… ale zignorowałem to i później wieczorem już tego nie czułem. Dziś późnym popołudniem z obudowy zaczął dobiegać zapach kabli, swąd taki smród. Otworzyłem obudowę, “obwąchałem” zasilacz- on faktycznie trochę śmierdział, potem DVD- też czuć podobnie jak zasilacz, a niekiedy dość mocno, dysk i grafika nie śmierdzą, ale zapach czuć też z płyty głównej i nie umiem powiedzieć czy procesor czy płyta. Ogólnie w całej obudowie jest smród, tak że jest wyczuwalny z pokoju na korytarz.

Kiedyś dwa razy przerabiałem spalenie się zasilacza i cd-rom’u, ale to było łatwe do wykrycia, bo ulegały takiemu zniszczeniu, że było czuć już topienie się plastików… Tutaj jest na odwrót.

Mój zasilacz to: Qoltec model SilentLine Q400W, 400W, 5.0A, 50Hz.

Komputer: Intel Core2Duo 2.40 E4600, Gigabyte GA945 GCM S2L, 2GB RAM, Seagate 320GB, GeForce 9500GT 1GB Ram.

Na wszelki wypadek sprawdziłem temperatury procka, dysku, grafiki w speedfan- wszystko gra, nic się nie przegrzewa (wg programu).

W poprzednim temacie pisałem o piskach z komputera i forumowicze sugerowali piszczące cewki na płycie głównej… Czy to może mieć coś z tym smrodem, swądem? Wrzucam link do tematu:

Będę bardzo wdzięczny na pomoc i odpowiedzi! Komputer odstawiłem i go nie używam teraz.

Zasilacz z czarnej listy - wymieniaj póki jest co ratować.

Jakie o piski I kiedy się pojawiają? Gdy jest już komputer włączony to przewaznie alarm że procesor się przegrzewa w zależnosci od tego jaką temperaturę masz ustawioną w biosie.

Możesz sprawdzić, czy przypadkiem jakiś kabelek nie zetknął się z blachą.

Otwórz komputer i popatrz czy widzisz jakieś przegrzane elementy na płycie głównej, ale na 99% to zasilacz!

@Robin-Otzi - sprawdzałem, kondensatory, kable są w porządku.

@kajjj - piski nie pojawiają się podczas włączania komputera. One występują podczas normalnej pracy, takie jakby tarcie metalu i z tego co wysyłałem w plikach dźwiękowych nagranych z komputera. Na pewno nie jest to dźwięk speaker’a. Z tego co słuchałem to faktycznie cewki …

Teraz boję się, co się porobiło w komputerze, bo DVD śmierdziało podobnie jak zasilacz, dysk sprawdzałem na innym kompie, działa normalnie. Czy można jakoś sprawdzić jakie szkody zrobił zasilacz? Czy mogła ulec uszkodzeniu płyta gł.? Komputer mimo smrodu pracował normalnie, stabilnie do czasu wył. z sieci. I jeszcze jedno pytanie… jakiej firmy polecacie zasilacz, w miarę tani do tego już dość leciwego komputera?

Jeżeli DVD nie jest potrzebne non-stop, to odłącz i sprawdź czy smród zniknie. Napięcia na liniach sprawdzisz hwInfo, ale co się sypnęło to dłuższy temat: memtest, oględziny płyty (wszystkiego i tak się nie dowiesz.

Czarną/białą listę zasilaczy znajdziesz tu:

Tak zapytam jako laik w kwestiach zasilacza… Pracowałem na nim wczoraj cały dzień i dziś też dużo, czy faktycznie mogło się coś więcej porobić, poza psującym się zasilaczem?

Mogło, uszkodzenia płyty głównej doprowadzić mogły do uszkodzenia jej sekcji zasilania, a potem urządzeń.

Bez czarnomyślenia - nie używaj “smierdzącego” DVD, lub je po prostu odłącz. Jeżeli ustanie - tak czy inaczej zacznij od wymiany zasilacza. Nie warto ryzykować spalenia sprzętu, gdy przyzwoity model dostaniesz za ~150zł

@drunkula - właśnie obawiam się co mogło się uszkodzić. Komputer b. leciwy, sam zasilacz to koszt połowy używki z Core2Duo np. jakiś firmowy Dell z allegro za 300zł, ale jednak wolałbym swój, a nie używany który nie wiadomo ile podziała.

Obawiam się, że kupię zasilacz, a potem wyjdzie, że padła płyta. Czytałem temat zasilaczy i faktycznie pisało, że wraz z jego awarią uszkodzeniu ulega dodatkowa część komputera. U mnie pewnie poszło spać DVD, bo śmierdziało.

Jeśli podłączę nowy zasilacz, a np. płyta gł. lub dvd lub coś innego jest walnięte, to znów się uszkodzi?

Czy mogę kupić mocniejszy niż 400W? Jaki standard? ATX?

Myślę, że niema sensu kupować nowego zasilacza do tak starego komputera.

Kup sprawny zasilacz na aukcji lub z ogłoszenia gdzieś blisko, albo po pytaj znajomych czy ktoś ma zbędny

dell 780 jest nie do zaj…

Może nie ma żadnej awarii ale coś się po prostu przegrzało, niektóre plastiki śmierdzą gdy się nagrzeją.

 

Sprawdź czy nie grzeje ci się np. karta graficzna lub cpu.

@sadaj72 sprawdzałem, patrzyłem i nie zauważyłem, żeby kable lub plastiki się stopiły… swąd był typowy dla kabli, topiący plastik inaczej pachnie a tu już przerabiałem w innym komputerze. Karta nie śmierdzi, a zapach czuć było z zasilacza, dvd, ze środka koło procka (mimo, że temp. w speedfan są OK). Nie mam zielonego pojęcia co z nim zrobić, a podpinanie dysku do czegoś co może go uszkodzić jest ryzykowną zabawą.