Dźwięk 5.1 przez laptopa do Kina domowego

Witajcie,

otóż mam takie pytanie. Chciałbym podłączyć laptopa (lenovo) po kino domowe LG co by cieszyć się dźwiękiem 5.1.

Chciałem kupić tą kartę http://allegro.pl/karta-creative-sound-blaster-x-fi-surround-pro-5-1-i4650228947.html i podpiąć się kablem optycznym z karty do KD a z laptopa hdmi do tv. I wszystko teoretycznie powinno działać. Jeśli ktoś ma inne zdanie to prosiłbym o wyprowadzenie mnie z błędu.

Ale…

Przeglądając opinie o karcie itd. gdzieś natrafiłem na info że nie wydobędę dźwięku 5.1 z formatu .mkv poprzez tą kartę.

Są tu jacyś użytkownicy tej karty którzy napisali by kilka słów czy warto inwestować 200 zł w kartę?

Będę  wdzięczny za każdy wpis.

 

 

 

Nie wydobędziesz 5.1 w formatach DTS itd. Bo złącze optyczne na to nie pozwoli. Dźwięk zostanie “ściśnięty” do 5.1 w PCM :stuck_out_tongue: Jakbyś chciał pełne DTS to musisz mieć kartę z HDMI do przesyłania nim dźwięku do KINA.

Dziękuję Ci za odpowiedź. 

Ale jednak 5.1 z mkv w PCM uzyskam. 

Kolego struart - możesz mi powiedzieć, dlaczego karta miałaby nie przesłać DTS czy innego DD? Miałem Audigy 2 ZS Pcmcia, przesyłałem sygnał DD (DTS mój amplituner nie obsługiwał) do amplitunera optycznie bezproblemowo - bez względu, z jakiego źródła, czy było to DVD czy kontener MKV. Jednak, w grach, gdy chciałem dźwięk 5.1 przesłać do amplitunera, karta musiała w biegu przerobić go na DD/DTS i zabierała mi sporo mocy procesora (inna rzecz, że jednordzeniowego Pentium M, ale zawsze) dlatego przeszedłem na pakiet kabli minijack-chinch.

 

Gdy dźwięk byl w standardzie PCM, zawsze miał jedynie dwa kanały.

Kurcze, ja się przyznaję że kompletnie się na tym nie znam. Ale im więcej czytam o tej karcie i uzyskiwanym dźwięku 5.1 tym wiem jeszcze mniej i staję się coraz głupszy. Chyba jednak zainwestuję te 200 zł i zobaczę co z tego wyjdzie :]  

Ja po optyku tez mam 5.1.

Żeby było dla potomnych :slight_smile:

 

 

 

U mnie pozwoliło :stuck_out_tongue: Xbox 360 podłączony optycznym i jak najbardziej 5.1 jest słyszalne.

Co do karty (Cretive Sound Blaster X-Fi Surround Pro 5.1) zainwestowałem i również, jak najbardziej z mkv czy płyt uzyskujemy 5.1. 

U mnie wygląda to tak że z laptopa po hdmi do tv a z karty optycznym do kina. Niestety nie każdy player daje nam 5.1 testowałem na Bestplayer, KM Player - trochę lepiej niż bestplayer ale przy próbie zmiany ścieżek audio (wył/wł lektora) niemiłosiernie się zawiesza albo bardzo długo przełącza się między ścieżkami. Dopiero na Splash Pro Ex było słychać że jest to prawdziwe 5.1 a nie jakieś stereo na 5 głośników :slight_smile: do tego nic się nie wiesza i dochodzi banalna obsługa. Jeszcze tylko trzeba pamiętać aby w ustawieniach  urządzeń do odtwarzania  domyślnie ustawić wyjście optyczne i sprawdzić ustawienia splash pro czy ma włączone 5.1

Jak nie znajdę alternatywy dla splash-a to chyba znowu zainwestuję i kupię licencję. 

tak, optyk tu jest najlepszym rozwiązaniem. Ja po podlaczeniu do wiezy, ustawiam w kodekach spdif as input,