Dźwięk 5.1 przez laptopa do Kina domowego


(Adam Orzol) #1

Witajcie,

otóż mam takie pytanie. Chciałbym podłączyć laptopa (lenovo) po kino domowe LG co by cieszyć się dźwiękiem 5.1.

Chciałem kupić tą kartę http://allegro.pl/karta-creative-sound-blaster-x-fi-surround-pro-5-1-i4650228947.html i podpiąć się kablem optycznym z karty do KD a z laptopa hdmi do tv. I wszystko teoretycznie powinno działać. Jeśli ktoś ma inne zdanie to prosiłbym o wyprowadzenie mnie z błędu.

Ale…

Przeglądając opinie o karcie itd. gdzieś natrafiłem na info że nie wydobędę dźwięku 5.1 z formatu .mkv poprzez tą kartę.

Są tu jacyś użytkownicy tej karty którzy napisali by kilka słów czy warto inwestować 200 zł w kartę?

Będę  wdzięczny za każdy wpis.

 

 

 


(struart) #2

Nie wydobędziesz 5.1 w formatach DTS itd. Bo złącze optyczne na to nie pozwoli. Dźwięk zostanie “ściśnięty” do 5.1 w PCM :stuck_out_tongue: Jakbyś chciał pełne DTS to musisz mieć kartę z HDMI do przesyłania nim dźwięku do KINA.


(Adam Orzol) #3

Dziękuję Ci za odpowiedź. 

Ale jednak 5.1 z mkv w PCM uzyskam. 


(Xenvl) #4

Kolego struart - możesz mi powiedzieć, dlaczego karta miałaby nie przesłać DTS czy innego DD? Miałem Audigy 2 ZS Pcmcia, przesyłałem sygnał DD (DTS mój amplituner nie obsługiwał) do amplitunera optycznie bezproblemowo - bez względu, z jakiego źródła, czy było to DVD czy kontener MKV. Jednak, w grach, gdy chciałem dźwięk 5.1 przesłać do amplitunera, karta musiała w biegu przerobić go na DD/DTS i zabierała mi sporo mocy procesora (inna rzecz, że jednordzeniowego Pentium M, ale zawsze) dlatego przeszedłem na pakiet kabli minijack-chinch.

 

Gdy dźwięk byl w standardzie PCM, zawsze miał jedynie dwa kanały.


(Adam Orzol) #5

Kurcze, ja się przyznaję że kompletnie się na tym nie znam. Ale im więcej czytam o tej karcie i uzyskiwanym dźwięku 5.1 tym wiem jeszcze mniej i staję się coraz głupszy. Chyba jednak zainwestuję te 200 zł i zobaczę co z tego wyjdzie :]  


(darekkkk) #6

Ja po optyku tez mam 5.1.


(Adam Orzol) #7

Żeby było dla potomnych :slight_smile:

 

 

 

U mnie pozwoliło :stuck_out_tongue: Xbox 360 podłączony optycznym i jak najbardziej 5.1 jest słyszalne.

Co do karty (Cretive Sound Blaster X-Fi Surround Pro 5.1) zainwestowałem i również, jak najbardziej z mkv czy płyt uzyskujemy 5.1. 

U mnie wygląda to tak że z laptopa po hdmi do tv a z karty optycznym do kina. Niestety nie każdy player daje nam 5.1 testowałem na Bestplayer, KM Player - trochę lepiej niż bestplayer ale przy próbie zmiany ścieżek audio (wył/wł lektora) niemiłosiernie się zawiesza albo bardzo długo przełącza się między ścieżkami. Dopiero na Splash Pro Ex było słychać że jest to prawdziwe 5.1 a nie jakieś stereo na 5 głośników :slight_smile: do tego nic się nie wiesza i dochodzi banalna obsługa. Jeszcze tylko trzeba pamiętać aby w ustawieniach  urządzeń do odtwarzania  domyślnie ustawić wyjście optyczne i sprawdzić ustawienia splash pro czy ma włączone 5.1

Jak nie znajdę alternatywy dla splash-a to chyba znowu zainwestuję i kupię licencję. 


(maniq) #8

tak, optyk tu jest najlepszym rozwiązaniem. Ja po podlaczeniu do wiezy, ustawiam w kodekach spdif as input,