Dźwięk DSL - skąd on się brał?

(4) The Sound of dial-up Internet - YouTube

Jak w temacie. Jestem tak tylko ciekaw, co generowało i dlaczego powstawały te piski i szumy - specyficzny odgłos przy połączeniu ADSL? Pytam wylącznie z ciekawości, bo jestem ciekawy jak ta technologia działała.

Teraz przy współczesnym LTE / 5G tego nie ma. Jedyne co można usłyszeć, to brzęczenie głośników po przybliżeniu do nich smartfona podczas np. połączenia telefonicznego lub pobierania danych przez LTE.

Czy przypadkiem nie pokiełbasiło Ci się z modemem akustycznym pracującym w paśmie częstotliwości akustycznej kanału telefonicznego? :wink:

A może… Tu myślę o Neostradzie TP.

To co słychać na filmie, do którego podałeś link to nie jest Neostrada, tylko 0202122 i połączenie modem akustycznym.

Zerknij:

1 polubienie

Super teksty! Teraz to DP jest też w miarę OK, ale kiedyś przed WP było inaczej… No i ten kanał YT prowadzony przez @Kristov_pl

Mam jeszcze jedno pytanie: czy czasem Era Blueconnect to też nie był czasem internet wdzwaniany?? W końcu to też było łącze modemowe (3G). To był mój pierwszy dostęp do Internetu u mnie w domu. Był to rok ok. 2007. Posiadałem wtedy modem od Huawei - model E220 lub coś takiego. W Windowsie XP wybierało się opcję „Połącz z” w menu Start, wpisywało się w tym okienku nr „*199#” lub podobny i klikało się „Połącz”.
Tak wyglądało to okienko:
image

Dodatkowo można było nawet… wysyłać SMS’y. :smiley: Ciekawe, co by mi się wyświetliło w nadawcy na moim telefonie, jakbym wysłał takowego na swój nr. Wtedy jeszcze telefonu nie miałem, więc nie wiem… Byłaby bomba, jakby szło dzwonić :smiley:

No i jeszcze ciekawe, co na to Win11 i Ubuntu 21.10. Obsługiwałyby te systemy modem akustyczny i Blueconnect’a, którego - swoją drogą - już nie ma.

Nie, to połączenie cyfrowe i już inna przepustowość.

Tak. Bez problemu.