Dźwięk w batch

Witam.

Jakie w Batch polecenie do wydania dźwięku?

Wiem, że jest, bo ściągnąłem sobie batch editor, (nie wiem po co, notepad++ mi wystarcza :lol:) i tam było takie coś, że był napis komendy.

No to go kliknąłem, i było tam takie coś “wydaj dźwięk z głośnika systemowego”, tylko że w tym edytorze to po wybraniu tego w oknie edycji pojawiało się takie coś:

ECHO •

Nie robiło to nic, a po zastąpieniu tej kropki czymś innym, działało to jako normalne polecenie echo. (wyświetlało napis)

Więc wie ktoś, jaka jest ta komenda?

znak \a (0x07 w hex bodajże)

Co to znaczy? :smiley:

Oznacza to, że za wydanie dźwięku z systemowego głośnika odpowiada znak “Bell”, którego skrót oznacza się “BEL”, i ma on numer w zapisie heksadecymalnym 0x07. Nie ma on formy “drukowanej” dlatego widzisz tam taki dziwny znak. W językach programowania ten sygnał dźwiękowy występuje jako jako znak specjalny “\a” (tak jak “\t” to tabulator). Aby wpisać znak o tym kodzie wykonaj w wierszu poleceń: przytrzymaj lewy alt i wpisz na klawiaturze numerycznej 07, puść alt. I wcale nie potrzeba do tego polecenia echo, ale przyda się, bo w innym przypadku, po wykonaniu samego tego znaku dostaniesz informację, że takie polecenia nie ma (zresztą słusznie), ale mimo to dźwięk się odtworzy.

OK, dzięki :wink:

@edit A ten dźwięk to w ogóle jest słyszalny? Czy trzeba wpisać coś jeszcze?

Bo ja nic nie słyszę. :frowning: