Dźwięk w Vista - EMU10K1 aka SoundBlaster Live! Wave 5.1

Muszę znowu zainstalować Vistę na swoim mule, no i znowu pojawia się ten sam problem…

No ale od początku…

Dawno dawno temu była sobie Vista na moim PieCyku. Karta moja do muzyki zaprojektowana została w Creativie, i na płytce ze sterami pisze Copyright … year 2000. Na 2000 sprawiała kłopoty, po zainstalowaniu $#&^% sterowników z tej płytki, których staram się omijać, działała. Skype, mikrofon, iTunes… all ok. Na XP wszystko działa od razu po wyjęciu go ‘z pudełka’ (świeżo po instalce)

No ale na Viście to jest tragedia:

  1. Czysto, pusto, czuję się dziwnie bez dźwięku… Wgrywam oryginał sterów z tej “$#&^%” płytki. Lipa, nie działa dalej, usuwam.

  2. Czytam w necie, oficjalna strona Creativa - brak wsparcia. Znalazłem sterowniki kX Audio Driver. Wgrywam je, ustawiam, działa dźwięk, a tu lipa bo uruchamiam Skype, nie ma mikrofonu poprawnie znalezionego, a ten sterownik podaje mi że jest!

Bawię się opcjami mikrofonu… No i znowu nie mam dźwięku! No i wróciłem do punktu wyjścia. Postanowiłem zrobić tak:

  1. Usunąć sterownik i wgrać do innej lokalizacji, zgodnie z pkt. 2.

Lipa… Dźwięku ni ma… Po 29 dniach zachwytu nad Vistą się do niej zraziłem…

No a teraz naszła mnie chęć dążenia do Visty, w końcu 7 się na niej opiera, muszę sobie radzić, ale nie mam pomysłu jak wgrać ten dźwięk.

Ta Vista to wersja bez SP1.

Więc chyba najwyższy czas zainstalować SP1.

Cudów pod Vistą się nie spodziewaj. Poszukaj w sieci czy są jakieś nowsze sterowniki do karty i spróbuj je zainstalować.

Pisałem w poprzednim poście, że Creative nie wydał ŻADNYCH sterów do tej muzyki…

Oficjalnie mój model zresztą nie istnieje, nie wiem dlaczego, choć kupiłem ją w zwykłym sklepie z PieCami…

Najbliższy model to Live 5.1, ale dla niego nie ma sterów: http://pl.europe.creative.com/support/downloads/download.asp?MainCategory=1&nRegionFK=&nCountryFK=&nLanguageFK=&sOSName=Windows+Vista+32-bit&region=3&Product_Name=Live!+5.1&Product_ID=50&modelnumber=&driverlang=1033&OS=26&select=0&x=8&y=5

Pod XP karta rozpoznawana jest: SB Live! Wave Device

Zatem jedyne wyjście to zainstalować SP1 dla Visty, a następnie sterownik od karty dźwiękowej.

Dobra, usuwam dziś wieczorem zawirusowanego XP i idę na podbój Visty ^^ Sprawdzę więc jutro.

No i dźwięku nie ma, a SP1 jest… Coś tu nie jest tak, spróbuję pogrzebać…

Wątpię, że uda się doprowadzić sprawę szczęśliwie do końca. Vista ma problemy ze wsparciem starszego sprzętu i to nie jest nic nowego. Pamiętam jak męczyłem się z podłączeniem swego 7-letniego skanera, aż włos na głowie mi się jeży jak sobie przypomnę.

No ale to nie oznacza, że będę biegł do Media Marktu bo M$ sobie tak życzy…

Trzeba kombinować, już mam kilka sterów, będę instalować różne i potestujemy…

Dobra, problem z dźwiękiem rozwiązany - nie ma to jak trochę poszukać i podziękować rosjanom i amerykanom za zmodowane stery ^^. Działa mi dźwięk, wprawdzie tylko na słuchawkach, no ale dobre i to ^^. Tylko lipa że mikrofon niedziała… Nie będzie Skypa :confused: