Dźwięk z laptopa

Witam ostatnio zauwazylem dziwny dzwiek z laptopa dzieje sie to gdy ustawiam w opcji zasilania zarzadzanie energia procesora na 100% gdy mam 99% nie dzieje sie to

Niektóre laptopy szumią jeśli sterownik nie jest ten ze strony producenta, kilka razy się z tym spotkałem, może też po prostu wynikać to z konstrukcji urządzenia lub kiepskiego zasilacza. Sprawdź bez zasilacza czy też tak jest, oraz spróbuj zamienić sterowniki audio, na starsze ze strony producenta.

ale to nie leci z glosnika tylko z srodka laptopa

Według mnie brzmi to jak wiatraczek.

Myślałem, że to dźwięk z głośników, lub słuchawek. Jeśli wydobywa się z obudowy, sprawdź temperatury pod obciążeniem sobie, bo może brudny układ chłodzenia, albo zużyty wiatrak.

Potrzebujesz 3 programy. CoreTemp, Prime 95 i FurMark.
Uruchamiasz CoreTemp i masz temperatury procesora, uruchamiasz Prime 95 i wybierasz sobie torture test.
Obserwujesz temperatury, jak będzie się przegrzewać, to zmienią się na czerwono, zresztą są podane orientacyjne temp. max. i będzie słychać. Jeśli CPU się nie grzeje, to instalujesz FurMark, uruchamiasz i dajesz test. Temperatury też widać na wykresie, obserwujesz taktowanie procesora, albo liczbę FPS, jak zaczyna spadać mocno, albo temperatura rośnie bardzo, to znaczy, że się przegrzewa. Testujesz kilka, kilkanaście minut, do mniej, więcej wyprostowania wykresu temp. o ile jest.

Możesz zamieścić zrzuty ekranu, jeśli będziesz miał problem z interpretacją danych.

CoreTemp-Scr
tutaj wyniki podczas testu prime 95

Wszystko wskazuje na to, że albo brudny, albo zużyty wiatrak. Do konserwacji.

nie wiem czy to wiatrak bo ogolnie slychac to ciagle ale jak ustawiam na 100% to slychac to o wiele glosniej a wentylator jest na tych samych obrotach
image

Temperatura jest wysoka. Kiedy była przeprowadzana konserwacja laptopa?
Po 3-4 latach wentylator w środku potrafi wyglądać tak.

okolo rok temu byl wymieniany caly uklad chlodzenia na gwarancji

Czyli oryginalny nie wytrzymał 2 lat? A jaki to laptop?

wytrzymal rok i 8 miesiecy laptop to msi gl9SD

Jeśli nie masz oprogramowania układowego nowego, to warto zrobić bo dali do niego jakąś aktualizację link. Nie BIOS. Krótko bardzo, albo intensywnie używasz np. grając sporo, albo słabe wiatraki. Gamingowe laptopy potrafią przychodzić co kilka miesięcy na czyszczenie i są w środku utytłane kurzem.

Temperatura też spora, czasami jak wymieniają to byle jak nakładają pasty. Widziałem niejednokrotnie jak „technik” zmieniał w różnych laptopach przy mnie i różne to bywało.
Zwykle masowo robią tak, że walą na środek rdzenia lekki nadmiar pasty i skręcają. Przeważnie jest ok, ale czasami robi się zbyt grubo, albo pasta wypłynie zbyt bokiem.

To raczej brzmi jak jakieś cewki w lapku…jakby coś się wzbudzało od częstotliwości procesora.
Warto sprawdzić z jaką częstotliwością pracuje procesor przy 100% i 99%.
Może jest jakiś nagły skok.

Też możliwe. Ciekawe czy wcześniej było.

W instrukcji mojego lapka (Lenovo) nawet producent oświadczył, że możliwy jest sporadyczny dźwięk piszczenia wydobywający się z laptopa, co jest rzeczą normalną i producent starał się tak zaprojektować urządzenie, aby było to jak najmniej dokuczliwe…coś w ten deseń.
Widocznie nowe konstrukcje oparte o coraz to szybsze procesory mają tendencję do jakichś wzbudzeń i tak dalej.
Chociaż u mnie cewki zapiszczały może kilka razy przy odpalaniu jakiegoś programu.
Oczywiście u mnie dźwięk jest minimalnie słyszalny, kiedy lapek w ogóle nie odpala wiatraków.
Podobny dźwięk daje się nie raz słyszeć z pracującego zasilacza.
Jeśli jednak tak jak u kolegi jest mocno słyszalny i jeśli to faktycznie ma powiązanie ze wzbudzaniem - to możliwe, że jakiś element „dokonuje” żywota niestety…