Dźwięk z mikro a słuchawek

Yo, w piątek przyszła do mnie płyta główna gigabyte x470 aorus ultra gaming, dzisiaj chciałem zobaczyć co z nagrywaniem dźwięku czy jest wszystko ok, podłączam mikrofon i lipa nie nagrywa dźwięku z mikrofonu, wskaźnik się rusza ale nie w rytm tego co mówię, po chwili zrozumiałem że jedzie w rytm muzyki, ściągam na szybko audacity, włączam nagrywanie i okazuje się że faktycznie leci dźwięk z kompa(to nie miks stereo), bawię się chwilę opcjami itd. instaluje sterowniki dźwięków, nie pomaga, z ciekawości wsadziłem przewód prowadzący do słuchawek mam na myśli głośników słuchawkowych, ii zaczyna nagrywać dźwięk z zewnątrz(mikrofon odłączony) nagrywał dźwięk słuchawkami… niby można tak żyć jednak chciałbym aby nagrywał dźwięk mikrofonem nie głośnikiem… nie mam zamiaru trzymać słuchawek specjalnie na biurku by mieć nagrywanie dźwięku zakładanie ich na kark jest bez sensu bo zginę w kablach. Myślę czy kupienie nowych słuchawek nie załatwi problemu. Zanim jednak spróbuję chciałem spytać o to czy ktoś ma pomysł.

Parametry komputera:
płyta x470 AORUS ULTRA GAMING
Windows 10

Ps: nie mogę podłączyć z przodu bo jeszcze mam starą obudowę a w niej nie działają wejścia audio

Pewny jesteś sprawności mikrofonu?

Tak, po za tym jednym reszta powinna jak najbardziej działać, bo sprawdzałem 3 które mam.