Dźwięki dysku twardego

(djkuba) #1

Witam, ostatnio zacząłem słyszeć pracę mojego dysku twardego. Są to głownie “przeskoki” i ciche “chrobotanie”. Winowajcą jest TOSHIBA DT01ACA050, którego czas pracy jest określany na 11300h (CrystalDiskInfo)
Jest to normalna rzecz? Pozdrawiam.

(sadaj72) #2

Pokaż skrin zakładki smart hdtune lub crystaldiskinfo.

Jest to normalna rzecz? Pozdrawiam.

Jeżeli nie ma uszkodzonych sektorów, to nie masz się czym przejmować, dysk to urządzenie mechaniczne i słychać jego pracę.

BTW polecam zakup SSD, różnica względem zwykłego dysku jest gigantyczna.

(djkuba) #3

Dzięki za odpowiedź @sadaj72. Posiadam już dysk ssd - system, dysk hdd służy mi jako magazyn na pliki.
Przesyłam screen z CrystalDiskInfo

(hiropter) #4

Przeskoki i ciche chrobotanie, to raczej objaw skakania (nie dosłownego) głowicy po dysku. Raczej nie masz się czego obawiać jeżeli ten dysk nie trzyma ważniejszych danych.

(~MacG) #5

Defragmentacja może trochę “uspokoić” skoki na jakiś czas, dopóki znowu dane nie ulegną fragmentacji.

(djkuba) #6

@_MacG Może to dziwnie zabrzmi, ale nie mogę zdefragmentować jednej partycji, na której znajdują się pliki od gry NBA 2K18. To właśnie one powodują problem. Próbowałem już wiele razy, ale ciągle bez rezultatu. Czynność tą wykonywałem programem Smart Defrag 5. Możecie mi coś poradzić?

(~MacG) #7

Tylko i wyłącznie systemowy defragmentator. Z doświadczenia wiem że od win 7 wzwyż jest lepszy od tego korporacyjnego softu. Nie mniej, niektóre pliki nie chcą się zdefragmentować więc może być to problem nie do przeskoczenia bez dużego żonglowania plikami.

(hiropter) #8

Defragmentacja w cale nie uruchamia się na tej partycji? Czy tylko nie może zdefragmentować jakiegoś pliku, np. ze względu na brak wymaganego miejsca? Jeżeli to pierwsze, to może to oznaczać, że dysk posiada sporo uszkodzonych bloków i powinieneś zrobić kopię danych. Jeżeli to drugie, to zwolnij miejsce na dysku i spróbuj jeszcze raz z defragmentacją.

(djkuba) #9

@hiropter
Defragmentacja rusza i pracuje bez problemu, jednym problemem są pliki od gry NBA2K18, których nie mogę zdefragmentować. Jeśli chodzi o miejsce na dysku, to posiada on jeszcze sporo miejsca.