E2160 1800mhz czy 1200mhz

Posiadam procesor e2160 1,8mhz i płyte głowną ASUS P5B. W Everescie pokazuje mi ze pracuje a częstotliwości 1800mhz a w CPU-Z że na 1200mhz. Wygląda na to że mnożnik jest ustawiony na x6 a powinien być na x9 żeby działał na 1800mhz.

Screen z CPU-Z

procesorto0.th.jpg

Screen z Everesta

procesoreverestds4.th.jpg

Może któryś z programów oszukuje? :?

To normalne zjawisko gdy procesor jest nieobciążony to zmniejsza się jego częstotliwość właśnie przez zmianę mnożnika z x9 na x6.

Wyłącz w biosie opcje EIST i C1E

Ja mam podobny “problem” :wink: W moim procesorze jest dostępna opcja oszczędzania energii właściwości->wygaszacz ekranu-> zasilanie->schematy zasilania->przenośny/laptop i wtedy z 1,6 Ghz spada mi na 1,2 GHz, ale czy tak jeśt cały czas czy tylko wtedy gdy procesor nie jest używany??

Tym się nie baw

Jak na kompie nic nie robisz to się tryp oszczędnościowy załącza

Żeby wyłączyć patrz wyżej

Ja bym tej opcji nie wyłączał, gdyż 90% czasu użytkowania komputera to mało wymagające procesy, gdzie pełna wydajność nie jest potrzebna. Kiedy włączany jest proces, który potrzebuje więcej z mocy procesora to ten natychmiast zmienia mnożnik na 9x.

Nawet w CPU-z to zobaczysz: np. włącz WinRar-a i wciśnij ALT+B (test wydajności sprzętu).

czyli jak wyłącze tę opcje C1E support procesor bedzie dzialal caly czas na 1800 mhz. Zgadza się? I mam jeszcze dwa pytania :wink: . Jaka jest taka maksymalna bezpieczna temperatura z jaką mój procesor może pracować.

Co oznaczają te znaki na wyświetalczu na obudowie komputera?

lcdmustang5007adm2.th.jpg

Nie zalecał bym przekraczania 60 st C. Intel chyba też określa te okolice jako maksymalne…

Max nie należy przekraczać 140C

Do codziennej pracy nie więcej niż ~70

LOOOL chyba 100stopni, 140 to nawet układy graficzne w praktyce nie znoszą, przy 70 wiele zwykłych procesorów potrafi się już zawieszać albo sypać błędami… tak czy siak na codzień lepiej żeby nie przekraczał 70 stopni procesor bo to dla niego niezdrowe.

Intel pisał(miesiąc temu, może dawniej), że nowe układy C2D będą w stanie 130-140stopni znieść.

My mówimy o konkretnym procesorze. Zresztą osobiście mam wątpliwości, czy rzeczywiście procesor będzie w stanie tyle wytrzymać…

Ja znalazłem takie coś: maksymalna przewidywana temperatura dla E2160 zależy od serii i wynosi 73.2°C lub 61.4°C

http://processorfinder.intel.com/detail … Spec=SLA8Z

http://processorfinder.intel.com/detail … Spec=SLA3H

Laptopowe athlony xp niby przewidziane były na 100stopni a już ponizej 75stopni totalnie się zawieszały…

Tak czy siak speedstep obniża mnożnik procesora tylko gdy nie jest wykorzystywany, co obniża wydzielane ciepło i zużycie prądu, nie ma sensu tego deaktywować tej funkcji.

moze to prawda… ale nie pisali ile proc wytrzyma przy 140…

obstawiam na 1min :smiley:

Jest to granica której nie należy przekraczać.

Poszukałbym tej informacji ale mam ważniejsze sprawy :stuck_out_tongue:

No wszystko zależy od architektóry. Jeszcze nie widziałem testów gdzie C2D miałby temp ponad 130C, ale te procesory napewno zniosą ~100C

Oczywiście pomijajać fakt, że ktoś da 2,0v na proca - temp będzie ~80C i proc padnie. To już inna bajka