E2180 problem z podkręcaniem -komputer się wyłącza

WItam.

Mam taki problem. Sprzęt mi do tej pory wystarczał, no ale wyszło GTA i potrzebuje kręcić. Zaznaczam, że przeczytałem wiele wątków na ten temat, ale wielu rzeczy nie rozumiem i nie wiem poprostu co robię źle. Moja konfiguracja to:

Palit XpertVision GeForce 9600 GT 512MB DDR3 2xDVI PCI-E BOX

Intel Core Duo E2180 2.00 GHz BOX

Gigabyte GA-P31-DS3L

Modecom MC-350 350W

Patriot DDR2 PC6400 2x1024MB 800MHz CL4.0 EP LLK

Problem jest taki. Aktualnie mam podkręcony procesor do 2.4Ghz i działał stabilnie. Podniosłem do 2.5Ghz przez fsb i po włączeniu gry komputer się wyłączał, więc powróciłem do 2.4. Troche to dziwne bo wszędzie czytałem i byłem zapewniany, że ten procesor kręci siębaardzo wysoko ponad 3.0Ghz. Do 3.0 nawet na boxie, którego posiadam. Chciałbym żeby poszedł chociaż do 2.6 i działał stabilnie. Wydaje mi się, że to przez to że zmieniałem tylko fsb. Daje screeny z biosu:

3fdc91118889cdbam.jpg efe7d8ab80a0a478m.jpg

Chciałbym wiedzieć co zmienić w tym biosie, ewentualnie co może być przyczyną tego stanu rzeczy

Do tego mam chyba jeden z lepszych ramow które podobno można do 1000 dokręcić.Można wiedzieć jak ? . Pozdrawiam.

Z tego co widzę, płyta narzuca za wysoki dzielnik i pamięci mogą nie wyrabiać, poza tym do OC ustaw napięcia na manualne i podbijaj tylko wtedy gdy sytem staje się niestabilny.

Dla ramu daj napięcie 2.2V i timingi daj 5-5-5-15, delikatnie podnieś napięcie procka.

Ok. dzieki wielkie. Mam jeszcze tylko prośbe bo nie chcialbym zepsuć mozecie mi napisac dokladnie co zmienic tak jak na tym screenie pisze? Nie wiem poprostu, które z tych linii to napicie ramu proc itd i w tym problem

twoje kostki wymagają 2,2V do pracy na nominalnych timingach i taktach 800Mhz, podbij je do 2,3-2,4 jak masz dobre chodzenie to ryzykuj na 2,5V. timingi na 5-5-5-15. Vcore próbuj 1,35+, kręć i testuj stabilnośc programem orthos stress prime.

Jakie masz chłodzenie procesora ?? jak coś solidnego to ładuj mu 1,4 papu.

Daj jeszcze zdjęcie z System Memory Multiplier SPD

Napięcie procka zmieniamy w CPU Voltage Control.

Odczytaj najpierw za pomocą Everesta lub SpeedFana jakie masz obecnie napięcie na pamięciach bo ten idiotyczny bios pozwala tylko na dorzucenie +0.1V, +0.2V… do standardowego napięcia, które oczywiście nie jest znane… Napięcie procesora masz na dole (CPU Voltage control)-powinno się dać ustawić to na manual co odblokowało by opcję na samym dole. Wtedy zabawa już + lub - z klawiatury numerycznej :slight_smile:

Panowie nie rozumiem… Nie mam żadnego z parametrów jakie miałem ustawić…

Daje fotki:

4ffe89390dc67fe8m.jpg

137fdb5a27c79719m.jpg

30b74aee9b87dd6fm.jpg

b4dc7edafc1b1f59m.jpg

Może by tak jak prostemu chłopu. Np CPU VOLTAGE CONTROL : (i ilosc) :slight_smile:

Tak samo nie mam zandego 5-5-5-15

VOLTAGE CONTROL nie moge ustawić na manual.

Moje chlodzenie to box

Jedyną rzeczą, którą powinieneś zmienić jest jak już zaznaczono mnożnik pamięci.

Zmieniaj Memory System Multiplier (SPD)

i obserwuj wartości pod nią to jest: Memory Frequency (MHz), w Twoim przypadku każda wartość poniżej 800 jest dobra.

Screen nr 1 - ustawiasz napięcie procesora na wartość wyższą o jedno od 1,32500V

Screen nr 2 - szyna PCI - to zostaw na auto

Screen nr 3 - tego dalej za cholerę nie rozumiem :stuck_out_tongue: ten bios jest upośledzony, jeżeli bardzo Ci na tym zależy mogę zobaczyć jak jest z tym wszystkim u kolegi (ma dokładnie tą płytę co Ty)

Screen nr 4 - podbijanie napięcia MCH na razie Ci potrzebne nie będzie.

No i panowie to samo. Podkręciłem do 2.6 z zasilaniem jak mówiliście i to samo. wyskakuje podczas włączania gry błąd na niebieskim ekranie i restart… Co zrobić? przeciez to dopiero początek mozliwosci tego procka ;/ Poza tym mam ten komunikat, któryt widac na fotce o nie ustawionym napięciu

c501aaef8e91e93dm.jpg

c6013f16b6c2c7f3m.jpg

c

Coś mi się wydaję, że zasilacz ogranicza cię.

Nic go nie ogranicza, bo ten komp nie jest wstanie obciążyć maksymalnie tego zasilacza

Zacznijmy od tego, że chyba zapomniałeś o testach komputera Orthosem. Po każdym zwiększeniu FSB walnij stress CPU na kilka godzin i wtedy możesz mieć jako taką pewność, że ustawienie jest stabilne. Podnosiłeś coś napięcie procesora??

napiecie bylo stsandardowo ustawione na auto a teraz mam 1.32500v

Tyle że 1.32500v było na auto też.

WItam. Ponownie. Zastsowałem się do rad. Podniosłem napięcie, badałem orthosem sprawdzałęm temperaturę. Aktualnie procesor stoi na 2.7 Ghz, a temperatura podczas badania orthosem nie przekracza nigdy 65 stopni w pełnym stresie. Martwi mnie jednak to, że to 2.7 działa mi na podniesionym napięciu do 1.43125 a inni osiągają nawet te 2.7 na 1.35. Nie wiem jaka jest bezpieczna granica napięcia. 2.8 Ghz już nie działa na 1.43125 i znów musiałbym podnieść…

Mam jeszcze jedno pytanie. Odnośnie ramu. Mam w biosie nastawione System Memory Multiplier na 2.40 i pokazuje mi tak "“800 645” ta 2ga wartość zmienia mi się gdy tylko zmienie tą opcje. np jak dam na 3.33 to mam “800 900”… ile tutaj powinienem mieć ustawione?