E5200 i GA-G31M-S2H - podkręcanie bez rezultatów

Bios F6, procek szedł mi spokojnie na 3,00Ghz [FSB 240, RAM 800 - SPD 3,33]. Dziś uruchamiam kompa, mam bootloader od visty[win 7] i mam tam test pamięci więc przetestowałem, wszystko poszło ok. Potem uruchamiam win XP i chcę utworzyć partycję na obszarze nie podzielonym na partycje - było to 160Gb [dysk 500Gb], tworze 29Gb w formacie Fat32, a więc włączam zarządzanie dyskami w XP, ustawiłem wszystko w kreatorze i coś czytałem w necie, za chwile się skapłem że nie dałem “dalej” więc klikłem, w tym momencie zauważyłem że partycja z Windows 7 i z danymi[40Gb ważnych danych] znikła mi z okna i z mojego komputera i pojawił się jakiś komunikat że wystąpił błąd i żeby sprawdzić kod błędu w dzienniku systemowym, był też dymek że zapis nie powiódł się… Uruchamiam ponownie kompa - widzę że bios się zresetował - 2,5ghz, nie mogę uruchomić sevena. Zbotowałem live CD ubuntu i on też tych partycji nie widział. Znikły też partycję z ubuntu które miałem 3 - system, home. Swap został i jest widziany w men. partycji na każdym systemie. Programem Test disk jakoś wszystko cudem odzyskałem. Wgrałem nowego biosa bo myślałem że to jego wina, że ten dysk jak by utracił łączność - F8. Niestety jak w biosie wklepuje te same ustawienia co wcześniej i nawet ustawiam napięcie dla ddr + 0,1V to pomimo napisu w biosie 3,00Ghz tam gdzie się podkręca, to gdy uruchamiam komputer wciąż mam 2,5Ghz, CPU-Z też wykrywa 2,5Ghz. Gdy wchodzę ponownie do biosu to to mi tam pisze 3.00Ghz.

Dysk jak w podpisie.

Czyżby winowajcą było to że dysk SATA i DVD sata są podłączone w gniazda sata 0 i 1(1 i 2) ? Gdzieś tak wyczytałem.

EDIT:

Podłączyłem nagrywarkę pod 3 port i wszystko śmiga xD

Niech mi ktoś jeszcze powie czy SPD 3.33 = 800mhz to dobre ustawienia ? Ramy patrioty ELK.

I tu jest problem-ramy patriot wymagają 2.2v napięcia a nie 1.9 jak Ty masz.zrób do ramów napięcie +0,4v i żeby Ci takowe weszło powinieneś ustawić spd na auto i zmniejszyć procek do fabrycznych ustawień by było przy ramach auto te 800mhz.ustaw tez manualnie timingi na 4-4-4-12.zapisz, uruchom bios ponownie i dopiero potem zmień procesor na ile chcesz i te spd na 3.33 czy jak mu tam-żeby było 800mhz dla ram.zapisz i ciesz się pracą kompa na ramach 2.2v czyli jak zaleca producent

Ok wielkie dzięki. Wiedziałem że coś jest nie tak ;] Jutro się tym pobawię. Ale mam jeszcze pytania.

  1. Czy jak wsadze patriotom te 2,2V to komputer będzie działał wydajniej, szybciej ?

  2. Czy jak będę robił nowe partycję za pomocą narzędzia wbudowanego w ubu live CD - Gparted to mogą wystąpić takie rzeczy jak opisałem wcześniej ? Chodzi o to że usunęło mi inne partycje. Może lepiej wszystko najpierw dokładnie przedefragmentować ? Defragmentowałem partycję systemową kilka dni temu, a analiza w partycji która znikła nie wymagała defragmentacji.

edit

http://www.patriotmem.com/products/deta … 581&type=1

Tu piszę że działają w 1.9-2.0V :roll: Mam ELK 800mhz 2x1Gb, takie jak na zdjęciu.

Po pierwsze wszelkie operacje dyskowe lepiej przeprowadzać na znanych od lat programach a tak się składa że dzis w kiosku znowu widziałem świetny program do tego firmy Paragon dosłownie za kilka zł. Z tego co pamiętam tworzy również partycje dla Linuxa.

Masz podobną konfiguracje do mojej. Patrioty ruszają bez problemu na 800Mhz 5-5-5-16 przy 1,8V, z moich obserwacji przez blisko rok czasu wynika, że działają stabilnie przy 800Mhz 4-4-4-12 2,0-2,1 V.W SPD jest zapisany profil 1Ghz 5-5-5-5-16 przy 2,3V. Ustawienie wyższego voltażu naturalnie nie daje wyższej wydajności bezpośrednio bo niby jak?, ale daje pośrednio bo zwiększa stabilność pamięci przy wyższych zegarach czy niższych timingach. Fabrycznie te Patrioty mają 800Mhz 5-5-5-16, spróbuj ustawić najpierw 4-4-4-12 przy 2.0V a jeżeli nie będzie stabilnie to podnieś voltaż do 2,1-2-2.2.

Problem dot. ustawienia urządzeń do złacz SATA na podobnej płycie Gigabyte był już na tym forum, rozwiązaniem się znalazło z tego forum: http://forum.purepc.pl/Socket-423-478-7 … try3107839.

Działa u Ciebie program Easy Tune 5 PRO.

Ok dzięki :slight_smile: Wszystko śmiga jak należy. Mam timingi 4-4-4-12 i 2.0V. Zauważyłem że komputer szybciej się uruchamia - wcześniej jak włączałem kompa to po naciśnięciu przycisku, obraz dot. wersji biosu GPU i ekran POST miałem dopiero po 5 sekundach, teraz jest szybciej. Wielkie dzięki ;D