E8400 Overclocking - pytanie

Witam.

Jest to mój pierwszy post i chciałbym się od razu przywitać i zadać pytanie :slight_smile:

Mam pytanie odnośnie OC procesora e8400, a mianowicie niepokoi mnie wartość FSB na płycie głównej i mam pytanie czy z nią wszystko ok i ile maksymalnie można się spodziewać od takiego sprzętu??

Aktualne FSB w stresie to 1699mhz

Procesor: e8400 3.00@3.82\

Płyta: Asus P5SE/R

Pamięci: Patriot Extreme 1066 2X2GB (i tu pytanie czy pamięci to wytrzymają)

GrafikŁ GTX 280 896MB

Zasilacz Chieftec 600W

Dodam że napięć nie ruszałem jeszcze a temperatura na procesorze oscyluje w granicach 37-44st a płyty 42-45st w trakcie testów superpi 4M i orthosa czyli nic się nie zmieniły :shock:

a1bc9547a93c5c0cm.jpg

To, że nie ruszałeś napięć nie oznacza wcale, że się nie podniosły…

Wartość FSB nie oznacza, że pamięci też będą zmuszone pracować w wyższej częstotliwości - tutaj do wyszukania fraza dzielniki pamięci.

Echh kiedyś to było łatwiejsze :smiley:

No nic 4100 już jest i jest stabilnie.

Jaki dzielnik najlepiej ustawić?

Nie wiem jak to wygląda w płytach ASUSa, ale szukaj takiej wartości, aby pamięci pracowały w przedziale 800-900 MHz, przy jednoczesnym zmniejszeniu timingów do CL4, czyli 4-4-4-12.

Ok czyli z tego co napisałeś wynika że lepiej jest gdy pamięci mają krótsze czasy mimo wolniejszego taktowania tak?

Ja mam aktualnie 544x2=1088 przy 5-5-5-12.

Te ustawienia co podałeś to są optymalne tak?

Osobiście nie widzę żadnej różnicy między CL4 800MHz , a CL5 1066 ;p

Bo te różnice są minimalne i zazwyczaj widoczne tylko w benchmarkach, a nie w codziennym użytkowaniu. Pamięci najlepiej ustawić tak, by zbytnio nie wykraczały poza swoją nominalną częstotliwość. Czyli jak masz aktualnie te 1088MHz przy standardowych 1066MHz, spokojnie możesz tak zostawić. Przynajmniej nie musisz poluźniać timmingów i ustawiać wyższego napięcia.