E8400 - podkręcanie

(Tijs18) #1

Witam serdecznie jest to mój pierwszy kontakt z oc itp. więc chciałbym się upewnić w pewnej sprawie, a dokładniej chodzi mi o napięcia. Podkręciłem swojego E8400 z 3.00 do 3.40

FSB - 1333 do 1512

Ram - 800 do 806 symbolicznie heh:)

Płyta główna to EVGA nforce 780i, ram Kingston. Napięcia dałem na auto ponieważ jak już pisałem wcześniej nie jestem ekspertem w tych sprawach:) Komputer standardowo przydzielił takie napięcia

CPU Core - 1.3

CPU FSB - 1.3

Memory - 1.8

Moje pytanie brzmi czy te napięcia są prawidłowe, czy może jednak powinny być nieco niższe. Dodam jeszcze tylko że procek ma fabryczne chłodzenie i timing'i ustawione są na optimal. Może macie jakieś sugestie co do timingow lub dalszego oc:). Za każdą radę będę wdzięczny:)

(adam749) #2

RAM - zostawiasz na domyślnych, czyli 800. Podnosisz FSB i dopiero jak komp będzie się resetował to podnosisz napięcie CPU.

CPU FBS - zostaiasz na domyślnych.

Co do dalszego oc to podnosisz FSB i jak będzie niestabilny lub będzie się się resetować to podnosisz napięcie DDR do 2.00-2.10V, jak dalej będzie się resetować to napięcie CPU podnosisz.

Ściągasz program SuperPI i ustawiasz na np: 2M i gdzieś przez 1h zostawiasz kompa i patrzysz na temperatury np: w Evereście dostępny na Vortalu.

(Tijs18) #3

wielkie thx:) na pewno skorzystam z twojej rady:) tylko widzisz jest mały problem bo wszystkie zegary podnosza mi sie proporcjonalnie a ja sam mam do modyfikacji ten od FSB czyli 1333 i ram 800 on tez sie podnosil i jedynym ustawieniem domyślnych było 806:) co do domyślnych napięć to zawsze miałem na auto i przed podkręceniem było to 1.2 na cpu jest dobrze pamiętam.

(system) #4

napięcie zmień na manual bo przy zbyt dużym podkręcaniu płyta spali Ci proca.

ja mam na foxconnie p35-as, e8400 i goodram pro 900 takie ustawienia na codzien:

dzielnik 5:6, FSB 400, proc na 3,6 GHz, Ram na 960 MHz,

napięcia: proc 1,19V, RAM 1,98V, NB 1,3 V

wszystko stabilne, chłodne w miare (w miare bo przy obecnych upałach nie da sie przeciez zejsc ponizej 30 stopni jak w pokoju mam ze 30 :P)

(Tijs18) #5

co do programu to on po jakims czasie daje napis ze zakonczono pomyslnie...i tak sie zastanawiam czy tak to ma byc...temp 55 stopni

(Gen Salvador) #6

podaj dokładne parametry sprzętu.

1.8 dla pamięci to za mało, ustaw 2.1 przynajmniej. procesor woltuj do póki nie jest za gorący, nie przekraczaj 60 stopni w stresie. Powodzenia!

(Tijs18) #7

nie rozumiem pewnej rzeczy. Wczoraj po podkręceniu miałem 47 stopni przed 45 w spoczynku, a w stresie 65 przed 63. Jak włączyłem dziś komputer również tak było. Coś mnie naszło i spr. temp około godziny 23 (komputer byl włączony od 15 do teraz) i widzę ze temperatura w spoczynku wynosi 52 w stresie dochodzi do 70 jak przywracam poprzednie ustawienia ładując fabryczne ustawienia różnica to 2, 3 stopnie. Może mi to ktoś wyjaśnić? Dodam, że po przywróceniu ustawień fabrycznych temp w spoczynku nie różni sie od tej po podkręceniu - są to jakieś 3 stopnie tak więc różnica pozostała taka sama. Tylko skąd taki wyż:frowning:

a dokładna specyfikacja to

Chłodzenie fabryczne

Intel Core2Duo E8400 3.00@3.40

EVGA GeForce 9800 GTX Superclocked

EVGA nforce 780i FSB do 1512 z 1333

Kingston 2x2GB 800Mhz CL5

Seagate 500 GB Barracuda 7200.11 (32MB, Serial ATA II)

SB X-Fi Xtreme Audio

Thermaltake Soprano Black z oknem

Corsair CMPSU-620HXEU - 620W

Napięcia

CPU - 1.19325

CPU FBS - 1.3

Memory - 1.85

(Emilmlo) #8

Stabilność procków 2 rdzeniowych sprawdzamy Orthosem.

(cabis) #9

tijs18 , może spróbuj zdjąć chłodzenie i przesmaruj nowa pastą i zobacz wtedy jaka temp. bo może to być wina pasty jeżeji ustawień nie zmieniałeś a temp. mimo to wzrosła

(Tijs18) #10

Witam co do pasty to wątpię żeby była przyczyną poniewaz komputer ma jakieś 4 tygodnie:) Poza tym nie mogę jej wymienić ponieważ mam plomby na obudowie i jest pies pogrzebany. Najśmieszniejsze jest to, ze teraz mam temperaturę taką jak wcześniej:) Nie wiem być może te upały mają coś z tym wspólnego

A jakiej temperatury powinienem sie obawiać?

Dodam, że wczoraj po tej 8 godzinnej pracy temperatura wzrosła nie tylko na procku, ale też na płycie głównej i GPU

(Emilmlo) #11

Lepiej daruj sobie o/c jak masz plomby, bo jak nie będzie chciał komp startować to nie możesz zresetować biosu :roll:

(Tijs18) #12

Tak też zrobię :slight_smile: a jakie temperatury są niebezpieczne

(Lamborghini17) #13

Mi to wszytsko na dobre wygląda (uzupełniając wypowiedziami kolegów.) tylko dziwi mnie że po tak extremalnym podkręceniu wszystko dobrze działa. Może sam zainwestuję w ten procesor jesli naprawdę tak da się go podkręcić.

(Tijs18) #14

ehehe na ten procesor to mało - na fabrycznym chłodzeniu niemal każdy wyciąga 3.6 na lepszym sa to 4.2 lub wiecej:)

Chciałbym żeby ktoś z was wypowiedział sie na temat tych temperatur nieco szerzej pozdr.

(Gen Salvador) #15

no przecież już było napisane. staraj się nie przekraczaj 60-65+ w stresie i będzie ok

(Tijs18) #16

Przepraszam być pewnie przeoczyłem tą inf. Myślę, że jest dobrze, ale najlepiej sami zobaczcie. Poniżej link z zestawieniem temperatur

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/342 ... 57176.html

(Garfield) #17

w takim razie co ileś minut spalałby się jeden procek na świecie... chyba o to chodzi aby wszystko dobrze działało nie ?? tu nie ma co się dziwić :expressionless: