E8400 - podkręcanie

Witam serdecznie jest to mój pierwszy kontakt z oc itp. więc chciałbym się upewnić w pewnej sprawie, a dokładniej chodzi mi o napięcia. Podkręciłem swojego E8400 z 3.00 do 3.40

FSB - 1333 do 1512

Ram - 800 do 806 symbolicznie heh:)

Płyta główna to EVGA nforce 780i, ram Kingston. Napięcia dałem na auto ponieważ jak już pisałem wcześniej nie jestem ekspertem w tych sprawach:) Komputer standardowo przydzielił takie napięcia

CPU Core - 1.3

CPU FSB - 1.3

Memory - 1.8

Moje pytanie brzmi czy te napięcia są prawidłowe, czy może jednak powinny być nieco niższe. Dodam jeszcze tylko że procek ma fabryczne chłodzenie i timing’i ustawione są na optimal. Może macie jakieś sugestie co do timingow lub dalszego oc:). Za każdą radę będę wdzięczny:)

RAM - zostawiasz na domyślnych, czyli 800. Podnosisz FSB i dopiero jak komp będzie się resetował to podnosisz napięcie CPU.

CPU FBS - zostaiasz na domyślnych.

Co do dalszego oc to podnosisz FSB i jak będzie niestabilny lub będzie się się resetować to podnosisz napięcie DDR do 2.00-2.10V, jak dalej będzie się resetować to napięcie CPU podnosisz.

Ściągasz program SuperPI i ustawiasz na np: 2M i gdzieś przez 1h zostawiasz kompa i patrzysz na temperatury np: w Evereście dostępny na Vortalu.

wielkie thx:) na pewno skorzystam z twojej rady:) tylko widzisz jest mały problem bo wszystkie zegary podnosza mi sie proporcjonalnie a ja sam mam do modyfikacji ten od FSB czyli 1333 i ram 800 on tez sie podnosil i jedynym ustawieniem domyślnych było 806:) co do domyślnych napięć to zawsze miałem na auto i przed podkręceniem było to 1.2 na cpu jest dobrze pamiętam.

napięcie zmień na manual bo przy zbyt dużym podkręcaniu płyta spali Ci proca.

ja mam na foxconnie p35-as, e8400 i goodram pro 900 takie ustawienia na codzien:

dzielnik 5:6, FSB 400, proc na 3,6 GHz, Ram na 960 MHz,

napięcia: proc 1,19V, RAM 1,98V, NB 1,3 V

wszystko stabilne, chłodne w miare (w miare bo przy obecnych upałach nie da sie przeciez zejsc ponizej 30 stopni jak w pokoju mam ze 30 :P)

co do programu to on po jakims czasie daje napis ze zakonczono pomyslnie…i tak sie zastanawiam czy tak to ma byc…temp 55 stopni

podaj dokładne parametry sprzętu.

1.8 dla pamięci to za mało, ustaw 2.1 przynajmniej. procesor woltuj do póki nie jest za gorący, nie przekraczaj 60 stopni w stresie. Powodzenia!

nie rozumiem pewnej rzeczy. Wczoraj po podkręceniu miałem 47 stopni przed 45 w spoczynku, a w stresie 65 przed 63. Jak włączyłem dziś komputer również tak było. Coś mnie naszło i spr. temp około godziny 23 (komputer byl włączony od 15 do teraz) i widzę ze temperatura w spoczynku wynosi 52 w stresie dochodzi do 70 jak przywracam poprzednie ustawienia ładując fabryczne ustawienia różnica to 2, 3 stopnie. Może mi to ktoś wyjaśnić? Dodam, że po przywróceniu ustawień fabrycznych temp w spoczynku nie różni sie od tej po podkręceniu - są to jakieś 3 stopnie tak więc różnica pozostała taka sama. Tylko skąd taki wyż:(

a dokładna specyfikacja to

Chłodzenie fabryczne

Intel Core2Duo E8400 3.00@3.40

EVGA GeForce 9800 GTX Superclocked

EVGA nforce 780i FSB do 1512 z 1333

Kingston 2x2GB 800Mhz CL5

Seagate 500 GB Barracuda 7200.11 (32MB, Serial ATA II)

SB X-Fi Xtreme Audio

Thermaltake Soprano Black z oknem

Corsair CMPSU-620HXEU - 620W

Napięcia

CPU - 1.19325

CPU FBS - 1.3

Memory - 1.85

Stabilność procków 2 rdzeniowych sprawdzamy Orthosem.

tijs18 , może spróbuj zdjąć chłodzenie i przesmaruj nowa pastą i zobacz wtedy jaka temp. bo może to być wina pasty jeżeji ustawień nie zmieniałeś a temp. mimo to wzrosła

Witam co do pasty to wątpię żeby była przyczyną poniewaz komputer ma jakieś 4 tygodnie:) Poza tym nie mogę jej wymienić ponieważ mam plomby na obudowie i jest pies pogrzebany. Najśmieszniejsze jest to, ze teraz mam temperaturę taką jak wcześniej:) Nie wiem być może te upały mają coś z tym wspólnego

A jakiej temperatury powinienem sie obawiać?

Dodam, że wczoraj po tej 8 godzinnej pracy temperatura wzrosła nie tylko na procku, ale też na płycie głównej i GPU

Lepiej daruj sobie o/c jak masz plomby, bo jak nie będzie chciał komp startować to nie możesz zresetować biosu :roll:

Tak też zrobię :slight_smile: a jakie temperatury są niebezpieczne

Mi to wszytsko na dobre wygląda (uzupełniając wypowiedziami kolegów.) tylko dziwi mnie że po tak extremalnym podkręceniu wszystko dobrze działa. Może sam zainwestuję w ten procesor jesli naprawdę tak da się go podkręcić.

ehehe na ten procesor to mało - na fabrycznym chłodzeniu niemal każdy wyciąga 3.6 na lepszym sa to 4.2 lub wiecej:)

Chciałbym żeby ktoś z was wypowiedział sie na temat tych temperatur nieco szerzej pozdr.

no przecież już było napisane. staraj się nie przekraczaj 60-65+ w stresie i będzie ok

Przepraszam być pewnie przeoczyłem tą inf. Myślę, że jest dobrze, ale najlepiej sami zobaczcie. Poniżej link z zestawieniem temperatur

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/342 … 57176.html

w takim razie co ileś minut spalałby się jeden procek na świecie… chyba o to chodzi aby wszystko dobrze działało nie ?? tu nie ma co się dziwić :expressionless: