Easeus Partition Master zatrzymał się podczas tworzenia part

Witam,

Potrzebuje natychmiastowej rady ! Zacząłem teraz podział dysku na partycję programem Easeus Partition Master Home 4.0.1. miałem tylko dysk C z windowsem, który miał 80 giga. Program ten miał miał wydzielić nieużytą przestrzeń na stworzenie jeszcze jednej partycji (około 40 giga), teraz program się zatrzymał i nie wiem co zrobić. Jak zrestartuję kompa to chyba wszytko zniknie !!

nigdy nie należy przeprowadzać takich operacji na aktywnie działające partycji systemowej

w takich wypadkach najlepiej przeprowadzać taki podział z dystrybucji Live CD np Gparted lub Magic Parted

tutaj

lub

tutaj

do odzysku partycji użyj TestDisk który także znajduje się w tych dystrybucjach

tutek

Ok, ale teraz gdy znikło mi 40 giga dysku i mam dalej jedną partycję, to czy mogę zainstalować Test Disk na tej partycji ?

ten program nie trzeba instalować w linku podane są do pobrania lustra płyt bootowalnych które uruchamiają się w pamięci ram nie ingerując w strukturę

twardziela, pobierz np Parted Magic następnie wypal jako obraz iso i uruchom z boota

po załadowaniu systemu do użyj z pulpitu Test Disk

w lewym dolnym rogu naciśniesz ikonkę z programami wybierając z sekcji Test Disk

a w samym programie pamiętaj by przed rozpoczęciem szukania potwierdzić jeśli to jest system Vista ponieważ

do czasu pojawienia się Visty partycje w systemach microsoftu

zaczynały się typowo czyli od 63 sektora, Vista stanowi wyjątek gdzie partycja zaczyna się od 2047 sektora

TestDiskiem powinieneś odzyskać utracone partycje oraz możesz także naprawić mbr

Już pobieram Parted Magic i wykorzystam tą chwilę aby dokładnie jeszcze zapytać co i jak.

Czyli tak zgrywam obraz na płytkę a Test Disk musze wrzucić na pulpit tak ? I potem jakoś tego użyć

po uruchomieniu z boota tego systemu z Live Cd w pamieci ram pokaże się pulpit i w dolnej lewej stronie musisz kliknąć ikonkę

analogicznie jak w Windowsie by dostać się do sekcji i tam znajdziesz ikonkę uruchamiającą TestDisk :smiley:

Kurde mam problem… uruchomiło się i jestem w momencie wyboru:

Analyse, Advanced, Geomtry itp.Dałem Analyse i było coś tam z z tą vistą. Zaczęło sprawdzanie dysku od 53 %, potem po skończeniu coś wyskoczyło, że niby partycja ma 39 giga, czyli jakby nic nie odzyskało…A ma być 80. Teraz zrobiłem ponowne sprawdzanie i zaczęło od 0 %. Trochę to potrwa… Ale czy to co zrobiłem to jest dobrze ? Czy no nie wiem :slight_smile:

wg mnie poprawnie, chociaż możesz profilaktycznie po opcji użyć zamiast opcji ==>

ale mam dodatkowe pytanie związane z systemem czy windows uruchamia się bezproblemowo na tej 40 Gb partycji

i masz nadal wszystkie dane, jeśli tak to szkoda czasu na odzysk, tylko używając gparteg dostosuj resztę wolnego miejsca wedle potrzeb

pozdro

nom, bez problemu. Tylko brakuje mi połowy dysku :smiley:

raczej nie brakuje tylko reszta jest niezagospodarowana, możesz to już wykonać w Easeus ale jeśli nie masz zamiaru instalować drugiego systemu

to stwórz partycję rozszerzoną i dopiero na niej dyski logiczne

tą operację możesz wykonać także z tej live cd programem gparted

polecam także zapoznać sie z programem Clonezilla ponieważ zawsze warto stworzyć sobie partycji systemowej

info

pozdro

O kurde chyba skasowałem windowsa… Loguje się windows, a potem jakby bluescreen (szybko znika) i komp się restartuje…

Jak wykryło mi dysk, to dałem na końcu coś z backupem, nie pamiętam teraz i no…

Robię teraz jeszcze jeden skan, ale coś czuję, że narobiłem… :slight_smile:

instead , Gdybyś dokończył operację za pomocą programu, którym zaczynałeś dzielenie partycji zamiast słuchać niepotrzebnego straszenia przez Fix00ser , to miałbyś już po wszystkim i Windows by działał.

Dzieliłem już za pomocą Easeus Partition dziesiątki razy dyski systemowe spod systemu, który się na niej znajdował i nigdy nie miałem z tego powodu problemów - są tylko dwie ważne zasady - dysk musi być bardzo dobrze zdefragmentowany oraz ilość danych na partycji którą dzielisz musi być mniejsza niż wielkość partycji systemowej po tej operacji. Bardzo dobrze jest wyłączyć hibernację i plik wymiany pamięci wirtualnej na czas zmiany rozmiarów partycji oraz wyczyścić dysk z niepotrzebnych śmieci.

Jeśli wykonasz te czynności, nie będziesz nic innego robił na komputerze w czasie zmiany rozmiaru oraz nie wyłączą prądu to osiągniesz zamierzony efekt końcowy.

PS. Teraz niech Ci Fix00ser , naprawi komputer.

A nawet wygaszacz ekranu.

Bzdura, jeżeli program nie będzie mógł wykonać operacji na aktywnej partycji systemowej to zażąda restartu systemu i dokończy swoje działanie po restarcie przed uruchomieniem systemu.

Ale kiedy robiłem dzielenie programem Easeus Partition, to przenoszenie danych zatrzymał się przy 46 procentach. Musiałem zrestartować kompa i część dysku poszła … :slight_smile: Tak poza tym. dysk był po defragmentacji, ale miałem mały problem podczas robienia CHKDSK. On też zatrzymał mi się na 55 procentach i chodził całą noc, po czym również musiałem zrestartować kompa. Może jakiś błąd jest na dysku i przez to mam taki przypał…

Mam teraz tylko jedno pytanie, czy po instalce windowsa stan dysku wróci do normalnej wielkości ?

No wiesz, nigdy nie wykonuje się tak ważnej operacji na dysku w przypadku problemów sprzętowych, tym bardziej z dyskiem twardym. Jesteś sam sobie winien, do tego gdybyś dalej nie mieszał słuchając “porad” to było by bez porównania lepiej.

Ile miałeś tych danych na dysku przed podziałem i jaki rozmiar partycji ustawiłeś w programie Easus?

Nie poradzę Ci co teraz dalej zrobić bo nie wiem, musisz poczekać na innych.

Skasujesz partycje, ustawisz nowe to objętość dysku wróci do poprzedniej ale stracisz wszystkie dane, które miałeś na nim. Tylko, że problem z dyskiem może nadal występować - musisz błąd zlokalizować, rozpoznać i usunąć lub czeka Cie wymiana dysku na nowy sprawny.

Może warto podłączyć dysk do sprawnego komputera i odzyskać co tylko się da?

Może na dysku jest tylko bad sector…

Co do dysku, to w sumie miałem tam tylko windowsa i dane, które mogę sobie spokojnie wysłać z drugiego kompa :slight_smile: Chodzi mi tylko o to aby zamiast 40 giga, miał 80.

na dysku miałem 30 pare giga dabych i ustawiłem sobie 2 partycje po 40. Komp się wyłączył i zaczął podział po ponownym włączeniu, potem wszytko się zatrzymał i od tego momentu mam problem :slight_smile:

nie jestem zwolennikiem wykonywaniach tych operacji w taki sposób czyli dzielić przestrzeń twardziela poza systemowo ponieważ

zawsze może zadziałać , a sam komputer nadal jest sprawny tylko nośnik wymaga reanimacji

błędem było to że już wcześniej nie była podana informacja o problemach jakie napotkał CHKDSK , ponieważ wcześniej należało zdiagnozować przyczynę problemu

i dopiero myśleć o dzieleniu twardziela

a gdyby sam PC nie był sprawny to nie można by było uruchomić nawet tej Live CD z gotowym systemem osadzonym w kolego @Cedar

Nie no sorry, jak by człowieczeństwo miało brać zawsze pod uwagę prawa Murphego, to do tej pory siedzieli byśmy na drzewie. Inna sprawa że autor zabrał się do roboty od tyłu, czyli czynności które powinien wykonać przed repartycjonowaniem wykonał po nim. Ale na bezmyślność usera to większość programów jest nieodporna :stuck_out_tongue:

Co bezmyślność :stuck_out_tongue: Po prostu coś spierdzieliłem :smiley: Zrobił mi się teraz na dysku RAW zamiast NTFS. Ale już robię formata, a potem instal windowsa i wszytko będzie chodzić :smiley: Tylko z legalnego windowsa zrobi mi się nielegalny… Ale jakoś to zniosę :smiley:

W każdym razie dzięki za pomoc :smiley:

Można wiedzieć dlaczego tak sądzisz? Jeśli masz oryginalną płytkę i naklejkę z serialem, to instalujesz system od nowa, wprowadzasz kod i system jest tak samo legalny jak wcześniej.