Edr - co to jest?


(Damian Bany) #1

Witam!

Całkiem niedawno dałem swojego bluetootha na gwarancje (pewnego czasu zaczął się palić :P). Po paru dniach powiedzieli, że rzeczywiście nie dała... i dodali, że mam do odebrania nowego. Mój stary nazywał się "Bluetooth USB Dongle v2.0 class 2", a dali mi "Bluetooth USB Dongle v2.0 +EDR class 2". (to jest chyba to samo: http://allegro.pl/item316511922_bluetoo ... ass_2.html). Pierwszy raz w życiu widzę taką końcówkę kabelka (od edr). Jedna to logiczne - USB a druga taka trochę śmieszna :stuck_out_tongue: Zaciągnąłem żurawia do neta i znalazłem coś takiego:

"EDR (z ang. Enhanced Data Rate) to funkcja rozszerzająca szybkość transmisji w urządzeniach z Bluetooth 2.0, pozwala na kilkukrotnie szybszy transfer danych. Przez to Bluetooth ma zasięg do zaledwie 10 metrów, lecz możliwość przesyłu danych z prędkością do 3 Mbps."

Moje pytania:

  1. Jak to sie zakłada? Ta "dziwną" końcówkę do bluetootha, USB do USB, tak?

  2. Jaką szybkość transferu miałem, a jaką mam dzięki pomocy kabelka? (jeżeli można prosić to w przeliczeniu na MB/s lub KB/s. Te megabity czy coś tam jest tak beznadziejne, że tego nie znam :D)

  3. Znam zalety tego kabelka, są jakieś wady?

Z góry dziękuję za pomoc :wink:


(Bukosss) #2
  1. Nie ma żadnej końcówki, to jest najzwyczajniej udoskonalenie urządzenia po stronie sprzętowe

  2. Maksymalny transfer Bluetooth 2.0 to 2,1 Mbit/s, czyli ok. 270kB/s. EDR zwiększa transfer do 2.0Mbit czyli ok. 370kB/s.

  3. Nie ma różnicy :wink:

pzdr


(Damian Bany) #3

a więc do czego służy kabelek dołączony do mojego bluetootha?


(Bukosss) #4

Niestety nie wiem o jakim kabelku piszesz…


(Damian Bany) #5

bluetooth niczym sie nie różnił od poprzedniego, jedynie do opakowania był dołączony kabelek, a na tej plaketce było wszystko napisane jak wczoeśniej oraz dodatek z napisem “+edr”


(Bukosss) #6

Może był to przedłużacz USB? Generalnie standard Bluetooth nie wykorzystuje anten zewnętrznych bo jest i tak niskiej mocy. Reasumując, cokolwiek to nie było, nie było związane z EDR’em :wink: