Edycja boot loadera

(rolkass) #1

Witam :mrgreen:

Mam problem bo nie mogę załadować windowsa 98

plik boot orginalny:

te 'C:+ "Microsoft...'

wydaje mi się że jest błędne, napewno jest błędne i niejestem pewien czy tak powinno być ale wydaje mi się że gdybym ten plik zmienił tak:

powinno być dobże :? ale nie jestem pewien

windows 98 jest na partycji D:\

(floyd) #2

Sam system wyboru między dwoma systemami na dysku C i D, gdy wszystko jest OK wygląda tak:

[boot loader]

timeout=10

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP home edition" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT

multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows 98" /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT

(rolkass) #3

gdy mam jak teraz czyli:

wyskakuje komunikat że nieznalazł czy coś w tym stylu:

Jak zrobić to żeby wrzystko było ok w boot loaderze?

Złączono Posta : 04.05.2007 (Pią) 22:52

gdybym wiedział co oznaczają te multi(x), disk(x), rdisk(x), partition(x) to może ręcznie bym to jakoś ustawił bo ta koncówka /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT to chyba się nie zmienia... albo metodą prob i błedów :roll:

Złączono Posta : 04.05.2007 (Pią) 23:41

gdy dałem :

to w ogóle nic nie wykrywał(pisało że wina sprzętu)

gdy dałem:

jakiś minimalny sukces bo załapał ze chodzi o D:\WINDOWS.98 ale nie znalazł pliku hall.dll

(floyd) #4

Przepraszam ale rzeczywiście źle ci podałem z roztargnienia. Ten bootloader jest dobry gdy Partycje C i D są na różnych dyskach fizycznych. U ciebie dyski C i D to tylko różne partycje na tym samym dysku fizycznym. Powinno zatem być tak:

Informacje o które ci chodzi znajdziesz tu:

http://faq.pcformat.pl/index.php/Boot.ini_-_kontrola_Startu

(rolkass) #5

ten wpis jest chyba prawidłowy bo lokalizuje dysk D:\WINDOWS.98 ale nie odnajduje pliku: hall.dll

Złączono Posta : 05.05.2007 (Sob) 10:47

Czy jest możliwe, że gdy zrobię formada partycji z win 98 i zainstaluję ponownie. Czy można w win 98 ustawić boot loadera tak jak z win xp??, żeby nie trzeba było odpalać konsoli odzyskiwania.

(De Niro) #6

nie pójdzie gdzie zrobisz format systemu 98, to już tej wersji nie zainstalujesz gdzie na dysku będzie nowsza wersja Microsoftu czyli OS XP

(rolkass) #7

Czyli co mam zrobić żeby się dało odpalać oba OS-y??

(Adax) #8

Najlepiej by było jakbyś załadował konsole z płytki xp i wpisał następujące komendy:

1.

fixmbr

2.

fixboot

Ja też tak miałem i mi pomogło :mrgreen:

(rolkass) #9

No to inaczej mam :stuck_out_tongue: po wpisaniu tych dwóch komęd, baj baj win 98 :stuck_out_tongue:

(Skiff) #10

Najłatwiejszym (ale kosztownym) rozwiązaniem jest instalacja Win98 a dopiero potem XP (co jak sądze, nie wchodzi w grę).

W Twoim przypadku chyba najłatwiejszym rozwiązaniem bez usuwania windowsów będzie użycie zewnętrznego bootloadera, a nie tego z windowsa.

(rolkass) #11

np. GRUB?

a da się wgrać jakiegoś innego bez koniczności instalacji innego OSa?

(De Niro) #12

w OS 98 załadowanie nowego MBR należy podać komende FDISK /MBR oczywiście wystartowanie z dyskietki startowej.

(floyd) #13

Nie wiem w czym masz problem. Z zainstalowaniem windowsa 98 na partycji D: ?

Gdy w trakcie instalacji wyskoczy komunikat o instalacji standardowej - w folderze C:/Windows - klikasz opcję niestandardowe i wybierasz własną partycję i ścieżkę dostępu. Bootloader musi być na partycji C: czyli tam gdzie jest windows XP.

(Adax) #14

Zobacz:

http://www.night-modders.com/index.php?name=PNphpBB2&file=viewtopic&p=1520

A tu link do XOSL'a darmowego bootloadera: http://www.ranish.com/part/xosl.htm

Złączono Posta : 08.05.2007 (Wto) 12:27

A i jeszcze dodam u-boot (Universal boot loader )

http://sourceforge.net/projects/u-boot

(rolkass) #15

wybrałęm katalog gdzdzie ma zainstalować( D:WINDOWS.98)

PROBLEM W TYM ZE PO NAPRAWIENIU(fixboot) NIE DA SIĘ ZAŁADOWAĆ WIN 98

sprawdzę to z naprawieniem obszaru MBR win 98 a ja to nic nie da to spróbuję wgrać jakiegoś bootloadera.

Złączono Posta : 08.05.2007 (Wto) 17:07

yhh jak zainstalować XOSL-a?