Edycja menu bootowania- Linuks i XP Home Edition

Witam, miałem początkowo zainstalowany Windows XP Home Edition, potem zainstalowałem obok niego Windows 7, a na końcu na miejsce Windowsa 7 zainstalowałem Linuksa Ubuntu 8.10. Konsekwencje są takie, że po włączeniu kompa wyświetla się linuksowe menu bootowania i mam takie opcje:

-Linuks Ubuntu (nie pamiętam co tam było dokładnie napisane, ale tu jest mój linuks :))

-Tu też jest linuks (nie wiem po co, ale jest)

-test memtestem

-Potem są inne systemy operacyjne i tam mam Vista/Loghorn

Po włączeniu Vista/Loghorn włącza się Windows XP Home i wszystko jest ok, tylko czy dałoby się zmienić nazwę Vista/Loghorn na Windows XP Home? I jeśli to możliwe, czy dałoby się tak wyedytować menu bootowania, żęby były tam tylko 3 opcje:

-Linuks Ubuntu 8.10

-Windows XP Home

-Memtest

Jak to edytować?

w konsoli

sudo gedit /boot/grub/menu.lst

“ten drugi linux” to ubuntu w trybie awaryjnym, memtest to narzędzie do sprawdzania pamięci. Przed edytowaniem menu.lst skopiuj sobie jego oryginalną wersję w bezpieczne miejsce. Możesz wrzucić menu na wklej.to, to przerobię.

Wielkie dzięki! Nie wiedziałem, że to takie proste!

A można jeszcze prościej:

http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/20 … ji-grub-a/

QGrubEditor - program, który pozwala na bardzo przyjazną edycję wpisów w menu.lst. Ja po instalacji Ubuntu w ogóle w GRUB-ie nie miałem Visty. Byłem nowicjuszem w Linuksie, więc edycja manualna mi się nie uśmiechała. Zassałem ten programik i wszystko udało się zrobić paroma kliknięciami :slight_smile:

Dzięki. Dobrze wiedzieć, że coś takiego istnieje :wink: