Edycja programu exe

Witam. Od jakiegoś czasu zacząłem interesować się programowaniem okienkowym. Zacząłem używać WinApi do nauki, o ile wiem, jest dosyć przyjemny. Ale nie o tym. Mam w u mnie w firmie oprogramowanie, które chciałbym lekko zmodyfikować. I aktualnie mam 2 problemy:

  1. Oprogramowanie posiada hasło, nie mogę się do tego hasła dostać (Na urządzeniu, na którym działa nominalnie, hasło zostało wpisane przez montera, ja tego hasła niestety nie posiadam)
  2. Chciałbym zedytować ten program, aby zamiast manualnego klikania przycisku -> Pobierz bazę transkacji, taka rzecz działa się automatycznie, na przykład raz w tygodniu

Chciałbym spytać kogoś bardziej doświadczonego, czy w ogóle jestem w stanie to zrobić, wspierając się internetem, różnymi poradnikami, dokumentacją etc.
I czy jestem w stanie w ogóle zdekompilować ten plik

Czy dasz radę to chyba nikt Ci nie powie bo to zależy od poziomu wiedzy i umiejętności, ewentualnie umiejętności uczenia się i rozwiązywania problemów. Pytanie jest jednak czy to będzie zgodne z licencją.
Niedawno był wątek o tym tutaj na forum, możesz zacząć od jego przeczytania. Tylko nie wiem czy metoda tam opisana sprawdzi się w przypadku tego programu bo nic o nim nie napisałeś.

Jestem w stanie udostępnić ten plik. Niestety nic nie wiem o licencji, nigdzie nie jest o niej wspominane. Chyba normalne, że nie jest to do końca z nią zgodne, jeśli program jest zakodowany. Chcę tylko trochę program usprawnić, tylko i wyłącznie na własny użytek.

Jeśli coś nie jest dozwolone to z automatu jest zabronione (w takich przypadkach), brak licencji niczego nie zmienia. Nie ma też znaczenia czy chcesz to zrobić na własny użytek czy też nie.

Jeśli udostępnisz plik to raczej na pewno złamiesz licencję - bo zgaduję, że za program firma zapłaciła, a nawet może to być uznane za udostępnianie pirackich wersji oprogramowania. Nie wiem czy ktokolwiek będzie chciał się w analizowanie pliku bawić, to nie są proste rzeczy i jeśli ktoś się na tym zna to nie będzie też takich usług robił charytatywnie.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby skontaktowanie się z producentem.

Nawet zakładając, że licencja na to pozwala, to nie jest takie proste. Skoro uczysz się WinApi, to wiesz, że programy można pisać w języku zrozumiałym dla ludzi, a kompilator potem przekształca to do języka zrozumiałego dla komputera, i robi z tego plik exe.

Jeśli masz tylko taki plik .exe bez kodu źródłowego, to takimi plikami zajmuje się odwrotna inżynieria, ktra jest całą dziedziną informatyki. Już sama analiza takich plików wymaga dużej wiedzy, a co dopiero modyfikacja. Dlatego programy modyfikuje się z reguły poprzez edycję kodu źrdłowego (trzeba go mieć) i ponowną kompilację.

Istnieją jednak programy, które potrafią edytować rzeczy osadzone w plikach .exe takie jak np. napisy, obrazki, itp. Umożliwiają więc np. przetłumaczenie takiego programu na inny język bez jego rekompilacji, a nawet zmianę położenia kontrolek w GUI. Przykładem takiego programu jest Resource Hacker. Ale nie da się nim zmienić sposbu w jaki program działa.

W takim razie nic, jeśli nie dam rady odzyskać kodu źródłowego, to czy jest możliwość odzyskania hasła do tego programu? Chciałbym napisać jakas aplikacja która wywołała by kliknięcie przycisku, albo coś co pomogłoby mi uzyskać funkcjonalność jaka chciałem osiągnąć poprzez modyfikacje kodu źródłowego tej która aktualnie posiadam