Edycja tekstu na grafice - rozwiązania?


(szalon) #1

Szukam najbardzej praktycznego programu który pozwoli mi edytować gotowy tekst na obrazku zdjęciu bez zbytniej zabawy.

Nie znam się na photoshopie, raczej tylko trochę ogarniam gimpa. Natomiast zależy m tylko na tym aby mógł przetłumaczyć infografiki. Jakie rozwiązanie jest dobre dla laika ?


(Fizyda) #2

Nie ma czegoś takiego, tekst na grafice jest też grafiką, a nie tekstem. Jeśli chcesz go edytować musisz usunąć stary obraz i nanieść nowy tekst wybierając odpowiednią czcionkę - chyba, że nie zależy Ci aby czcionka była taka sama.
Co do samego usuwania tekstu ze zdjęcia to też zależy od tego jakiego efektu oczekujesz, jeśli chcesz by po tekście nie było śladu na tle to czeka Cię mozolna praca w wymazywaniu czcionki i replikowaniu tła - chyba że dysponujesz grafiką z tła w tedy można podmienić zasłonięte fragmenty, tylko jeśli masz tło to może lepiej zrobić nową grafikę z nowym napisem.


(hindus) #3

Otóż to, niestety czeka Cię ręczne malowanie. Może pokaż jakiś fragment z przykładowym tekstem do przetłumaczenia. Jeśli tło nie jest specjalnie skomplikowane to powinno się dać zrobić. W nowym Photoshopie jest Content-Aware eraser, “inteligentna” gumka, może to by pomogło? Jest dostępny trial, więc możesz wypróbować bez ściągania pirackiej wersji albo kupowania abonamentu.


(Fizyda) #4

To nie załatwi sprawy, content aware ma za zadanie przyśpieszyć i ułatwić takie rzeczy, ale nie zrobi wszystkiego sam i niestety trzeba po nim poprawiać ręcznie stemplem, gumką i magicznym pędzlem. Właściwie nadaje się do wypełniania dużych przestrzeni, ale krawędzie trzeba robić samemu.


(hindus) #5

Jeśli tło jest powtarzalne (np. niebo, morskie fale, trawa, las) to Content Aware ogarnie temat - być może trzeba będzie miejscowo użyć go ponownie, ale docelowo efekt powinien być akceptowalny. Oczywiście cudów tutaj nie zrobi, ale zaskakująco dobrze sobie radzi. Natomiast bez przykładowej infografiki od autora możemy sobie tylko spekulować :slight_smile:


(Bogdan_G) #6

Rozpatrz się w małym programie lightshot.

Każdy przechwycony zrzut ekranu możemy w łatwy sposób edytować z poziomu przeglądarki, za pomocą specjalnego edytora graficznego opartego na Flashu. Jego interfejs graficzny przypomina wyglądem Adobe Photoshop. Posiada również podobne narzędzia pracy – pędzle, gumki, ołówki, gradienty, różdżki i wiele innych niezbędnych funkcji do rysowania. Umożliwia też pracę na warstwach, ulepszania jakości obrazu poprzez ustawienie odpowiedniego poziomu jasności, kontrastu i gammy.


(krystian3w) #7

Najśmieszniejsze będzie jak na kilku przykładach będzie to plik z polami tekstowymi jako osobna warstwa lub przynajmniej tło z tekstem nie będzie na jednej.


Rozpatrz się w małym programie lightshot.

W dodatku Lightshot dla Firefox nie widzę opcji “heal selection” / “Content-Aware eraser” (wersja instalacyjna w systemie pewnie też nie ma), dodatkowo musiałbym zejść do standardowego DPI by pliki były ostre “jak brzytwa” - teksty lekko rozmazują się.

Wersja dla Opery nieco lepiej ma z obsługą DPI. A edytor online bazowany na Pixlr Editor raczej nie będzie wygodny by “wymazać tekst”.


(Bogdan_G) #8

Nie pisałem o rozszerzeniach, tylko o instalacyjnym programie dla windowsa.


(krystian3w) #9

Niestety widzę w nim dalej tylko te dwa panele przy prawym dolnym rogu:

image

a edytor Flash (Pixlr Editor) działa tylko online, nawet nie udało mi się pod niego znaleźć kursu gdzie wymazują widocznie jakiś obiekt i algorytm generował tło jakie za nim mogło być.


(betmariss) #10

Jeśli to obrazek z rozszerzeniem JPG, PNG czy GIF, to tak jak pisano wcześniej, nie ma możliwości edycji tekstu. Trzeba go usunąć i dodać nowy napis.
Edytować można tekst w takich plikach jak PSD, XCF, AI, EPS, SVG, CDR czy PDF o ile nie został zrasteryzowany lub zmieniony na krzywe.
W GIMP-ie do usunięcia napisu można użyć klonowania, łatki albo w przypadku niektórych rodzajów tła (niebo, trawa, piasek) pluginu G’MIC z filtrem Inpaint lub wtyczki Resynthesizer.
Bywa, że napis jest praktycznie nieusuwalny. Wtedy trzeba poszukać takiego samego tła używając np. wyszukiwania obrazem Google


(szalon) #11

w której w wersji ta inteligentna wersja się zaczyna ? tzn która była pierwsza?


(szalon) #12

ale próbowałeś sam edytować tym programem tekst na grafice


(Fizyda) #13

W CS6, ale dużo lepiej działa w CC.