Edytor do pisania w Pascalu z kompilatore

Witam. Szukam edytora wraz z kompilatorem do pisania w Pascalu. Zależy mi głównie na czterech funkcjach:

  1. Automatyczne przesuwanie kodu po “dojechaniu” do końca strony.

2.Możliwość scroolowania kodu kółkiem myszy.

  1. Podpowiedzi wpisywania kodu np. po wpisaniu wri -> podpowiada write itp.

  2. Możliwość zmaksymalizowania edytora na cały ekran.

Natknąłem się na FreePascal, ale niestety, albo tego nie da się uzyskać, albo ja nie wiem jak. Sam obszar pisania kodu jest strasznie mały, przez co po chwili dostaję oczopląsu. Niestety nie wiem jak go powiększyć. :oops: Ponadto fajnie by było, jakby ów program umożliwiał również pisanie w innych językach. Dzięki za sugestie.

Jeśli chodzi o Free Pascal, to zainteresuj się Lazarusem (można bez problemu pisać aplikacje konsolowe):

http://www.lazarus.freepascal.org/

Do pisania w różnych językach raczej się nie nadaję - tu już potrzeba np. NetBeans czy Eclipse.

Rzuć okiem na Geany. Oczywiście musisz osobno zainstalować kompilator, najlepiej właśnie FreePascal.

Geany wygląda całkiem, całkiem. Pozostaje tylko jedna sprawa. Czy można do niego “dołączyć” FreePascal tak, żeby od razu z poziomu Geany móc wykonać kompilację? Bo jakoś nie mogę tego dokonać.

Geany ma ustawiony zestaw poleceń do kompilacji za pomocą FreePascala. Oczywiście musisz ustawić odpowiedni język programowania (za pomocą menu Document/Set Filetype lub zapisując plik z rozszerzeniem .pas). Pod Linuxem całość będzie pewnie działać od razu, pod Windowsem polecenia mogą być nierozpoznawane. Jedną z opcji aby temu zaradzić jest zamiana w manu Buid/Set Buil Commands/Compile komendy _ fpc “%f” _ na [pełna ścieżka dostępu do katalogu z kompilatorem] fpc “%d%f”.

Akurat z Pascalem Geany nie używałem, ale udało mi się skonfigurować ten edytor do pracy z tyloma mniej popularnymi językami, że na pewno będzie działać z Pascalem