Efekt zamarzania grafiki w programach Epic Launcher i Steam

Witajcie

Laptop DM 8GB Ram
Intel UHD 630 i dedykowana Nvidia 1050
Windows 10 20H2

Zauważyłem w Epic Launcher dziwnie zmieniającą się grafikę.
Wygląda to jak pokrywanie szyby mrozem, w przyspieszonym tempie.
Elementy, które ulegają zamarzaniu, wracają na sekundę do normalności po przewinięciu widocznego ekranu, lub ruchu (animacji) i zaczynają ponownie zamarzać
Oczywiście, pisząc “zamarzanie”, nie mam na myśli nieaktywne, niedostępne, itp.
Chodzi o efekt wyłącznie wizualny.
Możliwe, że widać to na filmiku
frosting
Na innym podmenu, np. Biblioteka, efekt pojawia się tylko wtedy, gdy przesuwam kursorem w oknie aplikacji, nie zamarza automatycznie.

Zauważyłem to dopiero po dużej aktualizacji do 20H2, choć długo przed aktualizacją nie uruchamiałem Epica, więc nie mogę z góry zakładać, że jest to wina aktualizacji Windows.
Epic Launcher aktualizował się do dziś kilka razy od zauważenia problemu.

Sterowniki do obu grafik uaktualnione. Przed i po aktualizacji sterowników ten sam problem

Ustawienie aplikacji w Panelu Nvidia na obsługę przez grafikę zintegrowaną, bądź dedykowaną, nie zmienia sytuacji
Gry uruchomione poprzez Epic Launcher działają normalnie.
Zauważyłem podobne zamarzanie w aplikacji Steam, ale dużo wolniejsze.
Dodatkowo otwarte okno Steam znika na sekundę i “rysuje”-pojawia się ponownie

Grafika i animacje w przeglądarkach wyświetlają się poprawnie.
Nie przypominam sobie, abym przedtem spotkał się z podobnym problemem.

Laptop nie jest mocno eksploatowany.

Proszę o sugestie
Ale bez tekstów typu: Jest Zima to musi zamarzać :wink:

Pozdrawiam serdecznie
Juliusz

Jakie są temperatury podzespołów? procesor / gpu
bo troszkę przypomina jakby laptop się przegrzewał

Ale efekt jest klimatyczny :slight_smile:

Ewentualnie dałbyś radę odpalić jakiego liveusb i zobaczyć czy tam jest tak samo?

Uruchomiłem HW Monitor
obraz
obraz

Z live usb przetestuję i odpiszę :wink:

Znalazłem coś takiego, w sumie bardzo ciekawa sprawa:
https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/45616-epic-games-launcher-zuzycie-cpu.html

Nie od dziś wiadomo, że klient Epika jest skopany. A to, że żre procka, pewnie spowodowane jest tym, iż jest zwykłą apką Electrona. A Electron kocha zasoby komputera.

Na Linuksie nie zaobserwowałem różnic w użyciu CPU/RAM/GPU.

I ta informacja raczej nie pomoże autorowi wątku. IMHO jego problem leży po stronie sterowników.

Jakby się przegrzewał, Jestes kondonem niech gra , podkladki kupuje itd :slight_smile: Granie na laptopie heheheheheh

To tak , nie szarp sie na produkcję z przed 2016.
Naprawdę nie masz miejsca na skrzynkę? Nie wiem nie rozumiem. Moje laptopy poczły do mamy , siostrtry, córki, nie nie wiem jak na ty mozna cokolwiek robić.

Nic się nie przegrzewa. Sądzę, że to bardziej wina bibliotek Microsoft Visual C++ (sugeruję, odinstalować wszystkie i po restarcie zainstalować ponownie), albo jakiś problem z DX. Nie wiem z jakich bibliotek DX korzysta sam launcher, ale DX9C bym też zainstalował, bo czasami brak, powoduje właśnie różne atrakcje. Np. netflix na niektórych kartach potrafi się zawieszać bez dx9, podobnie Youtube na kartach AMD, Vega. Co ciekawe dotyczy to tylko niektórych laptopów. W każdym razie przeinstalowanie C++ i DX9C nie zaszkodzi.

Chcąc sprawdzić ustawienia graficzne, zmieniłem pewne opcje.
Zarządzanie ustawieniami 3D -> Preferowany procesor graficzny
z NVidia na Wybór automatyczny
Potem Wyreguluj ustawienia obrazu…
zmieniłem Użyj zaawansowanych ustawień
na Użyj ustawień aplikacji

I problem ustąpił.
Już nie ma efektu zamarzania grafiki

Teoretycznie problem rozwiązany, gdyż wiadomo jak się go pozbyć, ale nie wiadomo dlaczego się pojawia po zmianie ustawień.