Efekt zdjęcia


(Endriu2121) #1

Witam mam pytanie jak uzyskać efekt jak na tym zdjęciu ? http://www.photoblog.pl/fallendreamer/41935454 .Chodzi mi o to rozmazanie 2 planu


(Cedar) #2

Nie jestem specjalistą od fotografii ale czy ten efekt nie powstał już na etapie wykonywania zdjęcia (mała głębia ostrości)?

http://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%82%C4 ... ro%C5%9Bci


(Db2524) #3

Tak cedar. Małą głębię ostrości można uzyskać lustrzanką, zwykłym aparatem cyfrowym nie, ewentualnie przy bardzo małych odległościach (makro).

Komputerowo nie słyszałem o uzyskiwaniu tego efektu, choć na pewno są na to sposoby.


(Rosa65) #4

Są sposoby na uzyskanie takiego efektu na zdjęciu. Np. w programie Corel Photo-Paint wystarczy nałożyć maskę na ten fragment zdjęcia, który ma zostać ostry i z zakładki Efekty wybrać -> Rozmywanie -> Inteligentne rozmycie ( suwakiem ustawić odpowiednią wartość rozmycia).


(skrzek) #5

narzędzie do rozmywania znajdziesz też w darmowym GIMPie

tu masz trochę opisu dla PS: http://www.fotografuj.pl/Article/Warszt ... /3#content

zwykłym aparatem kompaktowym mała głębia jest trudna do uzyskania ze względu na jego konstrukcję. możesz próbować ją uwydatniać jeśli masz tryb manualny, albo priorytet przysłony,

dla portretu - zwiększysz ją także ustawiając mniejszą (dużo mniejszą) rozdzielczość zdjęcia, odsuwając się od fotografowanej osoby i używając możliwie dużego zoomu optycznego, przy czym drugi plan (rozmyty) musi być w znacznej odległości od pierwszego.


(Xcoref1) #6

W GIMPie to można zrobić chyba tak, że zaznaczasz tą panią, odwracasz zaznaczenie i bierzesz filtry -> rozmycie -> rozmycie Gaussa


(Airborn) #7

Lords21 , proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W przeciwnym razie temat zostanie przeniesiony do kosza.


(Czesni K) #8

nie chyba tylko na pewno lecz potem trzeba gumką wytrzeć rozmyty plan bliższych warstw zdjęcia (tak jak trawa w prawym dolnym rogu na podanym zdjęciu)


(andrzej928) #9

Taki efekt mozna uzyskać podczas robienia zdjęcia, niektóre aparaty posiadają nawet program tematyczny do czegoś takiego.


(RoninPn) #10

Głębia Ostrości na zdjęciu - gdzieś pod koniec stronki jest opis zjawiska z graficznym przedstawieniem:

http://pzeri.pl.pl/AP-EDYKACJA/fotografia/index0.html

Ze względu na ogniskową obiektywu istnieje problem w wykonywaniu tego typu fotografii tzw. aparatami kompaktowymi.

Najlepiej do takich fotek nadają się Lustrzanki z bardzo jasnymi tele-obiektywami.


(Trytonit) #11

Bez problemu taki efekt uzyskasz w Photoshopie :smiley: Niestety czeka Cię "trochę" zabawy, ale do rzeczy.

Otwierasz zdjęcie, wchodzisz na maskę warstwy i teraz kolorem czarnym zaznaczasz co ma być "ostre", szarym co mniej ostre, białym zupełnie rozmyte. Oczywiście najlepiej położyć gradient i potem go modyfikować.

Następnie wchodzisz w menu Filtr -> Blur -> Lens Glur. Tam jako źródło wybierasz maskę i już (możesz modyfikować parametry jeżeli potrzeba)

Potem tylko klikasz OK i usuwasz maskę.