Eizo S2231W

Chce kupic nowy monitor Eizo S2231W. Komp ma niestety 7 lat . Glownie uzywam go do obrobki zdjec i grafiki. Posiadam Fujitsu Siemens, Pentium 4, procesor 2,53 Ghz, pamiec 256 MB DDR RAM. Karte graficzna mam ATI Radeon 9000 famili i tutaj zaczyna sie problem . Niewiem czy wycisne z tej karty maksymalne mozliwosci tego monitora ? Do tej pory uzywam IIYAME VISION MASTER 920 ( CRT ) ale jakosc zdjec na tym monitorze mnie nie przekonuje. Bede wdzieczny za pomocne informacje.

Użytkuje ten monitor. Mam go podpiętego przez złącze cyfrowe na karcie Radeon 4870 1GB (wg niektórych radony mają “ładniejesz barwy”). Stwierdzenie to traktuję trochę z nie dowierzaniem, bo wg mnie ważny jest profil barwny.

Moim zdaniem karta która posiadasz będzie równie dobrze odwzorowywała kolory, pod warunkiem, że będziesz używał profilu barwnego tego monitora. Nap płycie instalacyjnej go nie było. Znalazłem go na anglojęzycznej stronie producenta. Profil należy dodać do systemu, ewentualnie wskazać aplikacjom graficznym na których pracujesz.

PS. Monitora używam do grafiki - wart tych pieniędzy.

Witam.

Monitor ma rozdzielczość natywną 1680x1050 i w takiej rozdzielczości najlepiej jest pracować.

Nie jestem grafikiem, więc nie wiem czy to jest wystarczająco.

Co do karty graficznej ATI Radeon 9000 to chyba już trochę leciwa i sprawdź czy powyższą

rozdzielczość obsłuży. Nie umiałem znaleźć tych parametrów.

Zastanowiłbym się nad ilością pamięci RAM. Uważam, że to stanowczo za mało, tym bardziej

przy obróbce zdjęć i grafice. Podobnie sprawa tyczy się procesora.

Wbrew pozorom monitor który masz jest dość dobry, pewnie wymaga kalibracji, natomiast wielkość pamięci ram, którą posiadasz sugeruje iż nie zajmujesz się grafiką profesjonalnie, w związku z tym nie jestem przekonany o słuszności zakupu takiego monitora.

Na pewno dobrze skalibrowany monitor jest rzeczą bardzo ważną dla grafika zajmującego się DPT i przy obróbce zdjęć, ale ja bym pożyczył sobie gdzieś kalibrator dostroił do wymaganego poziomu niż kupował nowy monitor, ale to oczywiście moje zdanie.

Wykorzystać monitor na pewno wykorzystasz, choć na pewno cyfrowe złącze z nowszych kart bardzo by w tym pomogło. Co do rozdzielczości może być problem.

Tylko czy będzie sterownik z rozdzielczością 1680x1050 ?

… a DVI-I jest.

  1. Karta na pewno wyświetli obrazek w 1680 x 1050…pytanie jest tylko w jakim czasie przy 128MB

  2. Żeby wykorzystać możliwości tego monitora należy go podłączyć przez DVI (w przeciwnym wypadku nie ma sensu go kupować)

  3. Komputer, który posiadasz - do grafiki się nie nadaje. Po prostu jak załadujesz 50MB Rawa, to … możesz nawet pójść na herbatę do osiedlowej kafejki i jak wrócisz po 30 minutach… to pewnie jeszcze go nie otworzy. Nie mówiąc o edycji. Miałem ten procesor z 2 GB ramu i ledwo sobie radził przy obróbce. Więc - do grafiki - przy tym zestawie - szkoda kasy na taki monitor.

Phenom,

wierz mi Eizo a monitor kolegi to tak jakbyś porównywał telewizor Wisła z Sony Bravia FUllHD. A do grafiki… to nie jest wcale monitor.

Profesjonalna kalibracja to wydatek rzędu 400 zł, cena profesjonalnego kalibratora to wydatek powyżej 1000 zł. …Phenom, tylko co ty chciałbyś tam kalibrować :wink:

Przy takim kompie taki monitor troszkę dziwnie wygląda :wink: Ale to nie moja sprawa, kwestia potrzeb. Wiem jak wyglądają oba te monitory, nawet stoją obok siebie :wink:

)

Dlatego też napisałem:

:slight_smile:

Coś na pewno by się dało podciągnąć. Jak napisałem wyżej - do zastosowań DTP bardzo dobry, do domowej obróbki zdjęć wyciskałbym ze starego co się da i zainwestował w kompa. Ale to moje zdanie.

:wink: owszem to otchłań technologiczna :wink:

:slight_smile: Chodzi mi o to, że tam nie ma co kalibrować, ani spektrum barwnego, ani głębi tonalnej… można powiedzieć ten monitor nie posiada.

Jedyne co to można starać się … powtórzę "starać się " krzywizny zlikwidować.

Myśląc o grafice nawet semiprofesjonalnej ten monitor się nadaje.

… no, ale od czegoś zacząć trzeba…

:wink:

Jak myslicie, jakbym zmienil rowniez karte graficzna pasujaca do mojego procka, podciagnal pamiec do 1024 byloby cos z tego ? Jak inna karte to jaka ( napewno z wejsciem DVI ) no i w miare dobra do fotografi. Oczywiscie nie przeginajac z cena. Widzialem karty za 1200 zlotego, ale moj procesor by tego nawet nie uciagnal :smiley: . Dziekuje za szybkie odpowiedzi

Obawiam się, że nie miałbyś nie tylko gdzie takiej karty włożyć ale i wykorzystać - jeśli jesteś zwolennikiem ATI 4850 to max twoich wymagań, a nawet grubo ponad, GF 8800gt podobnie, to są karty po góra 600zł.

Do wymiany masz płytę główną na taką obsługującą PCI-E a co za tym idzie - procesor, pamięć i zasilacz…

Na AGP nie warto kupować kart, już zresztą od dawna :wink:

Wyglada na to ze taniej bedzie zmienic caly PC a dopiero pozniej pomyslec o Eizo. Szczerze mowiac nie siedze aktualnie w tym temacie i niewiem co obecnie jest na topie, jezeli idzie o poszczegolne klocki. Napewno nie skladalbym tego sam tylko kupil cos gotowego. W sklepach, wiadomo wcisna kazdy kit co im z polek nie schodzi . Trzeba czytac i pytac zeby sie nie wpakowac na zbedne koszta.

Wystarczy w wyszukiwajce na forum wpisać np “komp do 2000zł” :wink:

Hugo13 , Proszę o zmianę tytułu na bardziej konkretny.

Użyj opcji zmien.gif

Pomocne może być zapoznanie się z TYMI informacjami.

Ale nikt nie powiedzial ze nadal do zdjec jest najlepszy zwykly CRT mimo wszystko LCD pzreklamuja i to sporo kolory… u mnie w miescie w najwiekszym punkcie kodaka kazdy kto obrabia zdjecia ma CRT 21 cali bodajze… jak wolisz:)