Ekran w laptopie śniezy-Problem z matryca czy taśma?

Witam.Mam problem z moim laptopem.Mianowicie pewnego razu gdy włączyłem laptopa przez środek jego ekranu pojawiła się taka 5-6 cm linia.Po lewej stronie ekran jest ‘‘normalny’’ a po prawej od tej kreski śnieży.Myślę,że to od noszenia monitora za obudowę.Podłączyłem laptopa do ekranu zewnętrznego i na nim wszystko jest ok.Może matryca uszkodzona albo taśma??

Tutaj ss jak to wygląda:

http://speedy.sh/AUvdh/sadwads.png

Za każdą pomoc dziękuje. =P~

Problem może być bardziej złóżony… Ale spróbuj jednak wyeliminować rzeczy najprostsze - sprawdź czy obraz na ekranie się zmienia (ulega pogorszeniu) wyświetlając kolejne artefakty kiedy poruszasz klapą matrycy lub podczas niewielkiego nacisku na obudowę (górna listwa maskująca) ok. 2-3cm w prawo od lewego zawiasu klapy… tam jest konektor matrycy. Jeśli tak to taśma do wymiany… Punkty newralgiczne jeśli chodzi o “taśmę” to wszelkie zagięcia, przede wszystkim problemowe miejsce to prowadzenie przewodów w pobliżu zawiasów klapy.

Dodane 13.06.2013 (Cz) 23:11

P.S. screen jest ok i nie widać na nim żadnych niepokojących objawów… :slight_smile:

Hej,

Niestety może tak być - uszkodzeniu mogła ulec taśma łącząca płytę główną z matrycą i to jest najbardziej prawdopodobne tym bardziej, że piszesz, iż na zewnętrznym monitorze jest wszystko oki.

Generalnie jeśli podejrzewamy uszkodzenie matrycy, to nie robimy klasycznych screen’ów - trzeba wykonać je aparatem. Na komputerze grafika renderowana jest poprawnie, błędnie tylko wyświetlana jest na ekranie, więc na normalnie zrobionym screenie tego nie pokażesz.

Zastosuj się do instrukcji adamk1985 i wróć z wynikami… :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

1 polubienie

Witam. Zrobilem tak jak mi radziliście i jest to samo.

Przez środek jest poprowadzona prosta o około 4-5 cm.Po prawej stronie ekran śnieży i jest nie wyrazny.

Po lewej zaś jest normalny.Gdy wypiąłem taśme to ekran zrobił się biały potem podłączyłem i znów był jak przed tem.

Może oddać go do naprawy?? Może powiedzą mi czy to matryca czy taśma??.

Znacie może jakieś inne sposoby na sprawdzenie czy to taśma czy matryc?

Prosze o pomoc i dziękuje za odpowiedzi.

Legimitos ,

Proszę zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

Rozkręciłem ekran laptopa i z tyłu gdzie jest podłączona takran sie ''śma zacząłem dociskać ja do ekranu.W pewnym momencie ekran się ‘‘naprawił’’ ale gdy poruszyłem znowu to lewa strona ekranu zrobiła się taka jak w telewizji gdy kanał jest nie aktywny-Takie paski różnego koloru po 1 cm szerokości.Za każdym uciskiem miały inny kolor.Może już ktoś z Was wie w czym tkwi problem.

PS:Edytowałem nazwę tematu.Dobra jest taka ? xD. :-o

Hej,

W przypadku tego modelu Acera na szczęście zawiasy są nieco większe, więc i prawdopodobieństwo uszkodzenia taśmy na tym złączeniu jest mniejsze. :slight_smile:

Pytanie skąd wypiąłeś taśmę - z wyprowadzenia na płycie głównej? Jeśli tak, to oznacza to, że uszkodzenie jest zlokalizowane na kablu bądź przy konektorze matrycy - w najgorszym zaś razie uszkodzona jest sama matryca.

Jak dla mnie jest to uszkodzony konektor matrycy i objawy, które opisałeś, wskazują, że to właśnie w tym elemencie jest problem. Gdyby była uszkodzona sama taśma, dociskanie jej w tym miejscu nie dałoby zupełni nic i nawet na chwilę byś nie osiągnął poprawnego obrazu. Wychodzi na to, że laptopa czeka serwis…

Pozdrawiam,

Dimatheus

Już to robiliłem na zewnętrzynym monitorze wszystko jest ok nic nie śnieży.

Gdy w pewnym momencie docisnąłem taśmę to na chwile ekran był ‘‘normalny’’ ale po kolejnym dotknięciu znów to samo.

Proszę o pomoc w naprawie !!

W takim razie taśma pada, poszukaj w internecie instrukcji demontażu twojego laptopa. Miałem podobnie w starym aristo, też ekran się robił lekko kolorowy jak docisnąłem taśmę przy wyjściu z płyty głównej to było ok, u mnie się po prostu poluzowało.

Hej,

Ale z opisu Legimitos wynika, że problem jest z drugiej strony - przy podłączeniu taśmy i matrycy.

To jest nie do końca poprawnie napisane i tylko można się domyślać, co autor chciał napisać. Możesz, Legimitos napisać jeszcze raz, co przyciskasz i w którym miejscu? A może dałbyś radę zrobić fotki tego miejsca?

Pozdrawiam,

Dimatheus

@UP

Sorka pisałem szybko.

To chciałem napisać:

Rozkręciłem ekran laptopa i z tyłu gdzie jest podłączona taśma zacząłem dociskać ja do ekranu.

Hej,

Ale dociskałeś samą taśmę czy też konektor bądź całą matrycę?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Samą taśmę.

Hej,

Czyli faktycznie duże prawdopodobieństwo, że taśma jest uszkodzona. Warto by sprawdzić, czy dociskając matrycę nie podnosisz jej całej nieco do góry - zmiana jej położenia może na przykład powodować, że w uszkodzonym jej fragmencie dochodzi do złączenia przewodów, przez co uzyskujesz poprawny obraz. Drugim uszkodzonym elementem może być samo podłączenie taśmy do matrycy. Zobacz, czy nie ma tam żadnych luzów, czy nie ma powyginanych bolców i tak dalej. Generalnie najlepiej by było, gdybyś pstryknął fotkę tego miejsca i wrzucił do postu.

Pozdrawiam,

Dimatheus