Ekran wyboru systemu w trakcie uruchomiania laptopa - tylko jeden system

Witam,

na komputerze - laptopie ASUS R500V - zainstalowany jest od początku tylko jeden system : windows 7. Nic nie było zmieniane, standardowe aktualizacje itp. Syn jedynie instaluje na steamie gry co jakiś czas. Od wtorku ( w poniedziałek zdaje się była jakaś aktualizacja) przy starcie lapka pojawia się komunikat z opcją wyboru systemu operacyjnego, który chcemy uruchomić.

 

 post-254446-0-98206000-1413639750_thumb.
 

Do wyboru jest oczywiście tylko jeden system - Windows 7, bo nie ma innego.

 

Wybranie [tab] - Windows Memory Diagnostic nie rozwiązuje sprawy - nie ma żadnych problemów, które narzędzie by wskazało.

Wybranie [f8] - przechodzimy do ekranu różnych opcji, ale która i czy w ogóle wybrać poza startem normalnym - nie wiem.

 

 post-254446-0-26125200-1413639752_thumb.
Sprawidziliśmy w Bios i wygląda to tak:

 

 

post-254446-0-66684900-1413639752_thumb.
 

Szukaliśmy informacji, które naprowadziły nas na Zaawansowane ustawienia systemu - Właściwości systemu - Zaawansowane - i tu odhaczyliśmy oczekiwanie 30 sek na wyświetlanie systemów operacyjnych do wyboru. Nadal startuje lapek z opcją wyboru systemu.

 

 

post-254446-0-30387400-1413639842_thumb.
 

Przy czym dodać w tym miejscu trzeba, że system jest jeden i nie ma wyboru żadnych innych opcji i tutaj.

 

Sprawidziliśmy również ustawienia wpisując i uruchamiając msconfig.exe

 

post-254446-0-89667100-1413639842_thumb.
post-254446-0-28666800-1413639843_thumb.
 

I przyznam, że nie znam się na tyle, nie czuję na tyle mocna w temacie, aby wiedzieć czy coś poprzełączać, tak aby nie zepsuć konfiguracji i startowania systemu do końca.

 

Przywróciliśmy również system do stanu z poniedziałku, czyli momentu przed pojawieniem się problemu.

System działa normalnie po uruchomieniu. Po [enter] startuje normalnie, odpala wszystkie programy i funkcjonuje stabilnie. Pozostaje tylko ta irytująca opcja wyboru systemu.

Jakaś podpowiedź dla laika co można jeszcze zrobić ? Czy to zapowiedź sypania się systemu ? System mamy tylko na lapku, bez płytki, wklejka z kluczem jest na spodzie lapka. Kopia zapasowa robiona była kiedyś, dawno… Ale sądzę, że nie ma potrzeby przeinstalowywania …?

 

Będę wdzięczna za wskazówkę gdzie można ten ekran wyłączyć, tak aby Windows 7 odpalał się “z marszu”.

 

a.

Ustaw startowanie systemu po 1s(fot.4) i zobacz jak będzie po restarcie.

Nie ma zmian.

Zmianę zatwierdzam przyciskiem OK, a potem w oknie głównym (Właściwości systemu)  również tylko OK mogę, ponieważ pole ZASTOSUJ jest nieaktywne. Nie wiem czy wobec tego jakiekolwiek zmiany są wprowadzane, również te po odhaczeniu w ogóle czasu oczekiwania.

Nawet jak zaptaszkujesz i ustawisz 1s w polu “Czas wyświetlania listy systemów operacyjnych” to nic się nie dzieje ?

Nic, w każdym razie czas oczekiwania jest dłuższy niż 1 sekunda, nie wiem ile trwa, ale jak mija naście sekund wybieram jedyny słuszny system i jedyny do wyboru - Windows 7 i rusza. Bez kliknięcia - nic się nie dzieje.

EasyBCD -> Skip the boot menu

http://traxter-online.net/easybcd-zarzadzanie-bcd-w-trybie-graficznym/

 

S3BA, dzięki za wsparcie !

Atis, dziękuję ! Drugi raz zwróciłam się z jakimś problemem do tego forum i kolejny raz otrzymałam rozwiązanie od Ciebie. Wszystko działa jak powinno. 

 

Dziękuję za wiedzę i czas :slight_smile: