Eksplolator windows zawiesza się i restartuje po prawym kliknięciu myszy!

Od niedawna mam problem. Zauważyłem że gdy kliknę prawym przyciskiem myszy na jakiś plik folder itp kursor zamienia mi sie we wskaźnik ładowania. Potem wyskakuje że explorer przestał działać. Kliknięcie na pustej przestrzeni nie powoduje crasha. Np na dysku E mogę klikać PPM na kliki lecz eksplorator zawiesza się gdy klikam na pustą przestrzeń. Komputer był skanowany MBAM’em. Nie wiem kiedy problem się pojawił. Odinstalowałem parę programów które w ostatnim czasie instalowałem ale bez skutku. Przeglądałem inne tematy lecz tamte metody nie rozwiązały mojego problemu. Usunąłem też classic shell ale bez skutku :(.

Nie pamiętam nazwy programu czy coś w stylu CCleanera co ma możliwośc usunięcia rozszerzeń powłoki Explorera natomiast możesz ręcznie sprawdzić z regedit.exe wpisy w HKEY_CLASS_ROOT*->ShellEx->ContextMenuHandlers i pousuwać te które nie są systemowe, będą wyszczególnione nazwami

u mnie np. są 7-zip(menu kompresji), Comodo(skanowanie antyvirem), Marcium, Dropbox itd.

Kasujesz podejrzane nazwy i tym samym explorer po prawym kliku nie ładuje zarejestrowanych .dll programów które w Twoim wypadku mogą powodować zawieszanie

Podobne wpisy dotyczą każdego typu pliku, katalogu(drzewo Directory) albo napędu (Drive) od nich jest właśnie HKEY_CLASS_ROOT.

Nie wiem czy trzeba usunąć to w * czy w Directory - pokombinuj, w razie co przed zmianami zaznacz całe drzewo HKEY_CLASS_ROOT i wyeksportuj do pliku .reg

Gdybyś coś spartolił - lewym dwa razy klikniesz i scalisz ponownie do rejestru lub -> twardo wyłącz kompa z zasilania to się zmiany w rejestr nie zapiszą.

Dla przykładu w podkatalogu shellex->OpenWith jest lista programów używanych do otwierania określonych typów plików, a w drzewku shell możesz sobie sam dodać! menu - które wywoła polecenia na obiekcie po prawym kliku i wybraniu tego menu.

 

ShellEx wymaga zarejestrowania klasy czyli .dll ładowanego które obsługuje tekst, ikone, grafike, tworzenie sub-menu a wpisy w stylu {09823409827345-0234-234} są właśnie identyfikatorami dla zarejestrowanych klas. Znajdując niepokorny wpis po tym numerku(katalogi w shellex odsyłają do nich) możesz namierzyć konkretny dll który powoduje problem - wymienić go lub całkiem usunąć.

Dzięki wyczyszczenie ccleanerem pomogło :smiley: ale dopiero po dwóch czyszczeniach :smiley: :smiley: :smiley: :stuck_out_tongue: