Elementary OS - problem z Intel Graphics Update

Weź sobie zainstaluj rozsądną dystrybucję jak np. Manjaro. Do tego doinstaluj sobie środowisko Pantheon (to środowisko eOS, które Cię interesuje) - będziesz miał prosto, logicznie i zgodnie z regułami gry. A jeśli się na to rozwiązanie zdecydujesz, to poleciłbym mabox (bo mało komplikacji: https://pl.maboxlinux.org/; w zasadzie, to masz jeszcze gotowego Pantheon: https://sourceforge.net/projects/manjaropantheonshell/, ale mocno stara wersja - IMO da się ją doprowadzić do używalności :slight_smile: )

Tak - rozumiem Ciebie. Możesz spróbować tworzyć te katalogi. Gdzieś idioten-system winien trzymać ustawienia xorg. Od niepamiętnych już czasów winny one być w lokalizacji, którą podałem, czyli /etc/X11/xorg.conf.d/
Jeśli jej nie masz, możesz jeszcze spróbować:
sudo md /etc/X11/xorg.conf.d/
Potem dopiero tworzyć plik konfiguracyjny.

1 polubienie

Akurat teraz siedzę na windzie i bd tworzył dysk instalacyjny. MAnjaro - chodzi o to ma się rozumieć :

https://manjaro.org/get-manjaro/

I tak chyba zrobię. Chwilkę mi to zajmie więc zwzgl na to jak sporo czasu mi poświęciłeś i próbowałeś pomóc - jak tylko ogarnę dam tutaj znać co i jak. Manjaro lepiej wyjdzie bo jest nowsze i zapewne ma wsparcie i aktualizacje na bierząco. Zainstaluje - dodam Pantheona ( jak znajdę jak ;p ) i odezwę się za chwilę co i jak ( iso się zasysa - 10 min, rufusem dysk usb instalacyjny i wio ) . W międzyczasie przerobię troche partycje bo 20gb to mało, a jeszcze nie decyduję się wywalić windowsa całkiem ) .

Na podanej przez Ciebie stronie masz 3 wersje Manjaro: KDE (czyli z Plasma 5), XFCE (z XFCE4) oraz netinstall. Jeśli sobie poradzisz z netinstall, to no najsensowniej, bo nie dociąga Ci żadnego zbędnego środowiska. Jeśli nie - wolisz mieć GUI - weź wersję XFCE i doinstaluj Pantheon (potem się tym zajmiemy jak, ale ogólna instrukcja jest tu: https://wiki.archlinux.org/index.php/Pantheon - po prostu pytaj, bo będziesz na 99% miał wątpliwości).
Partycje: ok. 15-20GB powinieneś mieć na tzw. podstawową /. Jeszcze nieco na partycję domową /home (tu będą się zapisywać dokumenty.
Jeśli będziesz robił rufusem dysk instalacyjny, to wybierz opcję dd.

1 polubienie

Z tymi partycjami to jest u mnie nasrane ;p Ale do tej pory instalowałem na 20 gb bez swapa ( nie ustawiałem jej nigdy bo wydaje mi się ze na moje “kosmiczne sprzęty” nie jest potrzebna przy 6gb ramu) . A home - nie zwracałem uwagi gdzie się to ustawia - po prostu gdzieś tam pliki się zapisywaly… :wink: Ale poszukam i ogarnę zaraz :wink:

Nie rób partycji swap. Jeśli się okaże Ci to potrzebne zrobisz sobie swapfile lub uruchomisz swapa przez systemd-swap.
Masz zrobić 2 partycje lub ostatecznie jedną. Najlepiej nie robić ich pod Windows (bo robi je wadliwie).
Oddzielna partycja /home umożliwia Ci w miarę bezbolesne reinstalowanie systemu z zachowaniem wszelkich swoich własnych i nienaruszonych informacji. Zwłaszcza na początku się przydaje.

Już od dłuższego czasu mam 4 partycje z których używam tylko 2 - jedna systemowa, 2ga na muzykę itp itd… 20 gb była ukryta więc po prostu utworzyłem wolumin, na 40gb był jakiś syf który do niczego nie był mi potrzebny zrobiłem to samo co wyżej więc taki układ został na linuxa. 20gb na system - 40gb jak znajdę opcję w instalatorze - ustawię ją jako home na pliki.

Dobra, Manjaro już zainstalowane. Teraz jak zainstalować Phanteona na nim xD

Ok. Będzie o konsoli, bo mi łatwiej.

  1. Otwórz konsolę
  2. sudo pacman -Syyu
    Potwierdź ewentualną aktualizację - jeśli będzie w niej kernel (paczka nazywa się linux), to reboot
  3. sudo nano /etc/pacman.conf
  4. Na końcu pliku dodajesz repozytorium:
    [pantheon]
    SigLevel = Optional
    Server = https://pkgbuild.com/~alucryd/$repo/$arch
    (po prostu to wklejasz)
  5. Masz tam aplikację pamac (jeśli to XFCE), w menu pewnie jako “dodawanie/coś oprogramowania”; Przyznam, że go dawno nie widziałem, jeśli ma możliwość podglądnięcia repozytorium pantheon - to po prostu zainstaluj co tam jest. Jeśli nie - wykonaj to, co jest tu: https://wiki.archlinux.org/index.php/Pantheon#Installation nt. instalacji (repozytorium masz dodane). Podstawowe środowisko instalujesz przez:
    sudo pacman -Syu pantheon-session-bzr
    Potem te - a najlepiej wszystkie - aplikacje, które są wymienione poniżej zdania "
    However,it is recommended to install the following packages to get a fully working Pantheon Shell:"
    Jeśli jakiegoś programu nie będzie w repozytorium, a będziesz go chciał zainstalować, to instalujesz (budujesz z AUR).
  6. Wylogowanie i powinno Ci się w menedżerze logowania pojawić nowe środowisko. Teraz je już wyłącznie poustawiać.

Jak wpadłeś tutaj potrolować i się poużalać to może forum zmień ?? Mpc albo coś ?? Akurat twój poziom, możesz razem z tamtejszym adminem grać głupa i zamki z piasku układać - jedna patola. Jeśli nie masz nic sensownego do powiedzenia to najlepiej wyjdź.

@pavbaranov Ok. Co nastąpiło żeby zamknąć temat. Manjaro KDE , XFCE - miałem spore problemy z tymi dystrybucjami. Raz wywaliło mi gruba i musiałem latać po znajomych żeby install diska zrobić poisntalacji pantheona / plasmy, raz nie byłem w stanie pobrać pakietów bo w jaki sposób bym tego nie robił i czego bym nie próbował wywalało bład za błędem i co chwila rozłączało wifi… I ciężko zainstalowac chrome… Odpuściłem. Od ostatniej wizyty przetestowałem kilka kompilacji zaczynając od Minta który chodził klatkowo i nie dało się na nim nic zrobić, przez opensus, kubunu, xubuntu - te dwa ostatnie były nawet spoko ale ciągle problemy z tą grafika - a i odpuściłem sobie całkiem instalowanie kompozycji / środowisk bo tylko więcej kłopotów z tego niż pożytku - przynajmniej dla mnie. Obecnie zostałem na zwykłym Ubntu 16.04. Skonfigurowałem, wyszukałem też kilka rzeczy odnośnie tych grafik - filmy w 720p działają bez problemów. 1080p - troszkę lepiej ale dalej np w Kodi oglądać się ich nie da ( 720p be problemu ) , to samo youtube. Zainstalowałem sterowniki za pomocą Intel Driver Update Utility coś tam.

Poprawiło to lekko sytuację ale ciągle wyłapywałem w terminalu instalując różne rzeczy coś takiego “Possible missing i915 driver” a wyniki otrzymuję takie

I ciągle to i915… Ale przynajmniej jakoś działa - lepiej niż winda :wink: I zostaję na razie na tym układzie - może gdzieś coś się znajdzie na ten problem i 1080p będzie działało kiedyś tak ■■■■■■■■■■ jak na win 10 który dalej mam - na czarną godzinę jak bym chciał podpinać laptopa pod Tv po prostu przeskoczę na windę.

I jeszcze jeden lekki zgryz - dysk który jest cały czas “ciepły”… nie tak jak na windzie… mam nadzieję że nie dobije to mojego staruszka :smiley:

P.S Gwoli ścisłości - mam jeszcze OpenMandriva 3.01 ale to przetestuję bez instalacji - sprawdzę po prostu jak się na tym pracuje etc bo mało na temat tej dystrybucji w sieci znalazłem informacji poza podstawami i “bebechami” jakie ma i nie wiem czy warto w ogóle się nią interesować. Jak na razie Ubuntu udało mi się doprowadzić do nawet znośnej użyteczności więc jest dobrze. I praktycznie nie wracam jak na razie do windy ( chyba że będę chciał oglądać 1080p;p )

Nie wiem. Nie zamykałem niczego - nie mam takich uprawnień. I słusznie :slight_smile:
Reszty nie jestem w stanie załapać - zbyt dużo różnych informacji o kilku różnych dystrybucjach.