elementaryOS - podział SSD oraz dwa dylematy, su vs sudo i apt-get vs aptitiude

(Bluecube) #1

Witam,

jako dystrybucje wybrałem elementaryOS i mam dwa dylematy, przy instalacji programów przez konsolę lepiej korzystać z apt-get czy aptitude ? Do podnoszenia uprawnień używać su czy sudo ?

edit:

Jeszcze jedno pytanie, jak sensownie podzielić SSD 120GB zakładając:

a) Tylko elementaryOS - ile na "/" "home" "swap"

b) Windows 7 HP 64bit PL (przeglądarka, 3DS Max, Photoshop, pare gier ~ 5GB) + elementaryOS ?

(MrQ) #2

http://forum.dobreprogramy.pl/temat/459888-podpinka/#entry2955999

(Bluecube) #3

Według howto na debian.pl aptitiude lepiej dba o porządek, ale w większości poradników stosowany jest apt-get.

Jeszcze jedno pytanie, jak sensownie podzielić SSD 120GB zakładając:

a) Tylko elementaryOS - ile na “/” “home” “swap”

b) Windows 7 HP 64bit PL (przeglądarka, 3DS Max, Photoshop, pare gier ~ 5GB) + elementaryOS ?

(roobal) #4

To właściwie kwestia własnych upodobań. Ja sam korzystałem pod Debianem z Aptitude, bo niby jest zalecany, jednak osobiście odnoszę wrażenie, że apt-get działa szybciej, możliwe że to tylko subiektywne odczucie. Inna sprawa, przyzwyczajenie z Ubuntu.

Dokładnie wczoraj padło takie pytanie :arrow: http://forum.dobreprogramy.pl/temat/459874-z-sudo-czy-bez-debian/

W skrócie, jeśli na w systemie nie masz użytkowników, którzy wymagają rozszerzonych uprawnień lub dane aplikacje tego nie wymagają, nie musisz korzystać z sudo. Inna kwestia, ja logując się na konto użytkownika używam niespecjalnie mocnego hasła, natomiast logujac się na roota, używam juz bardziej skomplikowanego, na roota loguje się rzadziej, niż na swoje konto, więc używanie sudo ze słabym hasłem może obniżać bezpieczeństw systemu. Możesz przy pomocy sudo logować się na innego użytkownika z silnym hasłem, ale po co tworzyć dodatkowe konta, skoro i tak masz konto administratora. Moim zdaniem, nie ma sensu korzystać z sudo, jeśli nie ma takiej potrzeby.

http://404.g-net.pl/2012/09/ssd/

Aptitude śledzi zaleźności i usuwa je wraz z pakietem, który je wymagał, w apt-get jest podobnie, używa się do tego polecenia apt-get autoremove, jeśli w systemie zostaną pakiety, które nie są już potrzbne, apt-get Cię o tym poinformuje.

(Bluecube) #5

Ok, a teraz tak, jak się instaluje Debiana to trzeba podać dwa hasła:

• do roota

• do profilu użytkownika

Natomiast w Ubuntu i pochodnych przy instalacji podaje się tylko jedno hasło, które jest do roota i do użytkownika ? Czy to nie obniża bezpieczeństwa ?

(marcin82) #6

W Ubuntu konto roota jest wyłączone, jego uprawnienia otrzymujesz za pomocą polecenia:

sudo su -

albo jednorazowo - na przykład:

sudo apt-get update

Po sudo podajesz hasło użytkownika, które ustalasz podczas instalacji systemu - miałeś to tłumaczone w poprzednim twoim wątku.

(Bluecube) #7

Załapałem, dzięki :slight_smile: czy dla podniesienia bezpieczeństwa warto włączyć konto root ? bo na doprą sprawę wygląda to jak UAC z Win Vista/7.

(roobal) #8

Tak, to jest coś podobnego, choć to raczej UAC próbuje być tym czym jest sudo. W przypadku UAC użytkownik domyślnie ma być pozbawiony praw administratora, a UAC ma za zadnie podnosić uprawnienia, gdy tylko jest to potrzebne.

Jeśli system domyślnie korzysta z sudo i masz wystarczająco silne hasło, to nie musisz aktywować konta root. W przypadku, gdy ktoś odgadnie twoje hasło, bo było zbyt słabe, to ma dostęp nie tylko do konta, ale również może wykonywać polecenia z sudo. Jeśli używasz automatycznego logowania się do systemu, mozesz użyć mocniejszego hasła.