Emulacja gier z PSOne/PSX programem ePSXe

Witam serdecznie. Pewnie nie jeden z Was miał okazję spotkać się z konsolą PSOne/PSX i pograć w niektóre z bardziej znanych tytułów, jak choćby Tekken, Gran Tourismo czy Medal of Honor. Niejeden też chciałby pewnie zagrać w nie ponownie, jednak utrudnieniem jest brak konsoli. Jest jednak pewien sposób, a mianowicie emulator ePSXe, do którego ustawienia przedstawię porady. Uprzedzam moderatorów, iż wszelkie porady są stosowane do LEGALNYCH wersji gier, żeby nie posądzić mnie o umożliwianie piractwa.

A więc zaczynamy od ściągnięcia samego emulatora ePSXe ze strony psemu.pl

Następnie rozpakowujemy archiwum i wchodzimy w folder, który powstał po tej operacji. Otwieramy każdy folder po kolei i usuwamy pliki, które się w nich znajdują (oprócz pliku gpu.dat , który znajduje się w folderze plugins i plików z folderu docs)

Teraz przystępujemy do ściągania pluginów potrzebnych do odpalenia i pierwszej konfiguracji programu.

Wchodzimy na tę stronę i ściągamy następujące pluginy:

:arrow:Eternal SPU

:arrow:P.E.Op.S. PSX CDR

:arrow:P.E.Op.S. DSound

:arrow:P.E.Op.S. Soft GPU (wersja 1.18b zalecana przeze mnie, ponieważ współpracuje z ePSXe w wersji 1.7.0, którą pobrałeś/aś wyżej)

:arrow:Pete’s GPU

:arrow:Pete’s OpenGL2

oraz najważniejsze:

:arrow:bios scph1001

:arrow:zlib1.dll, bez którego nie odpalimy emulatora

Kiedy już ściągniemy wszystkie pliki, rozpakowujemy archiwa i przerzucamy wszystkie pliki (prócz dokumentów tekstowych, są nie potrzebne) do folderu plugins a plik scph1001.bin do folderu biosporady1.jpg

Plik zlib1 wrzucamy do folderu C:\Windows\system

Następnie przystępujemy do konfiguracji naszego emulatora, którą przedstawiłem na screenach.

porada1.jpg

porada2.jpg

porada3.jpg

Celowo nie wybrałem sterownika grafiki, bo każdy ma inną kartę graf. (nVidia, ATi czy inne wynalazki) sam każdy wybierze

porada4.jpg

porada5.jpg

Została jeszcze konfiguracja kontrolera, jednak to każdy wg swojego widzi mi się ustawi, jest to ostatni etap konfiguracji.

To by było na tyle. Teraz próbujemy odpalić jakąś grę. Klikamy w pasku pod nazwą " RUN " następnie " ISO " bądź inny nośnik, wybieramy co mamy. Iso jest do obrazów płyt (*.iso , *.bin , *.cue , *.ccd , *.mds oraz *.img), CD-ROM do płyty aktualnie włożonej oraz PSXE do specjalnego pliku emulatora, jednak podstawowymi trybami będą ISO i CD-ROM.

I to na tyle. Dziękuję i pozdrawiam.