Energa obowiązek informacyjny RODO

Dwa dni temu Energa wysłała maila o RODO:


Szanowni Państwo,

od 25 maja 2018 roku obowiązuje unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych. Jego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa danych osobowych. Chcielibyśmy przypomnieć Państwu, że administratorem Państwa danych osobowych na podstawie zawartej z nami umowy kompleksowej są:

ENERGA-OBRÓT SA, al. Grunwaldzka 472, 80-309 – w zakresie sprzedaży prądu, ENERGA–OPERATOR SA, ul. Marynarki Polskiej 130, 80-557 Gdańsk – w zakresie dystrybucji prądu.

W sumie rok po 28 maja 2018…

Ciekawe czy zapłacą karę :thinking::thinking::thinking:

Karę za co?

Kiedy będziemy spełniać obowiązek informacyjny, gdy dane nie pochodzą od osoby, której dotyczą?

Zgodnie z art. 14 ust. 3 lit. a oraz motywem 61 Preambuły RODO, jeżeli danych nie uzyskuje się od osoby, której dane dotyczą, lecz z innego źródła należy poinformować ją o tym w rozsądnym terminie, jednak nie później niż w ciągu miesiąca. Natomiast jeżeli dane osobowe mają być stosowane do komunikacji z osobą, której dane dotyczą, obowiązek informacyjny powinniśmy spełnić najpóźniej przy pierwszej takiej komunikacji. Natomiast jeżeli administrator planuje ujawnić dane osobowe innemu odbiorcy, to będzie on zobowiązany poinformować o tym osobę, której dane dotyczą już w momencie pierwszego ujawnienia tych danych odbiorcy (art. 14 ust. 3 lit. c RODO). Powyższy przepis dotyczy sytuacji pozyskiwania danych osobowych nie od osoby, której dane dotyczą i nazywany jest też wtórnym zbieraniem danych osobowych.

Ale oni tylko przypominają :wink:

Jeśli nie jesteś ich klientem, to może zamiast ich karać, poproś ich o usunięcie Twoich danych.

Ja byłem raz w pewnym serwisie motoryzacyjnym, nie zgadzałem się na żadne marketingi, po roku dostaje sms z promocją. Napisałem maila do Inspektora Danych tej firmy, usunęli i po problemie. Oni ewidentnie złamali prawo, bo nie wyrażalem zadnych zgód, nawet na przetwarzanie moich danych w celu wystawienia faktury. Jednak pokornie usunęli i jest okej.

Nawet nie wiesz jak wiele firm do dziś nie jest dostosowana do RODO.