Energoszczędny i wydajny komputer pod vistę

Witam.

Nie znam sie, i potrzebuję pomocy.

Chciałbym zmodyfikować komputer (lub, będąć w desperacji kupić całkiem nowy).

Moja obecna konfiguracja (kupiony dwa i pół roku temu za 2500 :wink: ) to:

procek Amd Semphron 3000+

płyta główna Gigabyte GA-K8U

dysk 80 GB SAMSUNG SP0802N (74 GB)

RAM DDR SDRAM 512mb

karta graf RADEON 9550

Monitor CRT FLATRON LG 775FT

no i perferia - jakieś chińskie podróbki

Moimi jedynymi wymaganiami i zastrzeżeniami są:

  • Chcę CO NAJMNIEJ zobaczyć drobną różnicę w rachunku za prąd, przy tym samym czasie uzytkowania. Jest to najważniejszy punkt tego wątku wokół którego wszystko się kręci…

  • Chcę by był wydajniejszy od mojej obecnej konfiguracji

  • Generalnie gdyby konieczna była wymiana procesora, to dodam że nie lubię Intela, jakieś takieś zboczenie, niechęć do marki czy cuś, takie moje drobne dziwactwo to jest, że wolę AMD , ewentualnie mogę go zaakceptować, jeżeli odbędzie się to kosztem zaoszczędzonej energii :slight_smile:

No i przydałby by się rzeczy których nie mam dzisiaj, tj drukarka (wydaje mi się że obojętnie jaka, bo nigdy wcześniej drukarki nie miałem, więc nie będę wybrzydzał, generalnie drukowałbym na niej jedynie nieziemskie ilości czarnobiałbych ściąg, dokumentów, ogłoszeń czy durnych karteczek)

Kusiłby też większy dysk jakby coś i w tej kwestii się nie znam na waszych satach, patach idach itym podobnym.

Generalnie jakby ktoś pytał, to tak jak mówiłem, chciałbym zaoszczędzić trochę grosza na energii elektrycznej przy dziennym uptime komputera wynoszącym około 16 godzin na dobę). Prawie jak serwer, z tym że to tylko domowy komputer :wink:

No to co z tą energooszczędnością ?

Ja się nie znam na tym, dlatego proszę o jakąś drobną burzę mózgów. Żeby rozruszać temat to może dodam coś od siebie, to co mi wiadomo:

W sumie, obiło mi się o uszy że pamięci DDR2 są znacznie energoszczedniejsze od moich SDRAM, bo te ostanie są ponoć strasznie prądożerne a niedługo standartem będzie DDR3 czy jakoś tak… Każdy szczegół wydaje się ważny, często słyszy się że inną moc pobiera niby ram 2x512mb a innią 1x1gb, chociaż wychodzi na to samo. Tak samo analogicznie obiło mi się o uszy że mój stary CRT pobiera 4 miniej prądu niż dzisiejsze lcd’ki. Wydaje mi się również, że chyba zasilacz ma też jakieś znaczenie ale ja się nie znam… Koszmar! Zgłupieć można od tego wszystkiego!

Proszę o skonfigurowanie mi optymalnego zestawu pod względem wymienionej przeze mnie energoszczędności i stylu używania.

No i też mi się przypomniało: niech coś niech ktoś poradzi z moim umiłowaniem do tandety i gadżeciarstwa! Se tak myślałem kiedyś żeby podpiąc jednocześnie ze 4 x pendrive (z czego 2 x 512 to readybost, a na pozostałe dwa przenoszę pliki :), w tym samym czasie zapalić lampkę na usb, odtwarzacz mp3, przenoscic pliki na wymienny przenosny dysk, chłodzić twarz wiatraczkiem na usb, a na biurku trzymać kawę ogrzewaną podgrzewaczem oczywiście również na usb :slight_smile: oczywiscie korzystając z myszy i klawiatury na usb :slight_smile:

heh, po pierwsze to mi śledzi wtedy nie starczyło, a po drugie to zasilacz by mi się chyba by zapłakał :slight_smile: generalnie ten fragment można pominąć

tyle na pisałeś a pominąłeś jedną istotna rzecz - Ile masz Kasy!

Generalnie pieniądze to tutaj najmniejszy problem, chciałbym najpierw wysłuchać waszych pomysłów na ograniczenie zużycia energii, generalnie planuję zamknąć się do 1000 zł, jeżeli będą ty tylko modyfikacje lub 2700zł, jeśli to będzie całkiem nowy komputer.

  1. drukarka < jeżeli o zwykłych prac domowych to optymalnie będzie wziąć urządzenie wielofunkcyjne, np HP F380 - tanie tusze a jeszcze tańsze i dobrej jakości zamienniki :slight_smile: poza tym głowice są w tuszach dlatego można wyeliminować główny powód napraw drukarki :slight_smile:

  2. To nie prawda że CRT pobiera mniej prądu od LCD (4x :o) Więc na pewno zmnejszysz zużycie energii jeśli zainwestujesz w LCD, przy czy ustaw sobie we właściwościach wyłączanie monitora po 3 minutach tak jak ja mam :slight_smile:

  3. DDR2 faktycznie pobiera mniej prądu niż Twoje SDRAM ale nie zauważysz najmniejszej różnicy na rachunku.

  4. Najistotniejszą rzeczą jeżeli chodzi o energooszczędność jest zasilacz, a raczej jego sprawność. Jeżeli masz standardowy zasilacz, dołączony w zestawie do PC-ta osiągasz sprawność ~50%. Zasilacze renomawanych marek, tj: Chieftec. Tagan, Amacrox, Be Quiet!, Antec… osiągają sprawność blisko 30% większą, a więc zużywają tym samym 30% mniej energii, dlatego najopłacalniej będzie kupić dobry zasilacz. Poza tym jego koszt (przypuszczalnie 200-300PLN) zwróci Ci się po ok. roku, jeżeli tak jak podałeś komputer pracuje 16/24h.

Pozdarwiam

Co nic nie daje, bo ponowny rozruch pochłania więcej energii niż ciągła praca, np kompy często padają przy włączaniu.

“siągają sprawność blisko 30% większą, a więc zużywają tym samym 30% mniej energii”

Jeżeli komputer potrzebuje x(W), to z zasilaczem o sprawności 50% będzie ciągnął x/50%(W)=2x(W) prądu z kontaktu, a z zasilaczem o sprawności 80% będzie ciągnął x/80%(W)=1,25x(W), a więc będzie zużywał 0,75x(W) prądu mniej, co stanowi 0,75x/2x*100%=37,5% (a nie 30%) mniejszego poboru energii.

http://www.nvision.pl/_plugins/content/ … ent.157.53 - jeden z testów sprawności zasilaczy, więcej w google

Ja zawsze wyłączam przyciskiem monitor, i nigdy nic złego się nie stało. Na poborze energii podczas rozruchu się dobrze nie znam, ale śmiem stwierdzić, że sytuacja jest zgoła inna niż w samochodach (gdzie na rozruch faktycznie idzie dużo energii). Po co byłaby domyślna opcja wyłączania monitora po x sekundach w laptopach nastawionych na wydłużenie pracy?

nie mówie o hibernacji komputera tylko o automatycznym wygaszaczu monitora - jego rozruch nie jest wcale aż tak prądożerny jak mówi kolega, niż przy normalnej pracy

No to w końcu twierdzisz, że włączanie i wyłączanie (ew wygaszanie, wtedy na czuwaniu ciągnie u mnie np. 1W) jest bardzo prądożerne czy nie?

Podam przykład na monitorze LCD. Podczas pracy przypuszczalnie pobiera 80W mocy… włącza się wygaszacz… wtedy monitor pobiera 1-3[W] Następnie podchodzisz do monitora… :slight_smile: ruszasz myszką… monitor się włącza i wtedy przez jakies 3-5 sekund niech sobie pobiera te 90-100 Watt i co z tego, jeżeli oszczędność jest niewspółmiernie niższa, niż w przypadku ciągłej pracy :?: :slight_smile:

jak ma być energooszczędnie to weź coś takiego:

Athlon x2 4850E

płytę na AMD 780G

a jak chcesz solidnie pograć to można dołożyć radeona 3850 512MB w razie czego będzie sie wyłączał

a i tak najoszczędniej będzie kupić laptopa :slight_smile:

80W to i tak dużo, norma to 35-50W

CRT biorą w okolicach 95W, duże sztuki mogą brać nawet 140+

wiec oprócz samego komputera monitor będzie równie ważny

@majestic

Sry, nie pomyliły mi się osoby z postami. :slight_smile: Oczywiście się z Tobą zgadzam.