Epic i... podatki

Z tego co kojarzę, to w Polsce mamy podatek od prezentów. Dla niespokrewnionych limit wynosił bodaj ~~4.000 na 5 lat, patrząc na ceny Epic i ilość rozdanych gier pojawia mi sie pytanie: czy przypadkiem niektórzy gracze, biorąc każdą pozycje, nie przekroczą tego limitu. :slight_smile: ? ktos już może zgłaszał takie darowizny w US. :slight_smile: ?

Jak dostajesz tak jak tutaj to liczy się jednostkowo a nie zbiorczo.

Zbiorczo. :slight_smile:

902 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.

Jeżeli nabycie własności rzeczy i praw majątkowych od tej samej osoby następuje więcej niż jeden raz, do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych dolicza się wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych od tej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie. Od podatku obliczonego od łącznej wartości nabytych rzeczy i praw majątkowych potrąca się podatek przypadający od opodatkowanych poprzednio nabytych rzeczy i praw majątkowych.

Art 9. Ustawa o poadtku od spadków i darowizn https://www.lexlege.pl/ustawa-o-podatku-od-spadkow-i-darowizn/

ciekawe jak wygląda to w świetle dóbr cyfrowych.

Ano właśnie ciekawe, bo też jest jeszcze zagadnienie “co dostajesz”. Formalnie większość sklepów daje prawo do użytkowania, nie prawo własności gry.

Nie sądzę żeby US zaczepił osoby indywidualne o to rozdawnictwo gier, ale sprzedawców darmowych gier z Epica na Allegro… o tu był łapał na 15ki dla posłów będzie kasa. :slight_smile:

Oczywiście prawnikiem nie jestem i może ten artykuł nie ma zastosowania, ale mi wygląda na właściwy.

Już urzędy skarbowe miewały problemy z darmowym OpenOffice :slightly_smiling_face:

Zasada jest mniej więcej taka, że jeśli coś jest darmowe i dostępne publicznie (dla każdego chętnego), to nie trzeba płacić podatku od darowizny.
Jeżeli coś jest darmowe dla wąskiej zdefiniowanej grupy odbiorców, a dla innych płatne, to już jest darowizna. Czyli na przykład jeśli pójdzie się na czyjeś wesele i nie mają tam wstępu osoby z ulicy, to trzeba zgłosić do urzędu skarbowego i zapłacić podatek dochodowy od wartości zjedzonego jedzenia.

Sprawdź fakturę która wystawia epic :wink: jest zerowa, albo na symboliczna kwotę

Epic nie daje prezentów - na zakupioną grę dostajesz fakturę do zapłaty: 0 zł. Podatek od 0 zł wynosi 0 zł.

Ja na razie bym się nie przejmował. Ta ustawa była już za komuny i jest tak jakby jej nie było. Nie wiem jak w tym wypadku, ale nigdy nie słyszałem, żeby ktoś płacił podatek od prezentów na Święta czy pierwszą Komunię Świętą czego z resztą nikt łatwo nie skontroluje w gotówce