Error BIOS'u

Tylko mam mały problem, nie mogę tego nigdzie znaleźć :expressionless: , mógłbyś mi to bardziej wytłumaczyć ?

Znajdziesz to w oknie System Hardware Monitor, strona 29 instrukcji (zakładka Advanced).

Instrukcja

CPU FAN speed (Naj. 4440) 4560 RPM

Chassis FAN speed N/A

Vcore 1.63V

+3.30V 2.88V

+5.00V 4.75V

+12.00V 12.54V

O takie coś chodziło?

Tak, ale to też oznacza problemy z zasilaczem. Nie wiem, czy uleczy to problem pliku fastfat.sys, być może, ale radzę Tobie zmienić zasilacz.

Na jaki? Obecnie mam 230v.

No i tak jakoś zasilacz jest dla mnie mniej ważny, wolałbym najpierw naprawić fastfat’a…

230V to zasilanie, a nie moc wyrażona w watach. Jaką Masz konfigurację komputera?

Jaśniej proszę ; P

Nie znam się praktycznie na tych sprawach…

Jaki Masz procesor, kartę graficzną, ile dysków twardych itd.

Moc zasilacza sprawdzisz odkręcając lewą ściankę obudowy (patrząc od przodu). Na zasilaczu będzie naklejka.

Czyli tak ogólnie, jaki mam sprzęt…

No więc tak…

Typ procesora AMD Sempron, 1500 MHz 2200+

Nazwa płyty głównej ASRock K7VT6 (5 PCI, 1 AGP, 2 DDR DIMM, Audio, LAN)

Mikroukład płyty głównej VIA VT8377 Apollo KT600

512 MB RAM

Karta graficzna nVIDIA GeForce FX 5200 (128 mb)

Karta dźwiękowa VIA AC’97 Enhanced Audio Controller

2 dyski twarde (Każdy podzielony na 2 partycje, czyli razem 4)

Dysk fizyczny Maxtor 6Y120L0 (120 GB, 7200 RPM, Ultra-ATA/133) ( Na tym aktualny Windows)

Dysk fizyczny ST320413A (20 GB, 5400 RPM, Ultra-ATA/100) (Na tym jest stary Windows)

No, to chyba takie najważniejsze…

Co do zasilacza, 50 Hz, o to chodzi ?

Proponuję: Modecom MC 350 (MC nie Feel), Modecom MC 400, Fortron 350W

Nie wiem, czy pozbędziesz się problemów z bluescreenami (jest to możliwe), ale nawet jeśli, widać, że obecny zasilacz nie wyrabia.

Nie, to jest częstotliwość, chodzi o Waty, np 300W

Nigdzie tego znaleźć nie mogę, jedynie to 230 v :-o

#edit

Chyba jestem uratowany, siostra ma 350W, najprawdopodobniej firmy ATON, będzie pasować?

To jest zasilacz z tzw listy złych zasilaczy. Ale podłącz go i podaj odczyt napięć, może będzie lepszy.

Podczas odkręcania śrubek odkryłem magiczną liczbę 350, więc zasilacza nie zmieniałem… (Jest “firmy” megabajt, który także znajduje się na tej liście…)

Jakiś inny pomysł? Czy mam zmienić tego megabajta na atona?

Oto prawidłowy zakres napięć:

12 V: 11,40 V do 12,60 V

5 V: 4,75 V do 5,25 V

3,3 V: 3,14 V do 3,47 V

Porównaj ze swoimi (zwłaszcza 3.3V).

Przy odrobinie obciążenia, napięcie 5V obniży się poniżej granicy. 3.3V już dawno jest za niskie, 12.54 niebezpiecznie zbliża się do górnej granicy. Uważam, że zasilacz niekorzystnie wpływa na stabilność pracy i może powodować najróżniejsze błędy, w tym bluescreeny. Spróbuj z tym drugim zasilaczem, te napięcia nie mogą pozostać na tym poziomie. Jak możesz to pożycz inny do testów.

No więc tak, zamieniłem zasilacz…

Na początku Procesor miał niską temperature (27 stopni) ale potem zaczęła rosnąć i obecnie mam 40 stopni i nadal powoli rośnie… (Temp. płyty głównej też była niska (24 stopnie) obecnie jest 37)

Vcore 1.63V

+3,3V 3.26V

+5V 4.95V

+12 (od) 12.60 (do 12.67)

CPU FAN SPEED od 4.4 do 4.6

Coś mi się nie podoba ten wiatraczek chłodzący procesor, będzie trzeba wymieniać?

@edit

Blue screeny nadal mam, teraz nawet jeszcze szybciej…

Zmień z powrotem, ten rozwala procesor i parę innych rzeczy, napięcie na 12V przekroczyło 12.60V. To, jest przyczyną dodatkowego grzania się procesora.

Zmieniłem.

Czyli co teraz mam robić? Format, nowy procesor, czy zasilacz?

Czemu procesor? To, że napisałem, że uszkadza to nie znaczy, że trzeba kupować procesor. Różnica między Twoim, a siostry zasilaczem jest niewielka: 12.54 kontra 12.60V. 12.67 to już za dużo, ale przecież nie jedziesz na okrągło przez rok na tym wesołym (siostry) zasilaczu, więc oto się nie martw.

Co do pliku fastfat.sys innych pomysłów nie mam, może ktoś inny coś wymyśli.

Co do Twojego zasilacza,kup nowy, stabilność powinna się poprawić, a już na pewno bezpieczeństwo Twojego komputera.

Z napięcia 3.3V, zasilane są pamięć RAM oraz karty PCI, więc jak komputer ma być stabilny, jak dostaje poniżej 3V.

Napięcie 5V (tu jest dobrze), zasila starsze procesory, niektóre komponenty płyty głównej, urządzenia USB, elektronika dysków twardych, karty graficzne AGP.

12V, zasila nowsze procesory, karty graficzne PCI-E, mechanika dysków twardych. Tu znowu nie jest nie dobrze, gdyż napięcie jest to dość duże.

Więc jaki zasilacz być polecił? Najlepiej jakiś z tych tańszych, bo aż tak dobrego nie potrzebuje : )

Już pisałem, praktycznie nic tańszego, a dobrego nie dostaniesz.