Error po usunięciu Linuxa


(gurlog) #1

Usunąłem ubuntu, usuwając partycje. Chciałem następnie wejść do biosa i naprawić z płyty Windowsa. Ale nie mogę wejść w biosa, bo od razu uruchomia się grub. Czy da się zmienić czas uruchamiania grub z jego konsoli lub inaczej wejść w biosa lub menu bootowania, gdyż wciskanie przycisków funkcyjnych nie daje efektu


(marcin82) #2

To jest laptop czy komputer stacjonarny? Klawisz Delete trzeba naciskać od razu po pierwszym sygnale ‘pc-speeker’a’ - głośnika systemowego.

Podaj dokładny model laptopa LUB płyty głównej. Sprawdź w instrukcjach czy laptop lub płyta główna nie ma pod którymś z przycisków F tzw. boot menu.


(gurlog) #3

Laptop Samsung 530U3C


(marcin82) #4

Powinno dać się wejść do BIOS przez naciskanie F2.

Strona 85:
http://downloadcenter.samsung.com/content/UM/201408/20140828114035870/Win8_Manual_eng.pdf .


(gurlog) #5

Próbowałem w różny sposób f2, gdyby to działało to nie prosiłbym o pomoc. Podejrzewam, że przez to, że grub za szybko uruchamia się i trzeba zmienić czas jego ładowania, ale nie wiem czy przez konsolę można to zrobić


(marcin82) #6

No to nie wiem, trafiłem też na to:
https://www.youtube.com/watch?v=TPs8up_oRtM .

Grub wobec tego nie ma już żadnej konfiguracji i nie ma w czym czego zmienić (nie ma pliku /etc/default/grub czy nawet /boot/grub/grub.cfg)

Wygląda na to, że jedynym wyjściem jest przełożenie dysku do innego komputera. Masz taką możliwość?

Do nadpisania mbr przy użyciu livecd możesz użyć programu mbr - jest w repozytoriach Ubuntu:
http://manpages.ubuntu.com/manpages/zesty/man8/install-mbr.8.html .

Ja korzystałem z programu ms-sys (w Ubuntu akurat go nie ma).

=======
Jeszcze jedno. Jeśli komputer ma EFI, włączone itd. to manipulacje w MBR nic nie dadzą.

=========
EDYCJA II:
Zobacz jeszcze to:
https://www.youtube.com/watch?v=8J_CWxADCc0 .


#7

Sorki, bo się znowu wetnę :slight_smile: - “czas” uruchamiania grubego nie ma tu nic do rzeczy, albowiem on się uruchamia dopiero po biosie. Wejdź na stronę samsunga, sprawdź jaka kombinacja uruchamia Ci bios, wybierz ją jak najwcześniej przy starcie (niekiedy trzeba to powtarzać).


(pocolog) #8

Na Lenovo mojego ojca, o ile dobrze kojarzę jest osobny guzik obok gniazda zasilania do opcji BIOS bo klawisze funkcyjne są podmienione z multimedialnymi. Instrukcja na pewno coś podpowie :wink:


(pstrowsky) #9

W Twoim modelu do BIOSu raczej wchodzi się przez F2, " Turn the computer on.
Immediately press the F2 key several times."zresztą powinno być to napisane na pierwszym ekranie, który się pojawia w trakcie uruchamiania kompa. Inne klawisze z Samsunga odnośnie bootowania to ESC, F10, F12 po resecie wciskasz pulsacyjne dany przycisk kilka kilkanaście razy, któryś musi zadziałać. Może przycisk się zablokował albo coś w tym rodzaju?