Error: unknown filesystem grub rescue>

nie wiem, czy w dobrym miejscu… od rana przekopywałem google, ale żadnego rozwiązania nie znalazłem.

miałem ubuntu, zaistniała sytuacja powrotu do windowsa, z menu bootowalnego wybrałem windows i włączył się ghost, włączyłęm przywracanie windowsa. po restarcie nie mam nawet menu biosa, tylko od razu wiersz poleceń i błąd na dzień dobry:

error: unknown filesystem

grub rescue>

jakieś pomysły?

Prawdopodobnie przywracając Windowsa sformatowałeś partycję z Ubuntu. Grub wyraźnie nie może rozpoznać systemu plików na partycji, z której ma przeprowadzić rozruch. Uruchom Ubuntu w LiveCD i sprawdź w GParted partycje lub wklej tutaj wynik polecenia:

sudo fdisk -l

Pozdrawiam!

też tak myślę, ale nie mogę nic bootować. nie pokazuje mi się ekran powitalny biosu. od razu jest konsola z błędem. mogę jakoś z tego miejsca usunąć gruba?

Trochę dziwne, że BIOS się nie włącza, ponieważ Grub uruchamia się dopiero po BIOSie inaczej się nawet nie da. Może po prostu zbyt szybko się przełącza do Gruba? Spróbuj zaraz po włączeniu komputera wejść do BIOSu lub menu wyboru bootowania. Gruba z tej linii poleceń nie usuniesz a przynajmniej nic mi na ten temat nie wiadomo.

Nie hibernowałeś przypadkiem Ubuntu przed przywracaniem Windowsa?

Pozdrawiam!

mój błąd, miałem włączoną opcję quick boot, ale teraz wrzuciłęm gparted na usb, wyskakuje napis, że jeśli wcisnę Esc, to się włączy, wciskam i pojawia się ta sama konsola z błędem co na początku.

Czy wpakowałeś GParted na pendrajwa? Ubuntu z płyty działa czy też instalowałeś z pendrajwa? Jeśli nie masz płyty z Windowsem tylko obraz systemu na partycji to poszukaj na necie konsoli odzyskiwania Windowsa i przy jej pomocy usuniesz Gruba i przywrócisz bootloader Windowsa.

Pozdrawiam!

niestety nie mogę niczego odpalić… jest napis, żebym wcisnął esc, to będzie się bootować, ale nic z tego, zawsze potem wyskakuje konsola z tym błędem… wcześniej ubuntu z pena instalowałem.

Możesz zrobić i wrzucić zdjęcie z tą prośbą o wciśnięcie ESC?

Pozdrawiam!