eSATA i zasilanie

Czy z portu eSATA dysk twardy dostaje również zasilanie? Tak jak np. dysk na USB? Jeśli tak to czy np. można dostać taki kabel aby rozbił cały port eSATA na dwa odrębne porty czyli zasilanie i dane? I dziękli temu sprytnemu rozwiązaniu z dysku SATA mielibyśmy dysk eSATA.

Port eSATA odpowiada tylko za komunikację, zasilanie dysku musisz zapewnić innym sposobem w zależności od urządzenia.

Jeżeli jest to np dysk w zewnętrznej obudowie, to jedynym wyjściem, jest podłączenie obudowy do kontaktu przez odpowiedni zasilacz.

Jeżeli jest to np sam dysk, to jesteś zmuszony kupić osobny zasilacz (kontakt-zasilacz-gniazdo zasilania dysków SATA), albo wyprowadzić zasilanie dysków SATA z wewnątrz komputera (sam kabel od zasilacza, albo gniazdo(panel) + przedłużacz).

http://www.tuning-pc.pl/newsy-ze-swiata … acych.html

Artykuł pisany w styczniu. Więc może warto poszukać.

Że nad czymś pracują to spoko, tylko jak tego kupić zbytnio nie ma gdzie, a na pewno DaReKrYbA tego nie ma…

Dzięki wszystkim za informację. W rzeczy samej po co eSATA wyprowadzają na zewnątrz jeśli i tak wymaga odrębnego zasilania. Tak samo mogę sobie wyprowadzić zwykłe SATA kabelkiem ze środka obudowy i o rany…wynalazłem eSATA! :slight_smile: a jak sobie wyprowadzę jeszcze na zewnątrz zasilanie to będę miał Power On SATA itd… trochę to dla mnie bez sensu. To tak jakby wyprowadzili port IDE(ATA) na zewnątrz i nazwali go eIDE (eATA). Bez zasilania pożytku ZERO, szczególnie jeśli chodzi o dyski.Zasilanie zewnętrzne HDD to następne kabelki i kabelki. Rozumiem, że eSATA powstał dla jakichś zewnętrznych urządzeń (iPOD-y i itp.) które mają własne zasilanie i bedą korzystały własnie z tej szybkiej magistrali. Z punktu widzenia HDD jest on póki co nie przydatny. Generalnie chodzi mi w tm wypadku o technologię HOT PLUG. Szkoda że tak nie jest, bo zasilania w trakcie jego pracy raczej nie odłączę. Trzeba wyłączać komputer.

Pozdrawiam wszystkich i jeszcze raz dziękuję.

Temat do zamknięcia.

/EDIT/ Jesteś tego pewien Adalbert że moge odłączyć zasilanie? Trochę się boję stracić 800 GB danych…(że o dysku nie wspomne :frowning: ) . Trochę mnie co prawda przekonuje ten śledź który pokazał ak6 bo wynika z niego, że przy odpowiednich portach na płycie jest to możliwe.

Dziękuję za pomoc.

Nie jest tak do końca, bo przez eSATA możesz mieć dłuższe kable (inna konstrukcja pozwalająca na ich wydłużenie).

Jak odepniesz dysk od eSATA, to po tym spokojnie możesz odpiąć zasilanie jego, nie ma problemu.

Tak, prace jeszcze trwają i rzeczywiście nie wiadomo jak to się skończy. Choć jeśli jest to komputer stacjonarny to pojawiają się pewne substytuty, wydaje mi się dość wygodne w użyciu.

http://www.allegro.pl/item475120204_now … _nowy.html

Tyle, że obecne dyski zazwyczaj nie mają zasilania molex, a dedykowane zasilanie do SATA, więc raczej coś z takim zasilaniem trzeba by było kupić (gdzieś widziałem, ale na allegro nie ma chyba obecnie).

Ale przecież tam jest przejściówka do zasilania a molex jest tylko na śledziu.

Aj faktycznie, nie zauważyłem. :slight_smile: W takim razie całkiem sensowny ten śledź.