Etc/passwd


(system) #1

Witam! Zapomniałem swojej nazwy użutkownika do linuxa ubuntu 9.04....postanowiłem więc włączyć linuxa (recover mode) i nacisnąć root, by przejść do terminala....gdy sie włączy....i gdy wpisuje /etc/passwd nic mi nie pokazuje-żadnej nazwy użytkownika ani nic......puste pole sie pojawia.....Co zrobić żeby sprawdzic tą nazwe użytkownika???może źle wpisuje komendy...???

Z góry dziekuje.... :smiley: :smiley: :smiley:


(Krzkaczor) #2

http://www.frazpc.pl/b/190075


(Sawyer47) #3

Wpisz

cat /etc/passwd

Za pomocą cat można wyświetlić zawartość plików (choć to o wiele bardziej uniwersalne narzędzie). No bo co chciałbyś uzyskać wpisując samą nazwę pliku?


(system) #4

Ja nie pamietam nazwy użytk a nie hasła....chcem poprostu wiedziec jak wpisac etc/passwd żeby sie dowiedziec

-- Dodane 28.06.2009 (N) 14:45 --

nr47 próbowałem tak... wpisuje jak mówiłes a i tak nic mi nie pokazuje wtedy....jak wpisze i nacisne enter to pojawia sie tylko:

ubuntu@root.#:


(Julek94) #5

a polecenie

sudo gedit /etc/passwd

(Sawyer47) #6

Hmmm czyżby /etc/passwd było puste albo uszkodzone? To by wyjaśniało niemożność zalogowania. Podaj wynik "wc /etc/passwd".


(system) #7

Już wszystko działa dopiero za 3 razem weszło....dzieki wielkie


(Kaka') #8

DARKx ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu. Proszę więc zapoznać się w pierwszej kolejności z całym regulaminem forum, a następnie używając przycisku zmien.gif

W przypadku zignorowania prośby temat poleci do śmietnika oraz mogą zostać wyciągnięte konsekwencje w postaci ostrzeżenia.