Etc/passwd

Witam! Zapomniałem swojej nazwy użutkownika do linuxa ubuntu 9.04…postanowiłem więc włączyć linuxa (recover mode) i nacisnąć root, by przejść do terminala…gdy sie włączy…i gdy wpisuje /etc/passwd nic mi nie pokazuje-żadnej nazwy użytkownika ani nic…puste pole sie pojawia…Co zrobić żeby sprawdzic tą nazwe użytkownika???może źle wpisuje komendy…???

Z góry dziekuje… :smiley: :smiley: :smiley:

http://www.frazpc.pl/b/190075

Wpisz

cat /etc/passwd

Za pomocą cat można wyświetlić zawartość plików (choć to o wiele bardziej uniwersalne narzędzie). No bo co chciałbyś uzyskać wpisując samą nazwę pliku?

Ja nie pamietam nazwy użytk a nie hasła…chcem poprostu wiedziec jak wpisac etc/passwd żeby sie dowiedziec

Dodane 28.06.2009 (N) 14:45

nr47 próbowałem tak… wpisuje jak mówiłes a i tak nic mi nie pokazuje wtedy…jak wpisze i nacisne enter to pojawia sie tylko:

ubuntu@root.#:

a polecenie

sudo gedit /etc/passwd

Hmmm czyżby /etc/passwd było puste albo uszkodzone? To by wyjaśniało niemożność zalogowania. Podaj wynik “wc /etc/passwd”.

Już wszystko działa dopiero za 3 razem weszło…dzieki wielkie

DARKx ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu. Proszę więc zapoznać się w pierwszej kolejności z całym regulaminem forum, a następnie używając przycisku zmien.gif

W przypadku zignorowania prośby temat poleci do śmietnika oraz mogą zostać wyciągnięte konsekwencje w postaci ostrzeżenia.