Ethtool na Debianie i konfiguracja internetu

Witam zainstalowałem niedawno Debiana, ale mam zepsutą trochę kartę sieciową. tzn. muszą przestawiać duplex z full na half i zmniejszać prędkość na 10 Mb. Kiedyś chyba to na KateOS było ustawiałem to przez ethtool. Ale teraz nie mogę tego użyć wyskakuje w terminalu: command not found. Ethtool ma też wadę , że nie zmienia na stałe tych opcji.

Maci pomysł jak zmienić ten duplex ma stałe?

Doinstalowałeś ten pakiet?

Napisać skrypt, który zautomatyzuje tę czynność?

Pozdrawiam!

Można też pogrzebać w ifconfig i skrypty dodać do “autostartu” tzw. /etc/rc.local, chyba w Debianie jest podobnie bo w Archu tak dodaje :wink:

aptitude install ethtool nic nie daje. Dalej po wpisaniu w terminal ethtool wyskakuje command not found.

Jak zainstalować ethtool?

http://packages.debian.org/search?keywords=ethtool

Proszę bardzo

Nic nie daje w sensie nie instaluje się czy co? Pakiet powinien być w repo, w Ubuntu jest, a przecież korzysta z repo Debiana. Z odsyłacza, który podał Tormiasz też wynika, że jest w głównym repo.

Pozdrawiam!

Być może michal_93 usunął z sources.list główne repozytorium, dlatego nie może nic znaleźć (czyżby michał instalował “felernym” sposobem LibreOffice?).

Nie instalowałem LibreOffice, kolejny problem to brak dostępu do cdroma i pamieci flash system jakby ich nie widział. Jakieś porady?

PS: Debian’a zainstalowałem niedawno kilka dni temu

W jaki sposób instalowałeś Debiana? Od razu ze środowiskiem graficznym czy z netinstall? Jakie środowisko graficzne? Gnome, KDE czy inne? Sprawdź czy HAL jest zainstalowany poleceniem dpkg -l | grep hal , sprawdź, np. poleceniem cat /etc/group czy należysz do grup cdrom oraz plugdev.

Pozdrawiam!