Etsy - zakup z Rosji a podatek i cło

(Rostov) #1

Chciałbym zakupić na Etsy od rosyjskiego sprzedawcy drobiazg (wisiorek ze stali nierdzewnej), który kosztuje 65 zł, a z kosztami przesyłki całość wyniesie trochę ponad 9 dych. Przesyłka pewnie będzie wysłana w niepozornej kopercie bąbelkowej, jako gift. Mogę się spodziewać naliczenia vatu i cła? Czy jeśli dostanę z celnego zawiadomienie, to mogę odmówić zapłaty i odbioru przesyłki?

(jestemszpieg) #2

Do 150 EUR nie ma cła. Odmówić nie możesz.

(marcin20000) #3

Autorowi bardziej chodziło chyba o vat, 23% od 22 euro, czyli ok 90 zł. Szansa na vat jest minimalna, zakładając brak oklejenia firmowymi naklejkami i realną wartość, tzn. niech wpisze te 60 zł bo przy 5 ktoś może być zdziwiony i zainteresowany.

(Rostov) #4

Chodziło mi zarówno o podatek VAT jak i cło.
Czym skutkuje nieuiszczenie takich opłat i nieodebranie przesyłki z urzędu celnego?

(marcin20000) #5

Wezwanie + postępowanie administracyjne.
W praktyce życzę miłego miesiąca pracy urzędnikom, którzy będą próbowali udowodnić Ci, że cokolwiek zamówiłeś i twierdząć, że “nie masz pojęcia” składasz fałszywe zeznania. Musieliby poprosić tawarisza do poświadczenia, już to widzę :wink:

Oczywiście jest to przypadek czysto teoretyczny bo o20 zł nie ma chyba sensu się szarpać, szczególnie że szansa mała i produkt chcesz.

(Rostov) #6

Wysłanie odpowiednich dokumentów do UC oraz zapłatę należności trzeba załatwić stacjonarnie, czy można to wszystko zrobić drogą elektroniczną? Np. wysłanie dokumentów mailem czy dokonanie przelewu elektronicznego?

(marcin20000) #7

Jak ojciec zamawiał tablet, ale to szło UPC jakimś, to wysłał im mailowo i kurierowi dopłacał. W przypadku poczty raczej nikt tez nie będzie do Lublina, czy gdzie tam sortują te przesyłki z Chin, ciągnął :wink: