Everest a błędne temperatury

Witam!

Kilka dni spędziłem grzebiąc w swojej obudowie, pełen zapału - ot wyczytałem, że mój E7200 za sprawą cudownego Karakorum czy też, jak w moim przypadku, jego mniejszego brata - Alpaya, będzie w stanie osiągnąć niesamowitą temperaturę w spoczynku - 35C. Jednak ilekroć uruchomiłem komputer odczyty wprowadzały mnie w zakłopatanie - 53C. Zmieniałem ilość pasty, ustawienie wiatraków, wczoraj nawet wymieniałem obudowę lecz dalej niewzruszenie procesor pilnuje temperatury 53C. PCProbe II - program dołączony do płyty głównej ASUS'a - dostarczał mi wciąż tych samych smutnych wieści, temperatura się nie zmienia. Aż dziś uruchomiłem Everesta. Alleluja! Temperatura spadła, mamy swe wyśnione 35C. W radości zamykam Everesta by rozpocząć normalną pracę i… temperatura wraca do “normy”. Zaskoczony tym biegiem wydażeń ściągam wszelakie programy, które są w stanie określić temperatury komputera. Każd jeden po drugim, solidarnie staje po stronie PCProba II, biedny Everest osamotniony, wyśmiany dalej jednak dzielnie walczy i pokazuje mi te niziutkie odczyty.

I tu moje pytanie i być może ostrzeżenie: Po czyjej stronie stanąć? Kto kłamie? Komu wierzyć? Czy to Everest mami nasze umysły? A może to niepisana umowa innych programów? Kiedy skończą kręcić Modę na Sukces? (Na to ostatnie nie musicie, oczywiście, odpowiadać ;D)

Pozdrawiam!

Sprawdzałeś temperatury w biosie?

Tak, niedawno - są dość podobne do wyników Proba i spółki. Czy więc wyniki overclokerów świata są błędne przez wybryki Everesta? Za dużo naczytałem się o niskich temperaturach procesora by od tak uwieżyć, że wszystkie są błędne…

Edit. Przy tak zabudowanym procesorze mogę sobie termometr podpachowy włózyć pod pachę :stuck_out_tongue_winking_eye: Poza tym jest on wysklaowany na 39-40C, więc nie otrzymam zbyt dokładnego pomiaru (margines błędu dla Everesta to wtedy 2-3C)

Temperatury w biosie są zawsze niższe, komputer pracuje bez większego obciążenia.

Czujniki temperatury mogą być też uszkodzone.

Nawet jeżeli przypuśćmy czyjnik jest uszkodzony (choć nie jest) to dlaczego jeden program odczytuje z niego temperaturę o 20`C niższą od innych?

Też mam cyrki z temperaturami. Everest pokazuje w idle około 30st, Core Temp pokazuje około 25-26st., a Real Temp jeszcze mniej.

OT kosmos, Ty chyba chcesz nagrodę.JNJN