Ewolucja polskich imion


(Majster1942) #1

Hej,
pewnie nigdy się nad tym głębiej nie zastanawialiście, ale jak to funkcjonuje imiona pokroju Brajan, Jessica, Jordan, Pamela, Otylia, Luigi są obce i masa ludzi nie dała by je dziecku, jest to fakt, można się kłócić ale ciężko nie zgodzić. Ciekawiej prezentuje się co działo się 37 lat temu.
Imiona uczestników strajku z 1980r.
Mało które przetrwało do dziś ci ludzie byli w różnym wieku, ale powyżej 20 lat


A to też rok 1980 ale imiona szkoły podstawowej, (dzieci poniżej 17 lat)

Zauważcie że większość imion które były dzieciom nadawane przetrwały i są dziś wciąż bardzo popularne, tymczasem osoby 13-20 lat od nich starsze nosiły imiona których już dzieciom nie nadawano zbyt często. Tłumaczenia że wszystkie są polskimi imionami które ewoluowały są bez pokrycia Henryk, Ania, Monika, Ola, Filip nadawane były dawno przed Chrztem polski, i spotkamy je na kilku kontynentach…
Dziwi bardzo czym się kierowano np. “Dziadek Wacław, Wujek Czesiek, Ojciec Zenon, a dajmy dziecku coś nowego może Przemek …”


(pocolog) #2

Które imiona nie przetrwały niby do dzisiaj? To nie jest tak, że co pokolenie nadaje się te same imiona, ale one wracają co kilka pokoleń. No i są różne okresowe mody, np. w moim roczniku jest mnóstwo Piotrów. W jednej pracy zdarzało się, że spotykaliśmy się w 7 Piotrków jednego dnia :wink:
ps.
Ale np. pracowałem też z Jurandem :wink:


(lordjahu) #3

@Majster1942 Otóż wszystkie przetrwały do dziś, tylko mało ich się nadaje. Z “twojej” listy nie spotkałem tylko osób mających na imię Albin i Gerard. To że ty się nie spotkałeś z takimi imionami w twoim towarzystwie, nie oznacza że te imiona zostały wyparte. Otóż wraca moda na klasyczne imiona.