Excel 2003 zrobienie wykresu jak na obrazku

Mam zrobić wykres podobny jak na obrazku poniżej:

1c3ffadf.jpg

Zrobiłam go (jako wykres XY punktowy) ale nie wiem jak zrobić żeby nie łączyło mi wszystkich punktów. Na przykładowym obrazku nie wszystko jest połączone (to, co odbiega od normy jest poza krzywą) i właśnie tak ma też wyglądać mój wykres. Nie umiem tez zrobić tej przerywanej linii, która zaznacza gdzie jest wartość maksymalna. Mogę prosić o podpowiedź jak zrobić te 2 rzeczy??

Wygląd mojego wykresu:

a8ea826b.jpg

Hej,

Najłatwiej uzyskać wygładzenie poprzez wstawienie linii trendu. Na początek tworzysz normalnie wykres tak, jak sama pokazałaś. Uzyskujemy coś takiego.

73290300028376191488_thumb.jpg

Następnie zaznaczamy linię z danymi, formatujemy ją tak, by pojawiły się punkty, a linia była ukryta. Następnie klikamy znów linię danych i z menu wybieramy polecenie dodaj linię trendu. Dodajemy linię trendu wielomianowego o potędze 6. Będzie to wyglądać następująco.

18714195373283716104_thumb.jpg

Jeśli zaś chodzi o linię, to też jest sposób. Po prostu wystarczy dodać dodatkową serię danych, w których dla osi X wartości będą zmieniać się bardzo niewiele, a na osi y, już bardzo mocno. W sumie wystarczą dwie wartości - ja dla -10,01 dałem 0, a dla - 10 wartość 175. Następnie wystarczy tylko zdefiniować, że linia ma być przerywana, bez punktów i gotowe.

02613936375850287554_thumb.jpg

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dziękuję Ci bardzo za pomoc:)