Excel 2007 zmiana wartości osi poziomej

Witam problem ma się następująco.

Załóżmy że mam jakiś zbiór punktów pomiarowych dla wartości 1;4;7;10;11;12;13;14;15;18;21;24.

Robiąc wykres liniowy tych punktów pomiarowych otrzymuje wykres, lecz odstęp między np. 7 a 10 jest równy odstępowi między 10 a 11, a przecież między 7 a 10 jest różnica 3 liczb a między 10 a 11tylko 1 liczby. Jak zrobić aby skala wykresu była proporcjonalna na całej długości np jeśli między 10 a 11 jest jedna podziałka to między 7 a 10 były trzy podziałki skali ?

Nie da się tak po prostu. Podziałka musi być stała. Ale da się to zrobić, tyle że nie będzie to wyglądała bardzo estetycznie.

Uzupełnij 1;4;7;10;11;12;13;14;15;18;21;24. w taki sposób, by mieć krok co 1, czyli 1,2,3…24. Wtedy będziesz miał równe odstępy. Ale nie będzie to typowy wykres liniowy, bo linia łącząca punkty będzie tylko tam, gdzie masz wartości dla punktów pomiarowych.

Nawiasem mówiąc, może estetycznie nie będzie ale będzie poprawnie i to nawet bardziej niż tak jak Ty zrobiłeś, bo dajmy na to dla punktu pomiarowego 2;3;17 itp nie znasz wartości, a excel "dopisze " je proporcjonalnie wg poprzedniego a następnego punktu pomiarowego.

Coś nie tak jest, bo jak tak zrobiłem to mając 12 punktów pomiarowych zrobił sobie skalę do 12 a nie do 24. Nie da się zrobić tak aby zrobił skalę od 0 do 24 z stałą podziałką np co 1 lub 2 i ponanosił punkty np dla 1-1 dla 4-2,5 dla 7-4,65 itd a resztę brakujących sobie dopisał? Jest może jakiś inny programik prosty w obsłudze gdzie można taki wykres zrobić z opisem osi, legendą, tytułem itp? Dobrze by było aby program miał możliwość dodawania słupków lub też prostokątów błędów pomiarowych.

Już tłumaczę jak to zrobić, bo to się robi trochę niestandardowo. To tylko przykład

Kolumna A Kolumna B

1 A1*4

2

3

4 A4*4

7 A7*4

10 A10*4

11 A11*4

12 A12*4

18 A18*4

Teraz:

1.Zaznaczasz kolumne B i dajesz wykres liniowy:linie i pukty

  1. Zakres zostawiasz jak jest, teraz serie. Teraz po prawej stronie masz coś takiego jak NAZWA i WARTOŚĆ Y. Zaznaczasz nazwę i tam, gdzie masz kategorię zmieniasz od A1 do A18. I w zasadzie wykres gotowy, ponazywaj osie i zrób fotmatowanie jak chcesz.

Nie znam innych programów którymi się to da zrobić prosto. W tej kwestii nie pomoge.

Najpierw musisz określić wartości Y, a dopiero potem wstawiać wykres. Z tego co widzę u Ciebie 1,4,7 itd. to wartości X (chyba, że coś źle zrozumiałem).

Jeśli chodzi o słupki błędów, to zostało to tutaj opisane:

http://office.microsoft.com/pl-pl/word-help/dodawanie-zmienianie-lub-usuwanie-supkow-bedow-na-wykresie-HP010007462.aspx

Jeśli chodzi o skalę osi, to zostało to tutaj opisane:

http://office.microsoft.com/pl-pl/word-help/zmienianie-skali-osi-pionowej-wartosci-na-wykresie-HP001234163.aspx

(można również oczywiście zmieniać skalę osi poziomej)