Excel 2010 blokowanie komórek przed sortowaniem

WItam,

pomimo poszukiwań nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na moje pytanie.

Chodzi mi o to, czy jest możliwość zablokowania części arkusza w Excelu, tak aby nie dało się jej sortować? Np. tabela z kolumnami od A do P bez możliwości sortowania, a druga tabela w tym samym arkuszu np. od kolumny S do AF już tak. Może to być także fragment arkusza (prostokąt o kształcie np. od A1 do L20) zablokowany przed sortowaniem.

Mam nadzieję że się jasno wyraziłem.

Będę wdzięczny za wszystkie wskazówki.

Hej,

Można coś takiego uzyskać przy pomocy opcji Chroń arkusz. Na początek definiujesz, które komórki mają być chronione, a które nie - zaznaczasz pierwsze z nich i z menu kontekstowego wybierasz Formatuj komórki -> zakładka Ochrona -> opcja Zablokuj. Pozostałe komórki też warto sprawdzić i ewentualnie odhaczyć opcję blokowania. Następnie w menu wybierasz Narzędzia -> Ochrona -> Chroń arkusz, następnie ustalasz hasło, a poniżej definiujesz, co będzie dozwolone dla poszczególnych użytkowników - jest tam właśnie między innymi sortowanie; zaznaczasz więc wszystko oprócz sortowania. I gotowe.

Oczywiście powyższe jest zdefiniowane na podstawie Excel’a 2003, gdyż z takiej wersji korzystam. :slight_smile: W nowszych wersjach powinno wyglądać to bardzo podobnie…

Pozdrawiam,

Dimatheus