Excel 2010 - jak poprawnie zrobić linię trendu?

Witam, mam problem z wykresami, które nie są liniowe i potrzebuje zrobić linię trendu, ale gdy to robię, wychodzą całkiem inne wykresy niż te które chcę uzyskać…

Wygląda to tak:

liniatrendu.th.jpg

kolorem czarnym zaznaczona jest linia trendu. Chciałbym, aby dla czerwonej charakterystyki dla f=1000 MHz ta linia trendu zaokrąglała wykres, a nie była średnią wszystkich wartości. Jak to zrobić?

Excel 2010.

Nie wiem, czy dobrze cię rozumiem ale jeżeli tak, tzn. jeżeli chcesz tylko wygładzić wykres, żeby nie miał takich ostrych załamań a przebiegał łagodnie - to nie tędy droga. Linia trendu nie do tego służy. To o co pytasz robi się we właściwościach serii danych

http://office.microsoft.com/pl-pl/help/ … 08756.aspx

niestety Twój sposób nie działa. Gdy dam wygładzenia na 2pkt, to wykres po prostu mi znika.

Nie da się jakoś w tej linii trendu dodać po prostu punkty odniesienia?

I.R.A. ,

wydaje mi się, że mylisz pojęcia. Linia trendu pokazuje jak zmieniają się dane.

Linia trendu to jedno, a wykres to drugie.

Moim zdaniem, aby otrzymać “ładny” (nieposzarpany) wykres musisz zmienić typ wykresu - np. na PUNKTOWY z punktami danych połączonymi wygładzonymi liniami.

ex-2-1-2.gif

A jaki typ wykresu użyłeś do swojego wykresu?

R.

Uff, wielkie dzięki rafi84tek - miałeś rację - dokładnie o to mi chodziło :slight_smile:

Ja dałem jako liniowy - i stąd te “ostre” krawędzie :slight_smile:

Teraz wygląda to tak:

wykresk.th.jpg

Jeszcze jedno pytanie:

Czy da się jakoś uśrednić ten wykres, aby wyglądał podobnie do teoretycznego (z książki)?

I.R.A. , co masz na myśli mówiąc “uśrednić”?

Jak możesz to pokaż to co nazywasz teoretycznym.

mniej więcej coś takiego:

wykresh.jpg

ta czarna linia, to wykres teoretyczny tego zielonego. Nie chodzi o to, aby wyszedł taki sam, gdyż po to robiliśmy pomiary, aby to sprawdzić. Chodzi o to, czy da się zrobić coś bardziej zbliżonego do tego teoretycznego nie zmieniając danych z tabeli?

Żeby było, hmm… “uczciwie” :), to jedyny sposób na zbliżenie wykresu do tego teoretycznego to zwiększenie ilości pomiarów. Zmiana częstotliwości nie co 500MHz a co np. 250.

Przynajmniej jeżeli chodzi o te skrajne wartości. Bo tego między 1500 a 3000 MHz tak łatwo, bez naciągania nie naprawisz. Albo coś wam z pomiarami nie wyszło, albo badany sprzęt odbiega parametrami od tych teoretycznych :slight_smile:

Niestety nie mam możliwości powtórzenia tych pomiarów, ale dzięki za wyjaśnienie problemu :slight_smile: Może "nadciągnę trochę pomiary, albo napisze dobre wnioski w sprawozdaniu :slight_smile:

Dzięki koledzy. Na przyszłość już będę wiedział jak to się robi, bo jeszcze sporo laborek przede mną 8)

Pozdrawiam, I.R.A.